בגלל ההצתה: המדינה מקימה צוות לטיפול "במקרים קיצוניים"

יומיים לאחר שמשה סילמן הצית עצמו, ניסה תושב ב"ש לחזור על המעשה אך מאבטח הצליח למנוע את ההצתה. סילמן עצמו הועבר ליחידה לטיפול בכוויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפעיל החברתי משה סילמן שהצית את עצמו בהפגנת המחאה החברתית בתל אביב במוצאי שבת, הועבר היום בצהריים (שני) ליחידה לטיפול בכוויות בבית החולים שיבא. במצבו של סילמן לא חל עד כה שיפור והוא עדיין מורדם ומונשם. יומיים לאחר המקרה, החליטו במשותף משרד הרווחה והביטוח הלאומי להקים צוות פעולה מיוחד. הגוף ייקרא "אורות אדומים" ועניינו יהיה טיפול "במקרים קיצוניים, לאור האירועים האחרונים". בראשות הצוות יעמדו מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ, ומנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף.

בהודעת משרד הרווחה נכתב כי "על מנת לתת מענה למקרים חריגים מעבר לטיפול באמצעות הכלים העומדים לרשותנו היום", הוחלט להקים צוות פעולה משותף וכי "צוות המנכ"לים יבחן כל מקרה לגופו ויפעל תוך קיצור הליכים שייתן מענה לאותן בעיות במקרה הצורך".

בנוסף, יוקם בביטוח הלאומי קו חירום ש"יחד עם הצוות יפעל לטפל ויעזור לפונים המורכבים", בדומה לקו הקיים כיום במשרד הרווחה. בנוסף נמסר בהודעה המשותפת כי שר הרווחה ומנכ"ל הביטוח הלאומי החליטו על המשך "בדיקה יסודית של השתלשלות האירועים ומשמעותם במקרה הטרגי של מר משה סילמן בהתאם להנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו".

כתובות מרוססות על קירות סניף הביטוח הלאומי ברמת גןצילום: אלון רון

פעילי החזית החיפאית, חבריו של משה סילמן, הגיבו בספקנות להודעה על הקמת צוות "אורות אדומים" וציינו כי מדובר ב"עוד וועדה". בהודעה רשמית שניסחו ציינו שהצוות שהוקם אמנם כולל נציגים ממשרד הרווחה ומהביטוח הלאומי, אך לא כולל נציגים של משרד השיכון, ולכן ספק אם יוכל לטפל ביעילות במקרים כמו אלו של משה סילמן". בנוסף ציינו, כי כדי שהצוות יהיה יעיל, יש להקצות לו תקציבים מיוחדים לפתרון בעיות.

"התקציבים הקיימים והקריטריונים הקיימים לא יספיקו על מנת למנוע את מעשה המחאה הקיצוני הבא", נכתב בהודעה. "האם הקמת הצוות המיוחד תקצר את זמן ההמתנה הממוצע לדיור הציבורי? האם הקמת הצוות המיוחד תעלה את כמות הנזקקים שיזכו בסיוע בשכר דירה? האם יקבל אדם נכה תוספת לקצבתו שתאפשר לו לחיות בכבוד? נראה ששוב הממשלה נוקטת בפתרון הידוע, 'בואו נקים לנו עוד ועדה', ובינתיים, ללא שינוי מהותי בסדרי העדיפויות, מה שהיה הוא שיהיה. אנו קוראים למדיניות רצינית לפתרון הבעיות החברתיות של מדינת ישראל, ולא לפתרונות מדומים". בנוסף ציינו כי הקו החם שמבקש משרד הרווחה להקים כבר קיים משנת 2004 והוא מוקד 118, שנועד לאנשים הסובלים ממצוקה, אולם רוב הציבור אינו מודע אליו.

היום דווח על כמה אנשים שאיימו ללכת בעקבותיו של סילמן. אדם נוסף ניסה מעשה דומה בכניסה לעיריית באר שבע. האיש, תושב העיר בן 47, בא למשרדי העירייה ושפך על עצמו חומר דליק. המאבטח בכניסה לבניין הבחין בכך, אחז בו, ריתק אותו לקרקע והזמין למקום את המשטרה. איש לא נפגע. האדם מוכר לאגף הרווחה בעיריית באר שבע. הרקע למעשה הוא ככל הנראה תביעותיו לחברת עמידר לספק לו דיור. בעבר ביקש את עזרת העירייה למצוא לו פתרון דיור. בעירייה אומרים כי הפנו אותו לגורמים הרלוונטיים. הוא נשלח להסתכלות פסיכיאטרית כדי לבדוק אם הוא מסכן את עצמו.

במקרה אחר שאירע אתמול איים תושב אריאל בן 52 להצית עצמו בסניף חברה סלולרית בשל חוב של 20 אלף שקלים. במקרה אחר אדם איים להצית את עצמו היום לאחר שהגיע למשרדי ההוצאה לפועל. שוטרים מצאו אותו עם בקבוק דלק, והצליחו לגרום לו להתלוות אליהם לתחנת המשטרה.

אמש, בשעה שמאות מפגינים יצאו לרחובות תל אביב להביע את הזדהותם עם סילמן, הציתו אלמונים את דלת משרדי הביטוח הלאומי ברמת גן וריססו על קירות המבנה כתובות בנוסח "משה סילמן, תג מחיר". קצת לאחר חצות נקראו כוחות משטרה וכיבוי אש לסניף. כשבאו למקום הבחינו כי דלת הבניין שרופה בחלקה. המשטרה פתחה בחקירת האירוע.

השתתפו בהכנת הידיעה: דן אבן ורויטל חובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ