250 אלף השתתפו במסע ההלוויה של הרב אלישיב

הלוויתו של "פוסק הדור" יצאה מבית המדרש שליד ביתו בשכונת מאה שערים בירושלים לעבר הר המנוחות בעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כ-250,000 בני אדם נאספו הלילה (רביעי) סביב בית המדרש הסמוך לביתו של הרב יוסף שלום אלישיב בשכונת מאה שערים בירושלים, אליו הוכנסה גופת הרב וממנו יוצא מסע ההלוויה. בהוראת מנהיג הציבור הליטאי, הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, בחורי הישיבות עשו "קריעה" בבגדיהם לאות אבל.

שר המשפטים, יעקב נאמן, קרא פרקי תהילים בבית המדרש, ולאחר תפילת הקדיש החלה אמירת "סליחות" ברחבה שלפני בית המדרש. לאחר מכן יצא מסע ההלוויה לעבר הר המנוחות בגבעת שאול.  

אלישיב, המנהיג החשוב ביותר של העולם החרדי, מת היום אחר הצהריים בגיל 102 בבית החולים שערי צדק בירושלים, שם היה מאושפז מזה כמה חודשים בעקבות הידרדרות במצבו הבריאותי. אבל כבד נפל על העולם החרדי עם דבר מותו. בבית החולים התאספו עשרות מבני משפחתו ותלמידיו של מי שכונה "פוסק הדור" ובראשם הרב שמואל אורבך, שרבים בציבור החרדי ליטאי רואים בו ממשיך דרכו של הרב אלישיב. הרב שמואל אוירבך קרע קריעה בבגדו ואמר: "אחרון הגאונים הלך. מר"ן היה נזר הבריאה ותפארת". 

מאז נטל לידיו את הנהגת הציבור החרדי-ליטאי ב-2001, נתן הרב אלישיב את הטון השמרני בעולם היהודי, הכריע מחלוקות בענייני דת ומדינה והיה הסמכות החרדית העליונה – מעמד שנשמר גם כאשר רבים לא צייתו לפסיקותיו בפועל. מותו של אחד מאחרוני הנפילים, "גדול התורה" שהיה קונסנזוס, מעלה בעוצמה את שאלת הירושה ואת שאלת המורשת: מה יהיה המשך דרכה של "חברת הלומדים" החרדית, שגם ככה נמצאת כעת בתסיסה גדולה בין השתלבות לבין בדלנות.

10 מתוך 10 |
הלוויתו של הרב אלישיב, אתמול במאה שערים
1 מתוך 10 |
הלוויתו של הרב אלישיב, אתמול במאה שערים
2 מתוך 10 |
הלוויתו של הרב אלישיב, אתמול במאה שערים

הרב אלישיב נולד בליטא ב-1910 כבן יחיד להוריו, הרב אברהם וחיה-מושא, אך הדמות שהשפיעה עליו יותר מכל היה סבו מצד האם, הרב המקובל שלמה אלישוב, ששם משפחתו אומץ על ידי המשפחה. הילד יוסף שלום גדל על ברכי הסב. הוא התבלט כמוח מבריק בגיל צעיר ובהקדמה לספרו "לשם שבו ואחלמה" חולק הסבא שבחים ל"נכדי הילד בן ביתי ר' יוסף שלמה" שהכין את החיבור לדפוס. בהיותו בן 14 עלתה המשפחה לישראל והשתקעה בשכונת מאה שערים בירושלים.

על אף שאלישיב מעולם לא ניתק את זיקתו לאנשי היישוב הישן, לקנאים ולאנטי ציונים, במשך כ-30 שנה הוא פעל תחת חסות הממסד. הרב הרצוג קירב אותו לחוג רבנים יוקרתי שבו ישבו גם הרב עובדיה יוסף והרב שלמה זלמן אוירבך, ובכך זכו שלושתם בכרטיס כניסה לשכבת "הגדולים" מנהיגי הדור. במשך תקופה קצרה הוא שימש כרב העיר רמלה ואחר כך התמנה לדיין במערכת בתי הדין הרבניים, שבה שימש עד פרישתו בטריקת דלת ב-1974.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ