עוקף את הוות"ת |

סער למל"ג יו"ש: מאשר הפיכת המרכז באריאל לאוניברסיטה

מוקדם יותר הודיע שר האוצר לשר החינוך כי בכוונתו להעביר 50 מיליון שקלים למוסד, לאורך שנתיים. השבוע יכריע מל"ג יו"ש לגבי ההכרה במרכז

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה, גדעון סער, יצא אמש, לראשונה באופן רשמי, נגד הדרגים המקצועיים במועצה להשכלה גבוהה שבראשה הוא עומד, וקרא להקים אוניברסיטה באריאל.בהודעה שהופצה לכלי התקשורת על ידי דוברות משרד החינוך, ולא על ידי דוברות המועצה להשכלה גבוהה, הועבר מכתבו של סער ליו"ר מל"ג יהודה ושומרון (הסמכות האקדמית בשטחים, שחבריה מונו על ידי מפקד פיקוד המרכז), הפרופ' עמוס אלטשולר, ובו כתב סער: "אני תומך בהשלמת שינוי מעמד המוסד מהמרכז האוניברסיטאי יהודה ושומרון באריאל - לאוניברסיטה".

המכתב הופץ יומיים לפני הכרעת מל"ג יו"ש בנושא ההכרה במוסד, שאמורה להביא בחשבון את המלצת הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המל"ג, שקבעה כי אין מקום להכרה בשלב זה. עד כה אמר סער כי הוא תומך עקרונית במהלך, בכפוף לכך ששאר מוסדות ההשכלה הגבוהה לא ייפגעו ממנו. את ההודעה הפיץ בתיאום עם שר האוצר, יובל שטייניץ, שהודיע שעות ספורות קודם לכן כי יעביר תקציב יעודי ל"אוניברסיטה שבדרך".

בהודעה לתקשורת שהפיצה היועצת של שטייניץ בכותרת "שטייניץ סולל את הדרך להקמת אוניברסיטה באריאל", בישר שטייניץ לסער כי "בכוונתי להביא לאישור הממשלה, בתיאום עם משרד החינוך, מתווה תקציבי מיוחד, שיחל בהקצאת כ-20 מיליון שקלים וכ-30 מיליון שקלים בשנות התקציב 2013 ו-2014 בהתאמה, ויעלה בהדרגה במשך מספר שנים". שטייניץ הוסיף כי "אני סבור שאם מכתבי זה יקל על הגופים המוסמכים להחליט על הקמת האוניברסיטה השמינית בישראל בעיר אריאל, אזי מדובר במהלך היסטורי שיתרום רבות לאקדמיה בארץ, ושתהיה לו תרומה חשובה לתרבות, לכלכלה, לחברה ולחיזוקה של העיר אריאל".

השר שטייניץ בביקורו באריאלצילום: מוטי מילרוד

בעקבות חשיפת "הארץ" בדבר ההבטחה התקציבית של שטייניץ למוסד פרסמה יועצת השר הודעת הכחשה בשמו, כשכעת הודיע בגלוי על המהלך. לפני שבועות ספורים, בעקבות ביקורת דו"ח מבקר המדינה על אחריות שר האוצר לאסון הכרמל, טענו דובריו של שטייניץ כי "שר האוצר מופקד על ניהול המדיניות הכלכלית, ואין זה מתפקידו לבדוק או לעסוק בהקצאת כספים יעודית בתקציביהם של משרדי הממשלה השונים". כעת הודיע שטייניץ רשמית על העברת תקציב מיוחד, בניגוד להחלטת הוועדה לתכנון ותקצוב, המופקדת על תכנון מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

בעקבות הודעת שטייניץ כתב סער ליו"ר מל"ג: "מכתב שר האוצר אלי מהיום הבהיר כי בהנחה שהמרכז האוניברסיטאי באריאל יוכר על ידי הגורמים המוסמכים כאוניברסיטה, יינתן תקציב תוספתי בתוואי עולה ומדורג. יש בכך כדי להפיג את החשש (שהיו גורמים שטרחו ללבותו) כאילו הקמת אוניברסיטה שמינית תפגע בתקציב אוניברסיטאות המחקר הקיימות".

במכתבו לאלטשולר מצטט סער את החלטת הממשלה שקבעה כי היא "רואה חשיבות לאומית בהסבת המכללה האקדמית יהודה ושומרון באריאל לאוניברסיטה, כמנוף לחיזוק מערכת ההשכלה הגבוהה באזור". "למען הסר ספק", הוסיף סער, "החלטה זאת עדיין בתוקף, באשר מעולם לא בוטלה".

סער השמיט במכתבו את המשך ההחלטה הקוראת "לפעול    לבדיקת   אפשרות   הסבת    המכללה לאוניברסיטה, בתיאום  עם  המועצה  להשכלה גבוהה   ו/או  מל"ג  יו"ש  והוועדה  לתכנון ולתקצוב, במסגרת סמכויותיהן, תוך התייחסות לבחינת ההיבטים   הלאומיים, האקדמיים, התכנוניים, התקציביים והאחרים של הנושא".

בדיון שנערך בנושא בכנסת לפני כחודש אף הבהירה נציגת משרד המשפטים כי "ממשלת ישראל פנתה לגופים האחראים שיבחנו את הקמת האוניברסיטה, היא לא הורתה לקבל החלטות מסומנות מראש ולא הקימה אוניברסיטה".

הות"ת, כאמור, קבעה באחרונה כי "לאור חשיבותו ומורכבותו של הנושא, החליטה הוועדה שאין בידיה לעת עתה לשנות את האמור בהחלטת ות"ת מלפני שש שנים, ולפיה לא קיים בשלב זה צורך בהקמה או הכרה באוניברסיטה נוספת, זאת עד להשלמת תהליך בחינה מעמיקה בנושא מבנה מערכת ההשכלה הגבוהה". הוות"ת המליצה על הארכת ההכרה במוסד כמרכז אוניברסיטאי מבלי לשנות את מעמדו הנוכחי. בפני הוועדה הוצגו נתונים מקיפים וניתוח השוואתי של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל בהשוואה למערכת בארצות הברית, בכל הקשור למחסור בסגל אקדמי בכיר, יחס סטודנטים-סגל והיעדר מסה קריטית ופיזור תשתיות מחקר, שלדעת הוועדה משליכים על הדיון בצורך בהכרה באוניברסיטה נוספת במערכת ההשכלה הגבוהה.

בניגוד לסער ולשטייניץ, הפרופ' אלטשולר אמר בראיון ל"הארץ" עם פרסום המלצת הות"ת, כי "אני לוקח ברצינות את הדברים". אולם עם הגיבוי שניתן לו כעת מהשר סער והבטחה תקציבית מצד שטייניץ, נדמה כי דרכה של "האוניברסיטה באריאל", שעתידה יוכרע מחר, נסללה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ