קדימה יוצאת מהקואליציה

יחימוביץ' קראה להקדמת הבחירות: "לחזון של נתניהו קוראים נתניהו"

יושבת ראש האופוזיציה תקפה את רה"מ בעקבות פירוק ממשלת האחדות, "אנחנו בסופו של קרקס פוליטי דוחה". ליברמן הודיע כי סיעתו לא תפרוש מהממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יושבת ראש האופוזיציה, ח"כ (עבודה) קראה הבוקר (רביעי) להקדמת הבחירות ל-27 בנובמבר בעקבות . "אני קוראת לך ביבי, בוא לבחירות – יש לנו גם תאריך הגיוני", אמרה.

במסיבת עיתונאים בכנסת, התייחסה היום יחימוביץ' לכישלון השיחות לגיבוש חוק חלופי לחוק טל, "לו אני הייתי ראש הממשלה עכשיו היו מתגייסים יותר חרדים מאי פעם בלי שנאה ובלי מדון ועם הידברות. בנימין נתניהו לא נמשח למלכות. מיתוס ביבי קינג שכל כך לובה והועצם על ידי מערכת יח"צנות שאין ספק שראש הממשלה מצטיין בו. נתניהו הוא פוליטיקאי חזק, אבל הוא רק פוליטיקאי".

יחימוביץ' פתחה את דבריה כשאמרה כי "אנחנו בסופו של קרקס פוליטי דוחה במיוחד שנמשך לצערי יותר מחודשיים. קרקסים יש בהם אלמנט בידורי אבל לא היה אלמנט משעשע בקרקס הזה. רק בוז וקלון למערכת הפוליטית כולה. היינו עדים לפוליטיקה קטנה של ספינים, של הישרדות, של תרגילים פוליטיים של חבירה פוליטית שראשיתה בחטא וסופה בחטא".

שלי יחימוביץ', היום בכנסתצילום: אמיל סלמן

לטענת יחימוביץ', המהלך הזה גורם לציבור בישראל לאבד אמון במערכת הפוליטית. "מה חושב הציבור בבית כשהוא מסתכל על ערימת התרגילים חסרת התקדים הזאת? אבדן האמון, השחיקה והעדר הרצון של הציבור לקחת חלק במערכת הפוליטית הזאת, מסכן אותה. לנתניהו יש חזון. לחזון הזה קוראים . בזה מסתכמים כל מעשיו".

יאיר לפיד, יושב ראש מפלגת "יש עתיד" קרא גם הוא להקדמת הבחירות. "זהו, קדימה פרשה. עכשיו צריך לפזר את הכנסת ולהכריז על בחירות מוקדמות", כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו. "נתניהו יכול היה לבחור בפיתרון הראוי של שירות שווה לכולם, אבל אחרי הזגזוגים וההתפתלויות הרגילות בסוף הוא נכנע כמו תמיד לעסקנים החרדים. אנחנו ב'יש-עתיד' מוכנים לבחירות. הגיע הזמן להוריד מן השלטון את הממשלה הרעה הזו".

הבוקר הבהיר שר החוץ כי הוא לא מתכוון לפרוש מהממשלה, גם אם הצעת חוק השירות לכל בגיל 18 שתעלה היום לא תאושר. בראיון לגלי צה"ל, אמר שר החוץ כי "אנחנו ממש לא בדרך החוצה מהממשלה. מי שמדבר על פרישה - ברור שמה שמעניין אותו זה הפלת הממשלה. מי שבאמת דואג לגיוס חייב לתמוך בהצעה של ישראל ביתנו. גם אם הוא לא עובר, השאלה היא סדר העדיפויות. גם אם לא יתקבל שום חוק באוגוסט, אנחנו צריכים למנוע חוק גרוע. בכל מקרה נצביע בממשלה ובכנסת נגד מתווה יעלון. הוא ייתן אפשרות להמשיך את מה שהיה".

ליברמן התייחס גם לקריאת אנשי מאהל הפראיירים להתפטרותו מהממשלה. "חלקם אנשי יחימוביץ' שלא רוצים לגייס את החרדים והערבים, אלא להפיל את הממשלה".

אתמול, הגיעה לסופה קואליציית האחדות של בנימין נתניהו ושאול מופז, כ-70 יום אחרי כינונה. מופז הודיע אתמול על פרישת סיעתו מהקואליציה, זאת בשל המחלוקות בין סיעתו ובין הליכוד באשר לחוק השוויון בנטל. "נתניהו נעמד לצד המשתמטים ולא לצד הנושאים בנטל", אמר מופז לאחר ישיבת הסיעה. "הגעתי להבנה שראש הממשלה לא הותיר לנו ברירה ולכן השבנו לו על הצעתו. כל הצעה נוספת תהיה רק רעה יותר. עוד יומיים או שבוע לא ישנו את המהות", אמר מופז בתום ישיבת הסיעה. "בימים האחרונים נוצרה עמדה עיקשת על גיל 26. יש פה ניסיון לעקוף את העקרונות ולבלבל את הציבור. זה לא עובר אותי וזה לא עובר את הציבור".

נתניהו הגיב לפרישת מופז במכתב ששלח לו. "אני מצר על בחירתך לוותר על הזדמנות לעשות שינוי היסטורי. אחרי 64 שנים היינו קרובים מאד לשינוי מהותי בחלוקת הנטל", כתב נתניהו. "הנחתי בפניך הצעה להביא לגיוס חרדים וערבים מגיל 18. הסברתי לך שהדרך היחידה ליישם את זה בשטח, היא בהדרגתיות ומבלי לקרוע את החברה הישראלית, ודאי בתקופה שבה מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים רבים ומשמעותיים. אמשיך לפעול להבאת פתרון אחראי שהחברה הישראלית מצפה לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ