חרף ההתנגדות הרחבה: מכללת אריאל הוכרה כאוניברסיטה

הוועדה לתקצוב ותכנון - שהחלטתה מחייבת בהיבט התקציבי - התנגדה למהלך, אך שר האוצר שטייניץ הבטיח לתקצב אותו ב-50 מיליון שקלים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

חברי מל"ג יו"ש (המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון) הכריזו היום (שלישי) כי המרכז האוניברסיטאי באריאל יוכר כאוניברסיטה. זאת, למרות שהוועדה לתקצוב ותכנון (ות"ת) שבמל"ג התנגדה למהלך. שר החינוך גדעון סער צידד בהכרה, ושר האוצר יובל שטייניץ אף בשנים הקרובות. ההחלטה התקבלה ברוב של 11 חברים מול שני מתנגדים ד"ר אברהם רוכלי, לשעבר נשיא מכללת לוינסקי לחינוך, ופרופ' מאיר חת, לשעבר מבית הספר למשפטים במכללה למנה. 

עשרות פעילי מרצ ושלום עכשיו הפגינו מחוץ לישיבת מל"ג יו"ש, שהתקיימה באוניברסיטת בר אילן. יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה: "בגלל האוניברסיטה באריאל יהיה חרם אקדמי על ישראל. מל"ג יו"ש מתמחה במדעי הכיבוש והביאה את ישראל לשפל מוסרי של הקמת מוסד על אדמה גזולה כשהנגזלים לא ייכנסו בשעריו".

שבעה נשיאי אוניברסיטאות המחקר בישראל מסרו טרם ההחלטה מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בכותרת "אסור להקריב את עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל". "לצערנו ההחלטה שתתקבל היום בדיון כביכול שתקיים מלג יוש בנוגע למרכז האוניברסיטאי באריאל תהיה החלטה פוליטית שמחירה כבד. כבר לפני מספר שבועות ביקשנו אנו נשיאי כל אוניברביטאות המחקר בישראל פגישה איתך לצערנו בקשה זו לא זכתה למענה. כמי מעומד בראש המדינה רק אתה יכול עדיין לעצור את הרכבת הדוהרת לקראת אסון ידוע מראש שיפגע קשות וירסק את ההשכלה הגבוהה בישראל. אנו קוראים לך לקבל החלטה ענייניתל ומקצועית ולא החלטה פוליטית שתקריב את עתיד ההשכלה הגבוהה במדינה... להיענות להערות ולהמלצות הגוף המקצועי לפי החוק, ות"ת, ולתת הזדמנות לבחינה מסודרת של מערכת ההשכלה הגבוהה".

לאחרונה יצא פרופסור מנואל טרכטנברג, יו"ר הות"ת נגד המהלך. במכתב, שהועבר לפרופסור עמוס אלטשולר, יו"ר המועצה להשכלה גבוהה ביו"ש שעמד בראש הוועדה שהמליצה להפוך את המוסד לאוניברסיטה, וקבע שחבריה היו בניגוד עניינים. המכתב הגיע לידי "הארץ".

מפגינים מחוץ לישיבת מל"ג יו"ש, היוםצילום: אלון רון

"אסור שהדיון יהיה על בסיס פוליטי-אידיאולוגי, כי הדבר יפגע אנושות באקדמיה", הוא כתב. "התהליך שהתרחש בפועל לקראת הכרה במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה סובל מפגמים מהותיים, ועל כן קיים קושי בסיסי לקבלו ללא קשר למסקנותיו".

בשבוע שעבר בכירים במכללות האקדמיות בישראל , וכל ניסיון "בלתי שוויוני" לקדמו על פני מוסדות אחרים. "לא מדובר בהתנגדות פוליטית", הם מדגישים, "אלא בדרישה לכבד את חוק המועצה להשכלה גבוהה שקובע כי יש לנהוג בשוויון". המכללות דורשות כי כל החלטה בדבר כל שינוי במבנה ההשכלה גבוהה, לרבות שדרוג לאוניברסיטה והכנסת דרג נוסף של מרכזים אוניברסיטאיים, יוצג בשקיפות, וכי לכל המוסדות תינתן הזדמנות שווה להיבדק ולהוכיח עמידה בקריטריונים שקופים, ובהתאם, לזכות בהכרה ובתקציב.

"ההחלטות לגבי אריאל הן החלטות פוליטיות", טוענת הפרופ' עליזה שנהר, יו"ר ועד ראשי המכללות, ונשיאת המכללה האקדמית עמק יזרעאל, "אם שר האוצר מחליט על דעתו ועל דעת ראש הממשלה להקצות כסף למוסד מסוים, זו התנהלות שאינה סבירה במדינה מתוקנת". לדבריה, "יש לבצע באמת ובתמים תכנון נכון ונדרש של מבנה המערכת, ולא לקבל החלטות מעל הראש של ות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה - מל"ג), זו התנהלות מאוד לא תקינה, שלא עוסקת באקדמיה אלא בפוליטיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ