כשהממשלה עוצמת את עיניה מול מצוקת הדיור הציבורי

המדינה לא מחדשת את מלאי הדיור הציבורי ולא מעדכנת את הסיוע הכספי, וזאת למרות עלייה ניכרת בגובה שכר הדירה. כמו משה סילמן, רבים מתחננים לעזרה מול בירוקרטיה מסובכת ותנאים דרקוניים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

ארבע פעמים ביקש משה סילמן ממשרד השיכון סיוע בשכר הדירה. בכל פעם מחדש הוא נענה בשלילה, בין השאר בנימוק שהיתה לו בעבר דירה. בהעדר בנייה של דיור ציבורי בשנים האחרונות, הממשלה למעשה שולחת אותו, ואת אלפי אנשים אחרים הנמצאים במצב דומה לו, לחזר על הפתחים.

את הניסיון לתאר את מצוקת הדיור הציבורי כדאי להתחיל בנתונים יבשים: כ-2,500 משפחות ותיקות, וכ-40 אלף קשישים עולים, ממתינים לפתרונות דיור ציבורי. מספר הדירות בבעלות ציבורית הסתכם בשנה שעברה בכ-66 אלף - בהשוואה ל-206 אלף בסוף שנות ה-60 ולכ-130 אלף לפני כעשור. במרכז הארץ מגיע זמן ההמתנה לדירה ציבורית ליותר מחמש שנים.

במקום הסיוע שניתן בעבר באמצעות הדיור הציבורי ("ייבוש הדיור הציבורי", מתעקשים להגדיר זאת מומחים ופעילי המחאה החברתית, המתמקדים בנושא הדיור), החלה הממשלה לקדם, מראשית שנות ה-90, פתרון המסתמך בעיקר על השוק הפרטי: הענקת סיוע, באמצעות משרד השיכון, בתשלום שכר דירה.

כיום מקבלות כ-137 אלף משפחות את העזרה הזו, לעומת כ-195 אלף ב-2001 - ירידה של כ-30%. לא רק שמספר מקבלי הסיוע צנח, אלא גם הסיוע עצמו נשחק במשך השנים. ככה זה כשהממשלה עוצמת את עיניה.

"משנת 2005 ועד שנת 2010 לא חל שינוי בגובה הסיוע שמעניק משרד השיכון", קבע מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס, בדו"ח ביקורת שפרסם בשנה שעברה, זמן קצר לפני פרוץ המחאה החברתית. "על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנים 2010-2004 חלה עלייה ניכרת בגובה שכר הדירה בשוק החופשי: בגובה דמי השכירות בממוצע ארצי חלה עלייה של כ-25%, ובאזור המרכז נרשמה באותה עת עלייה של יותר מ-30%. נוכח הפער שנוצר בין גובה הסיוע למחירי השכירות יש חשש שבפועל זכאים מוותרים על הסיוע, שכן אין ביכולתם לעמוד בהוצאה לשכירות". על הדברים האלה חתום לינדנשטראוס, לא דפני ליף.

כל עוד אם לא נבנות דירות חדשות בדיור הציבורי, לסילמן ודומיו אין ברירה אלא להתחנן לסיוע, שברבים המקרים נדחה. "תנאי הסף של משרד השיכון, שמונע מתן סיוע למי שלא היה בעל דירה מאז 1972, הוא תנאי דרקוני", אומר עו"ד גיל גן-מור מ"האגודה לזכויות האזרח". "ביקשנו כמה פעמים לבטל את הדרישה הזו, אך ללא הצלחה. למדינה לא משנה אם ירדת מנכסיך או אם אתה זקוק היום לעזרה. עצם העובדה שבעבר היתה לך דירה או חלק מדירה, פוסל את קבלת הסיוע". ועוד לא אמרנו דבר על הביורוקרטיה והטיפול הלקוי בבקשות העזרה. שמבקר המדינה, אשר בדק רק חלק מהן, ציין כי התאפיינו ב"תהליך ביורוקרטי שהאריך ללא שום צורך את משך הטיפול והכביד על מבקשי הסיוע".

כמו הזכות הבסיסית לדיור שאיננה מעוגנת בחוק, גם הזכאות לסיוע בשכר הדירה מוסדרת רק באמצעות נוהל פנימי של משרד השיכון. תנאי הזכאות נגזרים מדיוני התקציב בין משרדי השיכון והאוצר, ולא על פי הצרכים האמיתיים בשטח. הוכחה לכך אפשר לראות בהחלטה שהתקבלה לפני כמה חודשים וכבר מיושמת, להעלות את סכום הסיוע עד לכ-3,000 שקלים בחודש. זאת, בהמשך להמלצת ועדת טרכטנברג.

במשרד השיכון מתגאים בשיפור הזה, "כמעט הכפלה של הסכום שניתן עד כה", המסתכם בתוספת של 160 מיליון שקלים (טרכטנברג המליץ על תוספת של 800 מיליון שקלים שתתפרס על פני חמש שנים. איש לא יכול להבטיח היום כי הדבר יקרה). במשרד השיכון גם לא ידעו לומר אתמול כמה משפחות באמת יגיעו ליהנות מתקרת הסיוע. להערכת פעילים בדיור הציבורי, מדובר במספר קטן.

לדברי עו"ד גן-מור, סכומי הסיוע של משרד השיכון אמנם הועלו, לראשונה זה שנים רבות, אבל "המדיניות המתבססת על השוק החופשי, ומטילה על השוכרים את האחריות למצוא בכוחות עצמם את הדירה (הסיוע ניתן בתמורה להצגת חוזה, א"ק) נמשכת ואפילו מתגברת. זה לא תמיד עובד, במיוחד כאשר מדובר באנשים במצב חברתי קשה, שבעלי הדירות לא מתלהבים, בלשון המעטה, מלהשכיר להם דירות".

"השיטה של משרד האוצר לא השתנתה", מוסיפה יעל הבסי, פעילה בצוות הדיור הציבורי של המחאה, "קודם מייבשים את הדיור הציבורי, ואחר כך מוציאים מיליוני שקלים שמוזרמים לידיים פרטיות. הפתרון צריך להיות שיקום מלאי הדירות בדיור הציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ