פעילים נגד בניית מעונות סטודנטים מעל קברים מוסלמיים

שני קברים שנחשפו בעת בניית מעונות הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב ניזוקו, ועולה חשש שקברים נוספים שטרם התגלו ייהרסו אם יימשכו העבודות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פעילים מהמגזר הערבי קוראים למנוע פגיעה בקברים השייכים כנראה לבית הקברות של הכפר הפלסטיני שייח מוניס, שנחשפו באתר בנייה בו מוקמים מעונות של אוניברסיטת תל אביב. בשבוע שעבר נחשפו באתר שני קברים, שניזוקו במהלך העבודות במקום. הפעילים הביעו חשש שקברים נוספים שטרם נחשפו ייהרסו בעת בניית המעונות, המנוהלת על ידי חברת “שיכון ובינוי” מקבוצת אריסון.

באתר שבו נבנים המעונות החדשים, ניתן לראות גולגולת ועצמות מפוזרות על פני הקרקע. שני הקברים התגלו בקרבת מתחם הבית הירוק של האוניברסיטה על ידי פעילים של “מואססת אל אקצא”, גוף של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית שעוסק בשימור מקומות קדושים לאיסלאם.

לדברי עבד אלמג'יד ממואססת אל-אקצא, רוב שטח בית הקברות של הכפר שייח מוניס נמצא כיום מתחת לחניון, כביש ובניינים באזור מתחם הבית הירוק. "מה שהתגלה עכשיו זה רק חלק מבית הקברות, שהמצבות שלו הוצאו בעבר”, הוא אומר, ומוסיף כי בניית המעונות תביא להרס קברים לא חשופים: "לא מדובר רק על שני קברים שנחשפו". 

אחד הקברים שהתגלו במקום בו נבנים מעונות הסטודנטים באוניברסיטת תל אביבצילום: אלון רון

ג'בר בסל, חבר בוועד המנהל של העמותה להגנת זכויות העקורים בישראל ופעיל חד"ש באוניברסיטת תל אביב, אומר כי יש לגדר את הקברים ולשמור עליהם במקומם. לדבריו, "עד עכשיו לא טרחו באוניברסיטה להגיב לנושא הזה, ואין כל התקדמות לכיוון פשרה, כמו שימור הקברים".

מדוברות רשות העתיקות נמסר בתגובה כי "לפני כשנה ביצעה רשות העתיקות בשטח המדובר חפירות הצלה לפני פיתוח של אוניברסיטת תל אביב, ושחררה אותו לבנייה. לאחרונה נודע לרשות על שני קברים נוספים שנחשפו ונפגעו במהלך עבודות הפיתוח של האוניברסיטה, מחוץ לשטח שנחפר בעבר. רשות העתיקות תבדוק את הנושא ותחליט על המשך צעדיה".

לדברי אלמג'יד, "לצערנו, לפי הניסיון שלנו עם רשות העתיקות, הם משגיחים כדי שלא יפגעו בקבר אבל אחר כך מוציאים את העצמות. זה קרה בעשרות מקומות וזה לא מקובל על פי ההלכה האיסלאמית. למה לא לעשות חלופות הנדסיות כדי לא להרוס את הקברים?”.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה כי "העבודה במקום נעצרה עד לבדיקת האזור וקבלת הנחיה מהרשות. רשות העתיקות נתנה הנחיה להמשך הבנייה תוך ליווי צמוד מטעמה. כל החפירות במתחם המעונות ימשיכו אפוא להתבצע בליווי צמוד של רשות העתיקות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ