אושר לקריאה שנייה ושלישית: נשים יוכלו לתבוע שוויון בשכר חמש שנים אחורה

לפי ההצעה, תוארך התקופה בה ניתן לתבוע השוואת שכר רטרואקטיבית ל-5 שנים. בג"ץ פסק באחרונה לטובת עובדת שהופלתה לפני 14 שנה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת העבודה והרווחה אישרה הבוקר (שני) לקריאה שנייה ושלישית את החוק למניעת אפליה בשכר בין נשים לגברים. אם תאושר, נשים יוכלו לתבוע פיצויים על אפליה בשכרן חמש שנים אחורה.

לאישור ההצעה להצבעה קדם ויכוח בין יוזמיה לבין משרד המשפטים. כיום, החוק מתיר לנשים לתבוע השוואת שכר רטרואקטיבית לתקופה של שנתיים בלבד קודם להגשת התביעה. הצעת התיקון המקורית לחוק ביקשה להאריך את תקופת התשלום הרטרואקטיבי לשבע שנים, אולם נציגי משרד המשפטים, שלא הספיקו לאמוד את יכולת המשק להתמודד עם העלויות, דרשו להאריך את תקופת השוואת השכר לשלוש שנים בלבד.

יוזמי החוק הודיעו שילכו לקראת משרד המשפטים וישנו את דרישתם להארכת התקופה לחמש שנים. מהקואליציה הובהר שחבריה יתמכו בחוק רק אם משרד המשפטים יביע את הסכמתו לפשרה.

אורית גורן. זכתה בתביעה נגד מעסיקיה בהום סנטרצילום: תומר אפלבאום

הצעת החוק שאושרה בוועדה הוגשה על ידי חברי הכנסת דליה איציק (קדימה) וחיים כץ (הליכוד), בעקבות פסיקת בג"צ מלפני כחודשיים. בפסיקה נקבע כי במקרים בהם נטען לאפליה בשכר לעובדת, על המעסיק להוכיח שלא היתה כזו - ולא על העובדת. הפסיקה ניתנה בתביעתה של אורית גורן,  שהועסקה כיועצת במחלקת כלי עבודה בסניף רמת גן של רשת הום סנטר. שכרה היה 17 שקל בשעה, בעוד שכר עובד אחר באותה מחלקה היה 26 שקל בשעה.

חברי הכנסת איציק וכץ הסבירו שביקשו להאריך את התקופה לשבע שנים שנים משום ש"זהו לרוב פרק הזמן הנהוג בתביעות ממוניות״. מדובר בתיקון לחוק ״שכר שווה לעובדת ולעובד״, שנחקק ב-1996. אחד הקשיים העומדים בפני נשים המבקשות לתקן אפליה בתחום שכר העבודה הוא ההגבלה בחוק, הקובעת שעובד אינו זכאי להפרשי שכר או גמול אחר לתקופה העולה על שנתיים.

עם הנחת הצעת החוק על שולחן הכנסת אמרה איציק: ״אני גאה להגיש את הצעת החוק הראשונה המתקנת את חוק שכר שווה לעובדת ולעובד. המצב החוקי היום בלתי נסבל ואין כל צידוק שעובדת, התובעת לפי החוק, ובית הדין מוצא אותה זכאית להפרשי שכר, תהיה זכאית להפרשים של השנתיים האחרונות בלבד. זה צעד חשוב בקידום השוויון בשוק התעסוקה במדינת ישראל. אני קוראת לכל מי שקידום מעמד האשה חשוב לו לתמוך בהצעת החוק״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ