בכנסת מתקשים למצוא מנהיג הונגרי מתאים לטקס לזכר ראול ולנברג

אחרי שריבלין דחה את מקבילו ההונגרי כי השתתף בטקס לזכר סופר אנטישמי התברר כי הנשיא, שנבחר להחליפו, מוקיר את זכרו של פושע מלחמה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

שלושה שבועות בלבד אחרי שהודיע יו"ר הכנסת ראובן ריבלין למקבילו ההונגרי שהוא אינו אורח רצוי בכנסת בטקס לזכר ראול ולנברג, כעת מתברר כי גם מי שנבחר להחליפו, נשיא הונגריה, עשוי שלא להתאים למעמד. לאסלו קובר, יו"ר הפרלמנט ההונגרי, אמור היה לייצג את הונגריה בטקס לכבוד חסיד אומות העולם, שייערך מחר (שלישי) במליאה במלאת מאה להולדתו. אלא שריבלין אסר על ביקורו, בשל השתתפותו באזכרה לסופר אנטישמי. ל"הארץ" נודע, למרבה המבוכה, כי גם האורח שנבחר להחליפו – נשיא הונגריה יאנוש אדר – השתתף בטקס לכבוד אדם אנטישמי, לאומן שנוי במחלוקת מתקופת השואה, שאף הורשע בפשעי מלחמה ונידון למוות, בין היתר בגין מעורבות ברצח יהודים.

בסוף החודש שעבר ריבלין העביר מכתב חריף למקבילו ההונגרי, בו הודיע לו כי אינו רצוי בכנסת. זאת, לאחר שהתגלה כי השתתף בטקס לכבוד הסופר האנטישמי יוז'ף ניירו, שהיה חבר במפלגה אנטישמית הונגרית, ששיתפה פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השנייה. ”הצהרת גלויות על הזדהותך עם אדם שמפלגתו שיתפה פעולה עם המרצחים הנאצים בביצוע תכניתם להשמיד את העם היהודי", כתב לו ריבלין. "מי שהשתתף באירוע מעין זה איננו יכול לקחת חלק באירוע שמטרתו להוקיר אדם כמו ראול ולנברג, חסיד אומות העולם, סמל של הומאניות, שהציל יהודים תוך סיכון חייו, ושמהווה דוגמא למאבק נגד הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם, עמם בחרת להזדהות”.

הונגריה מיהרה לבחור נציג אחר לטקס שייערך בישראל, והודיעה כי הנשיא החדש, שנבחר לתפקיד בחודש מאי האחרון, ייצג אותה באירוע. ריבלין בירך על כך, ואמר לפני שבועיים: "השתתפותו היא מסר ערכי ומוסרי אמיץ לעם בישראל וליהודי העולם".

נשיא הונגריה, יאנוש אדרצילום: אי–פי

אלא שמתברר כי גם הנשיא ההונגרי הביע יחס אוהד כלפי דמות שנויה במחלוקת מתקופת השואה: אלברט ואש, סופר לאומני ואנטישמי שהואשם ברצח יהודים. ב-2008, בעודו סגן יו"ר הפרלמנט, הסיר נשיא הונגריה את הלוט מעל הפסל לסופר ההונגרי הפופולארי ודיבר בשבחו. קודמו בתפקיד, שהודח לאחרונה בשל פרשת הפלגיאט בדוקטורט, ציטט את ואש בנאום ההכתרה שלו.

ב-1946 ואש נידון בהיעדרו ברומניה לעונש מוות והוגדר שם "פושע מלחמה". בין היתר, הוא הורשע במעורבות ברצח של שתי אחיות יהודיות ברומניה בספטמבר 1940, עם פלישת הכוחות ההונגריים לצפון טרנסילבניה. לפי המתואר, השתיים נרצחו בעת שניסו להימלט מהחווה של ואש.

טקס הסרת הלוט מעל פסלו של ואש, מתוך אתר הונגרי-אמריקאי. מימין: נשיא הונגריה

הסופר וניצול השואה אלי ויזל, חתן פרס נובל לשלום, טען במכתב ששיגר בחודש שעבר ליו"ר הפרלמנט ההונגרי, כי ואש "שיתף פעולה בכבדות עם המשטר הפאשיסטי ההונגרי". מסמכים רשמיים רבים, בין היתר של הקונגרס האמריקאי ושל מוזיאון השואה בוושינגטון, מאשרים כי ואש היה "פושע מלחמה מורשע”. אחרי המלחמה התגורר ואש בגרמניה ומאז שנות ה-50 ועד יומו האחרון חי ועבד בארצות הברית. עם זאת, חרף ניסיונותיה של רומניה להביא להסגרתו, הרשויות בארצות הברית טענו כי אין מספיק ראיות שמצדיקות פתיחת משפט נגדו. ב-1998 ואש התאבד בפלורידה בשל מחלה.

מדוברות הכנסת נמסר בתגובה כי "הצעת ההונגרים לשלוח במקום יו"ר הפרלמנט ההונגרי לאירוע בכנסת את נשיא הונגריה יאנוש אדר - התקבלה בכנסת בברכה ובהערכה. ראשית, משום שמר אדר הוא ראש המדינה בהונגריה דבר המעיד על החשיבות הרבה שמייחסת הונגריה לאירוע מחר בכנסת .לא פחות חשוב מכך - נשיא הונגריה יאנוש אדר הוא יו"ר הוועדה לתיאום האירועים לזכרו של ולנברג בהונגריה וידוע בעמדותיו ובהצהרותיו בגנות האנטישמיות בהזדמנויות שונות. גם כעת, לאחר התייעצות עם מוסד "יד ושם" הנוטל חלק חשוב באירוע לזכרו של ראול ולנברג כמו גם העובדה שהמידע ההיסטורי האמור אינו מאומת בוודאות, יתקיים האירוע כסדרו. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין מייחס חשיבות עצומה להנצחת זכרו ומורשתו של ראול ולנברג, ורואה באירוע בכנסת אירוע משמעותי שאף יתרום למודעות ולמאבק באנטישמיות באירופה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ