תיעוד מיוחד |

ראיון עם משה סילמן חודש לפני ההפגנה

זמן לא רב לפני שהצית את עצמו במהלך הפגנת המחאה החברתית, סיפר סילמן בראיון לפעיל חברתי על אכזבתו מהביטוח הלאומי ועל חוסר התקווה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חודש לפני שהצית עצמו במהלך הפגנת המחאה החברתית בתל אביב, נפגש משה סילמן עם הפעיל החברתי החיפאי עומר צנגוט לשיחה מצולמת. בסרטון הנדיר נראה סילמן מספר על הייאוש, האכזבה מהביטוח הלאומי, ועל דעותיו באשר להמשכה של המחאה החברתית. "אם עוד אשאר בחיים, אביע את דעותי", אמר לקראת סופה של השיחה.

"אתה יודע איך פקידי ביטוח לאומי מתעללים באנשים?", אמר לצנגוט. "אנשים דורשים את הזכויות שלהם, לא צדקה - צדק. הסלוגן הזה לא ימין ולא שמאל, זה אמנם צבוע, אבל זו הדרך הנכונה לעשות את זה. כרגע אני לא מרשה לעצמי להביע את דעותיי השמאלניות, אולי אחר כך בשלב הבא, אם אני אחיה עד אז".

הוא הוסיף לבן שיחו, "האם המצב אי פעם ישתנה? אני לא יודע. אולי אם ישראל היתה צרפת בשנות ה-60, עם דני האדום. צריכה להיות פה לדעתי מהפכה אלימה".

הצלם צנגוט סיפר כי פגש את סילמן במקרה בבית הקפה, לאחר שהכיר אותו כפעיל במחאה החברתית. "אחרי שיחה של שעה, שדיברנו והתעניינתי בסיפור החיים שלו ומה הביא אותו להיות פעיל כל כך, פתאום קלטתי שזה כל כך מעניין אז פתחתי את הטלפון וצילמתי".

סילמן, שעבר לפני כשנתיים מבת ים לחיפה, הפך במקביל להידרדרותו הכלכלית למעורב יותר ויותר בפעילות המחאה בעיר. הפעילים שהכיר במאהל שעל הכרמל בקיץ שעבר היו מאז לחבריו הטובים ביותר. "הוא אדם של תכל'ס. הוא אמר שצריך להיות פוליטיים ושצריך לרוץ ולהיבחר בכל מקום שרק אפשר", נזכר יוסי ברוך, פעיל מרכזי בחיפה. "הוא נהג לומר שאין למחאה הזאת זמן - שצריך לעשות, שחייבים להקים מפלגה ולרוץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ