טלילה נשר
אלי אשכנזי

ראשי רשויות בגליל ובגולן הביעו ביקורת כלפי שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), גדעון סער, על שדאג לקדם הכרה באוניברסיטה באריאל, ולא את הקמתה של אוניברסיטה בגליל. זאת, למרות שהממשלה החליטה על הקמת שני המוסדות באותו יום, במאי 2005.

כשפעל לקידום הפיכתה של המכללה באריאל לאוניברסיטה נשען שר החינוך פעמים רבות על החלטת ממשלה 3678 משנת 2005, בה נקבע כי "הממשלה רואה חשיבות לאומית בהסבת המכללה האקדמית יהודה ושומרון באריאל לאוניברסיטה, כמנוף לחיזוק מערכת ההשכלה הגבוהה באזור". לפני יומיים אף הבהיר שר החינוך את עמדתו בפני יו"ר מל"ג יהודה ושומרון, פרופ' עמוס אלטשולר, כשאמר "למען הסר ספק, החלטה זאת עדיין בתוקף, כאשר מעולם לא בוטלה, מכוח עקרון רציפות הממשל".

פעילי מרצ מפגינים מחוץ למל"ג נגד הפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטהצילום: אלון הוטר

אולם באותה ההחלטה נכתב גם כי "הממשלה רואה חשיבות לאומית בהקמת אוניברסיטה בגליל במנוף מרכזי לפיתוחו של האזור", חלק שלא זכה לקידום על ידי השר. על החלטת הממשלה בדבר הקמת אוניברסיטה בגליל הצביעו כל השרים פה אחד. ההצעה להפיכת מכללת אריאל לאוניברסיטה גררה לעומת זאת דיון סוער.

יו"ר פורום ראשי הרשויות גליל מזרחי וגולן, אהרון ולנסי, ופרופ' דן לבנון, יו"ר הוועד המנהל של הקריה לרפואה ומחקר בגליל, פנו השבוע לשר החינוך, גדעון סער, ודרשו לממש את החלטת הממשלה. "הצורך באוניברסיטה בגליל רק התעצם", כתב ולנסי בפנייתו לשר החינוך, "אכן, הוקמה בגליל פקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן אך אין בכך די".

הדגם עליו דובר בגליל הוא של אוניברסיטה רב-קמפוסית שתתבסס על המכללות הקיימות בצפון: תל-חי, כנרת, יזרעאל, צפת, הגליל המערבי ובראודה, אך ב-2006 החליטה המל"ג כי עד שנת 2011 לא קיים צורך אקדמי תכנוני בהקמת אוניברסיטה נוספת בישראל. לפני שנה הזכיר השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, את ההחלטה ואמר כי "הקמת האוניברסיטה חשובה והכרחית ותחולל שינוי כפי שעשתה אוניברסיטת בן גוריון לנגב", באוניברסיטה המתוכננת, לדברי שלום, יועסקו עד 10,000 אזרחים. הוא אמר עוד כי במחוז צפון חיים 1.25 מיליון תושבים, אך לא קיימת בשטחו אוניברסיטה לרווחת התושבים. לעומת זאת, במחוז תל אביב חיים כ-1.2 מיליון תושבים ובמחוז דרום 893 אלף תושבים ובשניהם פועלות אוניברסיטאות משמעותיות.

הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה, בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג, התנגדה להכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה. לדברי טרכטנברג, "עצם השאלה האם המרכז האוניברסיטאי באריאל ראוי לקבל הכרה כאוניברסיטה, כשהיא נשאלת במנותק מההקשר הרחב (התכנוני, כלכלי, וכדומה) הינה בעייתית ביותר, ומשקפת במקרה הטוב ערגה לתקופה קודמת, אשר מיצתה את עצמה מזמן. במקרה הפחות טוב זו סטייה מודעת וקשה מעקרונות יסוד של שוויוניות והגינות. לא ייתכן ששאלה כה מהותית תידון ותוכרע על ידי גוף שמופקד רק על מוסד אחד כללי להשכלה גבוהה (ועוד שתי מכללות להוראה), מתוך 67 מוסדות, ובו רק כ-3% מכלל הסטודנטים".

הות"ת דרשה זמן נוסף לבחינת צרכי כלל מערכת ההשכלה הגבוהה, ושללה את אופן קבלת ההחלטות בדבר המרכז האקדמי באריאל. על פי הוועדה, צריכים להיות קריטריונים שקופים שכל המוסדות יוכלו לנסות ולהימדד על ידן, מבלי שתתקבל החלטה מסומנת מראש.

סער שלל אתמול את דבריו של טרכטנברג, ולקראת כינוס מל"ג יו"ש שיגר מכתב לחברים ובו טען כי טרכטנברג הוא זה שחורג מסמכויותיו. כמו כן כתב: "אני מוצא לנכון לדחות טענות בדבר מעורבות הממשלה בהחלטות הנוגעות למערכת ההשכלה הגבוהה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ