דיון סוער על אוניברסיטה באריאל

נשיאי האוניברסיטאות לנתניהו: עצור את האסון שירסק את ההשכלה הגבוהה

איציק שמולי פרש מדיוני מל"ג יו"ש שמתכנסת להכריע בסוגייה. לדבריו "הדיון הפך פוליטי". שר החינוך תקף את יו"ר הוות"ת טרכטנברג

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים75
טלילה נשר

חברי מל"ג יו"ש (המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון) אחר הצהריים (שלישי) כדי להחליט האם להכריז על המרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. זאת, למרות שהוועדה לתקצוב ותכנון (ות"ת) שבמל"ג התנגדה למהלך. שר החינוך גדעון סער צידד בהכרה, ושר האוצר יובל שטייניץ אף הבטיח לתקצב את האוניברסיטה ב-50 מיליון שקלים בשנים הקרובות.

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, הודיע על פרישת ההתאחדות ממל"ג יו"ש בעקבות התנהלות בלתי תקינה של המועצה. על פי שמולי מעל כל החלטה שמתקבלת היום יתנוסס דגל שחור משום שאת הדיון המקצועי הפכו לפוליטי לחלוטין. שמולי יצא מהוועדה כשהוכנס לדיון מסמך עליו חתומים ראשי אגודות סטודנטים התומכים במהלך, שלדבריו הניסיון הפוליטי ניסה לייתר את קולו.

במהלך הישיבה הוכנס מכתב של שר החינוך גדעון סער התוקף את יו"ר הוועדה לתקצוב ותכנון, מנואל טרכטנברג, בעקבות הביקורת שהביע על ועדת הבדיקה ויציאתו נגד המהלך. "הכפירה ביסודות התהליך שהתקיים כדין במשך שבע שנים לגבי המרכז האוניברסיטאי אריאל שעות ספורות לפני סיומו וקבלת ההחלטה בנושא הינה בעייתית בלשון המעטה. יובהר כי בהשיגו על מסקנות ועדת הבדיקה בנושאים הקדמאים חורג יו"ר הות"ת מהיבטי התקצוב והתכנון עליהם הוא אחראי", כך על פי מכתבו של שר החינוך .

מפגינים מחוץ לישיבת מל"ג יו"שצילום: אלון רון

בזמן שחברי מל"ג יו"ש מתכנסים, שבעה נשיאי אוניברסיטאות המחקר בישראל מסרו לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב תחת הכותרת: "אסור להקריב את עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל". "לצערנו ההחלטה שתתקבל היום בדיון כביכול שתקיים מל"ג יו"ש בנוגע למרכז האוניברסיטאי באריאל תהיה החלטה פוליטית שמחירה כבד. כבר לפני מספר שבועות ביקשנו אנו נשיאי כל אוניברביטאות המחקר בישראל פגישה איתך, לצערנו בקשה זו לא זכתה למענה. כמי מעומד בראש המדינה, רק אתה יכול עדיין לעצור את הרכבת הדוהרת לקראת אסון ידוע מראש שיפגע קשות וירסק את ההשכלה הגבוהה בישראל. אנו קוראים לך לקבל החלטה ענייניתל ומקצועית ולא החלטה פוליטית שתקריב את עתיד ההשכלה הגבוהה במדינה... להיענות להערות ולהמלצות הגוף המקצועי לפי החוק, ות"ת, ולתת הזדמנות לבחינה מסודרת של מערכת ההשכלה הגבוהה".

עשרות פעילי מרצ ושלום עכשיו מפגינים מחוץ לישיבת מל"ג יו"ש, המתקיימת באוניברסיטת בר אילן. יו"ר מרצ זהבה גלאון התבטאה גם היא בנושא ואמרה: "בגלל האוניברסיטה באריאל יהיה חרם אקדמי על ישראל. מל"ג יו"ש מתמחה במדעי הכיבוש והביאה את ישראל לשפל מוסרי של הקמת מוסד על אדמה גזולה כשהנגזלים לא ייכנסו בשעריו".

לפני יומיים יצא פרופסור מנואל טרכטנברג, יו"ר הות"ת נגד המהלך. במכתב, שהועבר לפרופסור עמוס אלטשולר, יו"ר המועצה להשכלה גבוהה ביו"ש, שעמד בראש הוועדה שהמליצה להפוך את המוסד לאוניברסיטה, מתח טרכטנברג ביקורת חריפה על פעילות הוועדה וקבע שחבריה היו בניגוד עניינים. המכתב הגיע לידי "הארץ". "אסור שהדיון יהיה על בסיס פוליטי-אידיאולוגי, כי הדבר יפגע אנושות באקדמיה", הוא כתב. "התהליך שהתרחש בפועל לקראת הכרה במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה סובל מפגמים מהותיים, ועל כן קיים קושי בסיסי לקבלו ללא קשר למסקנותיו".

מכתבו של גדעון סער - לחצו להגדלהצילום: אלון רון

בשבוע שעבר בכירים במכללות האקדמיות בישראל יוצאו נגד אופן הפיכת המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה, וכל ניסיון "בלתי שוויוני" לקדמו על פני מוסדות אחרים. "לא מדובר בהתנגדות פוליטית", הם מדגישים, "אלא בדרישה לכבד את חוק המועצה להשכלה גבוהה שקובע כי יש לנהוג בשוויון". המכללות דורשות כי כל החלטה בדבר כל שינוי במבנה ההשכלה גבוהה, לרבות שדרוג לאוניברסיטה והכנסת דרג נוסף של מרכזים אוניברסיטאיים, יוצג בשקיפות, וכי לכל המוסדות תינתן הזדמנות שווה להיבדק ולהוכיח עמידה בקריטריונים שקופים, ובהתאם, לזכות בהכרה ובתקציב.

"ההחלטות לגבי אריאל הן החלטות פוליטיות", טוענת הפרופ' עליזה שנהר, יו"ר ועד ראשי המכללות, ונשיאת המכללה האקדמית עמק יזרעאל, "אם שר האוצר מחליט על דעתו ועל דעת ראש הממשלה להקצות כסף למוסד מסוים, זו התנהלות שאינה סבירה במדינה מתוקנת". לדבריה, "יש לבצע באמת ובתמים תכנון נכון ונדרש של מבנה המערכת, ולא לקבל החלטות מעל הראש של ות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה - מל"ג), זו התנהלות מאוד לא תקינה, שלא עוסקת באקדמיה אלא בפוליטיקה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ