המאבק במרינה בהרצליה |

בעלי דירות יוקרה נגד העירייה: "פגעו לנו בקניין"

עתרו נגד העברת פרויקט "האי" לחברה שקובעת את תעריפי השכירות לנופשים. העירייה: אין הוכחה שהעותרים העמידו את הדירות לשימוש הציבור כפי שנדרשו

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

עשרות מרוכשי הדירות בפרויקט "האי" במרינה הגישו לבית משפט המחוזי בתל אביב עתירה נגד המתווה שקבעה עיריית הרצליה להפעלת הדירות למטרות נופש. הם טוענים, בין השאר, לפגיעה בקניינם הפרטי. העירייה דחתה בתשובתה לעתירה את טענותיהם, ולעמדתה כמשיבה בהליך המשפטי הצטרפה גם החברה להגנת הטבע.

המאבק הממושך בין עיריית הרצליה לבין בעלי הדירות בפרויקט המגורים היוקרתי במרינה מגיע החודש לשלב מכריע. זהו אחד המאבקים החשובים לשימור אופיו הציבורי של חוף הים בישראל כשבמרכז המחלוקת 500 דירות המיועדות להשכרה לצורכי תיירות בלבד, שבפועל משמשות למגורים פרטיים.

בעתירת רוכשי הדירות נטען כי המתווה שקבעה העירייה פוגע קשות בזכות הקניין הפרטי של רוכשי הדירות, בכך שהוא נותן לחברת ניהול חיצונית שליטה על הנכסים, כולל קביעת תעריפי השכירות וזהות השוכרים, "יישומו יהפוך את המקום לשממה, ובמקום אתר נופש ובילוי יתקבל פרויקט מוזנח שיידרדר בשל חוסר אכלוס ותפקוד".

עיריית הרצליה דחתה בתשובתה את טענות רוכשי הדירות. היא טוענת שהם פועלים מתוך חוסר ניקיון כפיים חמור, מאחר ש"לא הביאו כל ראייה לכך שהם מקיימים את פסקי הדין של בתי המשפט ומעמידים את דירות הנופש לשימוש הציבור הרחב". 

"ההחלטה על המתווה העדכני התקבלה על ידי מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של הרצליה", משיבה העירייה, שהוסיפה כי "המתווה הוא סביר, מידתי ונכון. הוא נעשה בלי להתפשר על זכויות הציבור הרחב וכדי לתת אפשרות לפקח בעתיד על השימוש ב-500 דירות הנופש הרלוונטיות במרינה. כל זאת תוך התייעצות עם מומחה למלונאות".

החברה להגנת הטבע כתבה בתשובתה לעתירה כי "זכות הקניין בשמה מדברים העותרים מעולם לא היתה בידם. הם רכשו דירות נופש, חתמו על הצהרה לפיה הם יודעים שמדובר בדירות נופש ומתחייבים לפעול על פי הוראות פסק הדין של בית המשפט העליון".

כבר ב-1998 הגישה החברה להגנת הטבע עתירה נגד שימוש בדירות הנופש למגורים פרטיים. בתום הליך משפטי ממושך שהגיע עד לבית המשפט העליון נקבע לפני כשש שנים שתוכנית הבנייה במרינה בהרצליה אכן נועדה למטרות נופש ותיירות, ולכן על הדירות לעמוד להשכרה לרשות הציבור. לאחרונה קבעה עיריית הרצליה מתווה לשימוש בדירות להשכרה לכלל הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ