הליטאי האחרון |

מאבק הירושה שמפלג את החברה החרדית

הרב אלישיב היה האחרון שזכה ללגיטימציה מקיר לקיר. מותו יכול לסמן את מעבר הכוח מירושלים השמרנית לבני ברק הפרגמטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסתלקות הרב אלישיב באה בשעה של משבר חסר תקדים במחנה הליטאי, וכל הסימנים מראים כי הרב שנפטר הוא הליטאי האחרון הזוכה ללגיטימציה מקיר לקיר. מותו עשוי לסמן מפנה בחברה החרדית - אולי עד כדי סופה של מנהיגות ריכוזית יחידה, תוך מעבר של מרכז הכוח הליטאי, מירושלים לבני ברק, שתי ערים שההבדל ביניהן אינו רק גיאוגרפי, אלא גם השקפתי. בני ברק נחשבת ליותר פרגמטית מירושלים השמרנית, אף שאין לצפות בעתיד הנראה לעין לשינויים מרחיקי לכת בהשקפה החרדית.

מה שמקשה על חיזוי המהלכים הבאים, הוא העובדה שהרב אלישיב עצמו, כך על פי מקורביו, לא מינה יורש. דבר זה נובע אולי מהתכחשותו רבת השנים לענייני ציבור, לכל דבר זולת מה שכתוב בספרים העתיקים שבהם היה שקוע כמעט מאה שנים. הם משוכנעים, מכל מקום, כי "לא יכול להיות יורש טבעי למנהיג רוחני ברמתו של הרב אלישיב. הוא היה בודד בצמרת".

בחצי השנה שחלפה מאז אושפז, הספיק המחנה הליטאי שהיה כפוף לו להיקרע לשניים - הגדול יותר, מבני ברק, בראשות הרב אהרן לייב שטיינמן בן ה-98, שבאופן חלקי שימש בהנהגה לצד הרב אלישיב, אך לא גילה עצמאות מולו, והפלג הקטן, הירושלמי, בראשות הרב שמואל אוירבך. הפילוג הפך עובדה מוגמרת רק לפני כשבוע - עם הקמת עיתון יומי חדש, "הפלס", הנשמע להוראותיו של הרב אוירבך, בעוד "יתד נאמן" עבר לשליטת מחנה הרב שטיינמן. שני העיתונים צפויים לציין בתקופה הקרובה את מותו של הרב אלישיב בעשרות אלפי מילים, אבל כל מחנה יבקש לצייר עצמו כממשיך הדרך. הפילוג הזה הלך בעקבות פילוג דומה בישיבת הדגל היוקרתית "פוניבז'", ועם זאת, מפלגת דגל התורה שבה חברים הח"כים משה גפני ואורי מקלב, ועוד עשרות נציגים ברשויות המקומיות, רואה עצמה לפי שעה כפופה לשני הפלגים, וכך גם מוסדות נוספים של הציבור הליטאי.

עם זאת, ביומיים האחרונים הסלימה המלחמה בין שני הפלגים, לכדי הכפשות אישיות שכוונו אל שני הרבנים שבראש המחנות - שטיינמן ואוירבך - דבר הנחשב לחציית קווים אדומים ומתקבל בסערה עצומה במגזר. בעקבות הכפשות אישיות שנכתבו על הרב שטיינמן, והופצו באמצעות המייל, אתמול פורסמה ב"יתד נאמן" מודעה חריגה, "מחאה נמרצת על ביזוי כבוד התורה". הרבנים נסים קרליץ, חיים קנייבסקי וגרשון אדלשטיין - שלושתם מנהיגים חרדים מהשורה הראשונה ואנשי המחנה מבני ברק - כתבו: "נחרדנו לשמוע מביזוי תלמידי חכמים הנורא שנעשה לאחרונה על ידי לבלרים מחוצפים שהשחיזו עטם ופערו פיהם הטמא בדרשות של דופי ומאמרים של שנאה ורעות רוח, העיזו פניהן ברבן של ישראל מרן הגאון ראי"ל שטיינמן שליט"א, אשר נטל על שכמו את משא הדור".

10 מתוך 10 |
הלוויתו של הרב אלישיב, אתמול במאה שערים
1 מתוך 10 |
הלוויתו של הרב אלישיב, אתמול במאה שערים
2 מתוך 10 |
הלוויתו של הרב אלישיב, אתמול במאה שערים
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ