בעקבות ההצתה של משה סילמן

מאות מפגינים חסמו את נתיבי איילון בת"א: "ביבי, שרפת את כולנו"

כ-500 מפגינים, ובהם דפני ליף, ירדו לכביש באזור מחלף השלום. כמאה מפגינים התעמתו עם שוטרים סמוך למעון ראש הממשלה בי-ם, 6 מהם נעצרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כ-500 מפגינים חסמו אמש (ראשון) את נתיבי איילון בתל אביב, באזור מחלף השלום. המפגינים ירדו לכביש בסיומה של עצרת הזדהות עם משה סילמן שהצית עצמו אמש במהלך הפגנה בעיר. במקביל נערכו הפגנות דומות בחיפה, באר שבע ובירושלים, בה התעמתו כמאה מפגינים עם שוטרים ברחוב עזה, בו נמצא מעון ראש הממשלה. במקום הוצב כוח משטרה גדול, ושישה מהם נעצרו.

ההפגנה בתל אביב החלה מול בנייני הממשלה, וכעבור שעה החלו המפגינים לצעוד לכיוון משרדי הביטוח הלאומי שברחוב יצחק שדה בעיר. הם חסמו את דרך מנחם בגין לכיוון דרום, ולאחר מכן את רחוב המסגר. חלק מהמפגינים רגמו את דלתות הכניסה לבניין הביטוח הלאומי בביצים. לאחר מכן, עשו דרכם בחזרה לכיוון קריית הממשלה, שם ירדו לנתיבי איילון והחלו לחסום אותם בצעדה לכיוון צפון כשהם שרים "כל העולם כולו גשר צר מאוד". כעבור כ-40 דקות עזבו המפגינים את הכביש, במחלף ארלוזרוב, והוא נפתח מחדש לתנועה. המפגינים המשיכו וצעדו אל "מאהל הפראיירים" שהוקם ברחוב ארלוזרוב, סמוך לתחנת רכבת צפון, וסיימו את ההפגנה במחאה מול משרדי עמידר בעיר. המפגינים שרו "חברת עמידר זה פשע אכזר", ושוטרים שמרו על דלתות המבנה.

המפגינים אחזו בשלטים שעליהם תצלום מוגדל של המכתב שהותיר אחריו סילמן, וכן "ממשלת ישראל, משרד השיכון, הוצאה לפועל, עמידר, ביטוח לאומי – אני לא אשכח ולא אסלח, "ביבי, גם אותנו שרפת". בתחילת ההפגנה המפגינים גם הקריאו בקול את מכתבו של סילמן.

מפגינים מחוץ לבניין הביטוח הלאומי בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

אחת ממארגנות ההפגנה, ליטל בר, סיפרה כי ניסתה לסייע לסילמן בחודשים האחרונים. "הוא סיפר על מדינה שרמסה אותו בכל צורה אפשרית", אמרה. "אני רוצה לבקש סליחה ממשה סילמן שלא יכולתי לעשות יותר. הגיע לו יותר ממה שהמדינה נתנה לו", הוסיפה ופרצה בבכי.

המפגינים בבירה חסמו את כיכר פריז, והמשטרה עצרה שישה מהם. הפגנת ההזדהות בירושלים נערכת תחת האמירה: "כולנו משה סילמן - הדם על ידי הממשלה". הפעילים צעדו מגן העצמאות, שם הקימו אמש מאהל מחאה, אל מעון ראש הממשלה, מרחק קצר משם. בדרכם חסמו חלק מהכביש, קראו סיסמאות בעד הפלת הממשלה והצורך בדיור ציבורי והניפו שלטים, בהם נכתב בין היתר "בסוף לעניים לא יהיה מה לאכול והם יאכלו את העשירים", ו"הייאוש שורף- מי הבא בתור?". אחר כך צעדו חלק מהמפגינים למשרדי הביטוח הלאומי שבמרכז העיר. שלושה מהעצורים שוחררו בסוף הלילה לאחר שהוצא להם צו הרחקה ל-15 ימים מאזור בית ראש הממשלה. מאוחר יותר שוחרר שלושת העצורים האחרים.

בחיפה הפגינו כ-100 אנשים ברחבת האודיטורים, שם הוקם המאהל המרכזי בעיר בקיץ שעבר. המפגינים קראו "זאת לא טרגדיה - זאת מדיניות" ונשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "דיור, זכויות, זה לא מותרות" ו"לא טרגדיה אישית - אטימות שלטונית". בהמשך ההפגנה, שהתקיימה באישור המשטרה, אמורה הייתה להיערך גם צעדה אולם לבסוף נערכו במקום מעגלי שיח. במקביל, כמה עשרות מפגינים צעדו בשכונה ד' בבאר שבע לעבר גן הראשונים, בו הם מתכוונים להקים מאהל חדש.

ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

מוקדם יותר אתמול הביעו אנשי המחאה ופעילים בארגונים חברתיים אכזבה מתגובתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לניסיון ההתאבדות של משה סילמן אמש. לדבריהם, עליו להבין שלא מדובר במקרה אישי, כפי שאמר הבוקר בישיבת הממשלה, אלא במצוקה רחבה. הרב אריק אשרמן, מזכ"ל רבנים למען זכויות אדם, שחבריו ניסו לסייע לסילמן מול הרשויות, אומר כי הסיפור שלו אינו חריג. "לצערי אנחנו מכירים עשרות אנשים ויש ברחבי הארץ עשרות אלפי אנשים שהם או ברחוב או חצי תחנה מהרחוב. נתחיל עם 40 אלף אנשים שהם ברשימת המתנה לדיור הציבורי, נוסיף את האלפים שלא הופיעו ברשימת המתנה ולא נחשבים לזכאים, ויש אנשים במצב של דלת מסתובבת – אין להם כסף לדירה, נכנסים לדירה, עוברים פינוי ומגיעים לרחוב", הוא אומר.

לדבריו מצטרפת גם עידן פינק, פעילה בקבוצת "המעברה", הנאבקת למען זכויות דיור בירושלים. "זה ממש לא מקרה אישי. אנחנו כל יום שומעים על סיפורים של אנשים שהשערות סומרות מהמצב שהם נמצאים בו", היא אומרת. "אני מתפלאת שזה קרה רק עכשיו. זה ממש לא מקרה יחידני או אישי. כל האנשים שפעילים במאבק של הדיור הציבורי בירושלים, יש להם סיפור אישי שיכול להוביל למצב של משה סילמן. אנחנו שולחים מכתב ומנסים להיאבק. מדהימות התשובות שאנחנו מקבלים מהרשויות והאטימות שנתקלים בה".

"אני מצפה מראש הממשלה להיות מזועזע מהמצב של רשויות הרווחה שהוא אחראי עליהן באופן ישיר", היא מוסיפה. "הבדיקה שהוא הורה למשרד השיכון ולמשרד הרווחה לעשות זו בדיקה שהוא צריך לעשות בכלל על ההתנהלות שלהם. וצריך לאפשר להם גם לעשות את העבודה שלהם ולבנות דירות לדיור הציבורי, כי אחרת אי אפשר יהיה לפתור את הבעיה הזו. ככל שהזמן עובר, יש פחות דירות ויותר אנשים שצריך לספק. הוא צריך לבדוק את המצב של כל אדם שמגיש בקשה לביטוח לאומי, לעמידר, למשרדי הרווחה, למשרדי השיכון. שיפתח את העיניים. אני חושבת שהוא יודע טוב מאוד מה המצב, הוא פשוט בוחר להתעלם".

משה כהן, שהקים את מאהל המחאה בבת ים, מזכיר כי בשבוע שעבר בא יחד עם אחרים להפגין מול עיריית בת ים על מצבה של אם חד הורית, שפונתה יחד עם חמשת ילדיה מדירתה. "אנחנו נפגשים עם מקרים כאלה בסיס יומיומי. שיפסיקו לבלבל את המוח. יש פה בעיה רצינית ורחבה עם אנשים שאין להם קורת גג. זה קורה עם האנשים האלה שנזרקים עם ילדים מבית לבית. הם לא מטפלים בזה – לא משרד השיכון ולא משרד האוצר. יש פה ציבור רחב שנמאס לו. הם שוכחים 60 שנה של הזנחה בשכונות. הם לא רוצים להתמודד עם הבעיה הזו וזה הולך להתפוצץ להם בפנים", הוא מזהיר. כהן הודיע היום כי הוא יוזם יחד עם פעילים אחרים את "שבוע הזעם", למחות נגד הרשויות שכשלו לדבריו בתפקידן. הערב יפגינו הפעילים מול משרדי הביטוח הלאומי בתל אביב. הם הודיעו כי מחר יבואו למשרדי ההוצאה לפועל בירושלים על מנת להחזיר את הציוד "לאנשים שלקחו להם אותו בחוסר צדק משווע".

במקביל, כ-50 בני אדם השתתפו בהפגנה בקרית הממשלה בחיפה נגד משרד השיכון שדחה את בקשותיו של סילמן לסיוע לדיור. בהפגנה מחו המשתתפים על מעשה ההתאבדות המחאתי של סילמן ונשאו שלטים "רשת ביטחון לאזרחים".

אודי חן, פעיל חברתי במחאה החיפאית הגדיר את מעשיו של סילמן כ"אקט קיצוני עד קשה ומזעזע. משה בחר לפגוע בחייו בצורה מחאתית קשה. אני זוכר איך בכל ההפגנות דיברתי איתו וקיבלתי את אותו מבט קשה ומיואש, שאין לו מה להגיד. הוא תמיד שאל מה אנחנו עושים במחאה ואיך נשנה את המציאות. לא היה לי מה לענות. מה נעשה, נשרוף צמיגים? שאלתי. לא העליתי על דעתי אז את הדברים. זה נורא שאדם צריך לעשות אקט כזה כדי להסביר לאנשים את מצבו. אני כבר לא אהיה אותו הפעיל".

רפי קמחי, פעיל נוסף במחאה החיפאית ובחזית הצפונית אמר כי "לנו, חבריו של סילמן בחזית החיפאית שהכירו את עמדותיו ברור כי הוא הצית עצמו לא כמעשה של ייאוש אישי, אלא כסימן קריאה חברתי ופוליטי. סילמן שסימן בחייו את הקו השברירי המפריד בין תחושת הביטחון המזויפת של מעמד הביניים לחוסר המוצא והייאוש הקיומי של המעמדות הנמוכים. סילמן סירב להתבשם משינוי התודעה שחוללה לכאורה המחאה וקרא לרדיקליזציה פוליטית שלה... ספק אם סימן הקריאה של סילמן ישפיע על השלטון, אך את תנועת המחאה הוא מחייב לחשבון נפש".

עוד בנושא: מפגין הצית עצמו במהלך הפגנה בתל אביב | סילמן עדיין בסכנת חיים, סובל מכוויות ב-94% מגופו |שנה למחאה: אלפים הפגינו בכמה מוקדים בארץ | בין תוניסיה לישראל: הטרגדיה האישית שהופכת לסמל המחאה | שנה למחאה: ציון לא מספיק ליישום דו"ח טרכטנברג | עצה מ"דני האדום": "התאחדו ורוצו לכנסת" | הרוסים אומרים "דא" למחאה החברתית | להסתכל למחאה החברתית בעיניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ