עיריית תל אביב מהדקת את הפיקוח על קיום אירועי מחאה

לקראת דיון בבית המשפט נחשף היום נוהל של עיריית תל אביב הדורש קבלת אישור על "כל פעילות להבעת רעיון, דעה, ערך, אמונה או תפיסת עולם"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב חשפה היום (א') נוהל מחמיר לקראת דיון בבית המשפט, לפיו כל אדם המבקש לקיים אירוע ללא שיתוף פעולה עם העירייה, ובכלל זה הפגנה, עצרת, טקס, אירועי סולידריות, התרמה וחג, "וכל פעילות אחרת להבעת רעיון, דעה, ערך, אמונה או תפיסת עולם" – חייב את אישור העירייה. הנוהל גובש בין השאר בעקבות הביקורת שמתח בית המשפט העליון על כך שהעירייה לא הסדירה את סוגיית גביית התשלום על אירועים במרחב הציבורי.

הנוהל נחשף לקראת דיון בית המשפט המחוזי בתל אביב בעתירה של האגודה לזכויות האזרח וחמישה מפעילי המחאה החברתית נגד עיריית תל אביב, בשל מדיניותה האוסרת הקמת אוהלים ברחבי העיר ללא אישור מראש. השופטת צילה צפת הצהירה בפתח הדיון כי היא סבורה שעל העתירה להידחות. היא טרם פרסמה את החלטתה.

עו"ד שרונה אליהו חי מהאגודה לזכויות האזרח אמרה כי העירייה מתייחסת לרחובות כאל רכושה הפרטי. "עיריית תל אביב מנסה, בניגוד מוחלט לחוק, להפוך עצמה לסמכות עליונה לאישור פעילות מחאה", אמרה, "הטרטור הביורוקרטי של המפגינים, שכרוך גם בהוצאה כספית לא מבוטלת, הוא אמצעי בדוק לדיכוי מחאות".

רון חולדאי בצאתו מישיבת מועצת העיר, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

עיריית תל אביב טענה כי התנהלותה סבירה והיא בוחנת כל בקשה להקים אוהלים או עמדות הסברה אחרות במרחב הציבורי באופן פרטני. בתגובתה לעתירה כתבה העירייה כי היא "מוכיחה מדי יום ביומו את מחויבותה לחופש הביטוי והגשמתו, באמצעות אישור אירועים רבים המתקיימים במרחב הציבורי שבתחומה – הפגנות, עצרות, צעדות וכיו"ב".

יו"ר סיעת מרצ בת"א-יפו מיטל להבי, מסרה בעקבות הנוהל החדש כי "מדובר בהחלטה אנטי דמוקרטית, שנוגדת את מהותה של ת"א כעיר מרכזית ומובילה, פלורליסטית ופתוחה. חולדאי עסוק בהמצאת נהלים שמטרתם למנוע את הביקורת, שבין היתר נמתחת כלפיו, והוא עושה זאת בלי כל סמכות, שכן הסמכות לאשר הפגנות כמו גם האחריות על הסדר הציבורי נתונה בידי משטרת ישראל".

באורח יוצא דופן, תקיים מחר בערב עיריית תל אביב בפעם השנייה ברציפות את ישיבת מועצת העיר ללא קהל , מחשש שאנשי המחאה החברתית ופעילי האופוזיציה העירונית יפריעו להתנהלותה. העירייה תציב מסכים מחוץ למרכז ענב ותשדר את הישיבה בשידור חי, על מנת לא לחרוג מהוראות החוק הקבוע כי על הדיון להיות פתוח לציבור.

ההחלטה לסגור את הישיבות לציבור התקבלה לאחר פיצוץ ישיבת המועצה לפני שלושה שבועות, שבה היתה אמורה לעלות הצעת סיעת האופוזיציה עיר לכולנו להדיח את ראש העיר, רון חולדאי. כמה פעילים לא הורשו להיכנס לישיבת המועצה ובתוך האולם התפתחה מהומה. המאבטחים לא הצליחו להשיב את הסדר והישיבה הופסקה.

העירייה מקפידה זה כמה חודשים לא לאפשר לפעילים שהוגדרו "בעייתיים" להיכנס לאולם הדיונים. פעילים ותושבים שקראו קריאות ביניים בישיבות קודמות הוכנסו לרשימה שחורה ואנשי חברת האבטחה הונחו למנוע מהם כניסה למרכז ענב בעת כינוס מועצת העיר. עם זאת, לעיתים תדירות קוראים פעילים קריאות בגנות חולדאי במהלך הישיבות.

מפגינים מול ביתו של חולדאי, בחודש שעברצילום: הדר כהן

"לצערנו גילינו שראש העירייה החליט בפעם השנייה ברציפות לסגור את ישיבת המועצה לציבור תוך פגיעה חמורה בעקרון פומביות הדיון, בשקיפות העירונית ובדמוקרטיה העירונית", אומר חבר המועצה שרון לוזון מסיעת עיר לכולנו. "מדובר במעשה בעל השלכות ציבוריות חמורות מאוד. אני קורא לתושבי העיר להגיע לבניין העירייה ולהביע את מחאתם על התנהלות זו".

מועצת העיר צפויה לדון מחר (ב') בין השאר בהצעה לתיקון חוק העזר העירוני העוסק בשמירה, אבטחה וסדר ציבורי, כך שיאפשר לגבות אגרת שמירה מתושבי תל אביב. הנהלת העירייה אישרה תיקון זה. התיקון נועד לאפשר את מימוש יוזמתו של ראש העיר להקים כוח סיור עירוני מיוחד בניסיון להגביר את הביטחון האישי של התושבים.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה לסגירת הישיבה כי "לאור התנהלות ישיבת המועצה הקודמת (מן המניין), אשר הופסקה בשל התפרעויות והפרעות חוזרות ונשנות מצד הקהל, הוחלט כי ישיבות המועצה הקרובות תתקיימנה ללא קהל באולם ההנהלה בבניין העירייה. פומביות הדיון נשמרת ע"י הקרנת הישיבה מחוץ לאולם המועצה על גבי מסכים במרכז ענב, בהתאם להוראות הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ