יונה מצגר, האם הרב אלישיב היה נוקשה כפי שהציגו אותו?

הרב הראשית לישראל סבור שמנהיג הציבור הליטאי, שהלך השבוע לעולמו, עסק בנושאים רבים בפתיחות. "הפכו אותו לסגור ומסתגר וקיצוני. הוא דאג לנשים"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים30
יאיר אטינגר

הרב הראשי לישראל יונה מצגר, איך אתה מרגיש בעקבות מותו של הרב אלישיב?

"מאוד קשה, מאוד קשה. אדם לא חי לנצח אבל אתה אף פעם לא רוצה להיפרד מדמות שאתה מעריץ, והפרידה קשה. זה קשה לעולם התורני, וקשה לי באופן פרטי כי מאוד נהניתי מחוכמתו, ממידותיו. הוא יחסר לי מאוד".

ראשי המדינה, העיתונים, כולם מציינים את הסתלקות הרב יוסף שלום אלישיב, אבל הוא לא היה דמות ציבורית בכל מובן המלה. איזו חשיבות היתה לו עבור החברה בישראל?

"קודם כל יעידו מאות אלפי האנשים שבאו ללוות אותו, שצעדו ב-2 בלילה ברחובות ירושלים. זה לא הזוי, אלה אנשים שכאב להם. היה מחזה נדיר לראות מאות אנשים שקרעו את בגדיהם לאות אבל כאילו אבא שלהם נפטר. באחד הערוצים הזרים אמר לי עיתונאי ‘לא שמענו על הלוויה כל כך גדולה מאז זו של האפיפיור ברומא'. שנית, יש הרבה אנשים חכמים ולמדנים, אבל אדם לא נהיה סתם כך גדול הדור. יש כמה דברים שייחדו אותו מאוד, כמו הצניעות המדהימה של אדם שהתעקש לחיות בדירת שני חדרים, עם פריז'ידר בחדר שינה, שבה אין מטר רבוע בלי ספרים. הוא היה איש הלכה שכל הליכותיו ושיקוליו נמדדו על פי השאלה מה ההלכה הצרופה הטהורה אומרת. המושג אינטרסים לא דיבר אצלו. היה ויכוח אדיר על עניין של הפרשת חלה של הרבנות הראשית, שהיו שלא סמכו עליה בניגוד להפרשת חלה של בד"ץ העדה החרדית. הלכתי לשאול אותו. אמר לי ‘שמע, הרבנות הממלכתית היא האחראית להפרשת תרומות ומעשרות של מדינת ישראל ומי שלא סומך עליה זו בעיה שלו. היו עוד דוגמאות אופייניות כאלה".

מצגר (מימין) עם אלישיב. "למדתי ממנו שאני צריך ללכת עם האמת הפנימית שלי"

האם הטענה שהוא היה שמרן ונוקשה היתה רק תדמית?

"הפכו אותו לסגור ומסתגר וקיצוני. אתה יודע בכמה פסקי דין מתבטאת דאגתו לנשים? הוא עסק בהמון נושאים בפתיחות. כשלימור לבנת באה אליו כשרת חינוך לדון באפליה גזעית במוסדות חינוך, הוא אמר לה דברים נחרצים. מוסד חינוכי שמתוקצב על ידי המדינה על מנת שיקבלו תלמידים באופן שוויוני ומקבלים תלמידים באופן גזעני או סלקטיווי הם גוזלים גזל מהמדינה. הוא התיר לה לסגור את התקציב לכאלה מוסדות חינוך. כשיצא מכתב של רבנים נגד משכירי דירות לערבים, הוא יצא נגדם ואמר שהגיע הזמן שלרבנים מסוימים ייקחו את העט מהידיים".

הרב אלישיב חנך אותך גם כדיין בבית הדין הגדול. איזו עצה לקחת ממנו כדיין?

"את האמת הפנימית. אל תעשה חשבונות. הוא הקפיד לא להגיד לי הוראות, הוא לא אמר אתה תעשה ככה וככה אלא אני הייתי עושה ככה. אני לא נותן הוראות לרב הראשי. רוצה תעשה, לא רוצה אל תעשה. למדתי ממנו אולי דבר אחד שילווה אותי - תלך עם האמת הפנימית אל תגיד מה יגידו. לפעמים סופג ביקורת אבל לנגד עיני עומדת תמונה שיש לי במשרד של הרב אלישיב שככה שם את ידו על ידי בחביבות, ואומר לי תלך עם האמת שלך, אל תחפש שיקולים זרים. פחדת ממנו?

"פחדתי שכשאני מתאר לו משהו, סיטואציה, אולי לא אדייק במאה אחוז, אני פחדתי, הקפדתי על הלשון שאדע להגיד בדיוק את המציאות כפי שהיא נראית לנגד עיני.

עם מי תתייעץ עכשיו?

"בענייני הלכה יש לי בית פתוח אצל מרן הרב עובדיה יוסף, ובהחלט התחלתי להיכנס היום גם לבית הרב שטיינמן, כי כל ביתו של הרב אלישיב עבר לבית הרב שטיינמן. הוא היום ממשיך דרכו ושמחתי מאוד לקבל את דברי חכמתו כשהתייעצתי אתו אם ליזום כינוס נגד הרפורמים לאחרונה. הוא אמר שהוא חושב שאין צורך בזה. אחר כך בא הרב עמאר, רצה בכל אופן אז התייעצתי איך בכל זאת לעשות. זו ראייה מאוד מפוכחת. צריך לדעת מתי נלחמים ומתי לא נלחמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ