ת"א איימה בקנס על דריכה על הדשא בכיכר הבימה

העירייה איימה בקנס בגלל דריכה על הדשא בכיכר הבימה וחזרה בה לאחר שהורים מחו על האיסור. העירייה ביטלה גם איסור להכנסת כלבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

את הגינה השקועה במרכז כיכר הבימה ממלאים מדי ערב זוגות צעירים עם ילדיהם. בלב הכיכר, פרי יצירתו של הפסל דני קרוון, התגבשה קהילה קטנה של תושבי מרכז תל אביב. שלשום, כמדי ערב, באו לשם גליה עופרי ומושון זר אביב עם בנם יותם, בן שנה. בחלוף זמן קצר פנה אליהם, כמו לכל יתר ההורים והילדים בסביבה, מאבטח המוצב במקום מטעם העירייה. הוא ביקש שלא ידרכו על הדשא בגינה.

"השומר היה מאוד מבולבל ואמר שזו גינת נוי. ממתי דשא הוא לנוי?", תוהה זר אביב. את דבריו של המאבטח חיזק שלט חדש שהוצב בקצה הגינה ועליו שלל איסורים: איסור על נסיעה ברכב דו גלגלי, קשירת אופניים, איסור הכנסת כלבים, איסור קטיפת פרחים ואיסור דריכה על הדשא. "העובר על החוק צפוי לקנס", נכתב בתחתית השלט.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"אני אמא טרייה. במשך שנה אנחנו כל יום באים לכאן. לאט לאט זה הפך להיות מקום קהילתי של הורים שנפגשים, מדברים ומחליפים חוויות", מספרת עופרי. "יש פה רחבה שהיא לוהטת בקיץ והגינה היא מקום ידידותי. ברגע שהפכה להיות פופולרית, אז גם אותה מדירים. זה הזוי".

אתמול התכנסו במקום עשרות הורים עם ילדיהם, למחות על החלטת העירייה. זו לא היתה ממש הפגנה. "אנחנו רק מקריאים את הסיפור על הענק וגנו", אמר זר אביב. "בסיפור, כשהענק חוזר לכיכר ורואה שבניגוד לתכנונים שלו שהעצים יהיו לבד והצמחים יהיו לבד - פתאום ילדים משחקים בגן - הוא מאוד מתעצבן, מגרש אותם ומקים חומה. אצלנו זו לא חומה, זה שלט ופקח".

חברת מועצת העיר, רחל גלעד וולנר (עיר לכולנו), אומרת כי העירייה חטאה לתפקידה. "כל מתכנן במרחב הציבורי צריך לדעת שתכנון אורבני טומן בחובו הפתעות בהקשר לשימושים. במקרה שלנו, דני קרוון תיכנן מרחב גאוני להורים וילדים, מבלי שחשב על כך. לכן, העירייה צריכה להבין שהיא צריכה לאפשר את השימוש המחודש שעושים בו ולא ללכת נגד הציבור הרחב", היא אומרת.

סגנית ראש העירייה שהתפטרה באחרונה, מיטל להבי (מרצ), הביאה למקום אמש פיסת דשא מלאכותי, לאות מחאה. "לא ייתכן ששמירה על הסדר תגבר על הזכות להנאה ושמחה במרחב הציבורי. צריך לזכור שהכיכר נמצאת בלב אזור עמוס במשפחות ומיועדת לשרת אותן".

תלונות ההורים, מחאה בפייסבוק ופניות של כלי תקשורת גרמו לעירייה לשנות במהירות את החלטתה. "המגבלות נועדו לשמור על בטיחותם של המבקרים בכיכר ועל שלמות הגן, למען רווחת הכלל. אף על פי שזו כיכר בעלת אלמנטים אדריכליים ייחודיים, העירייה מברכת על השימוש הרב של הציבור במקום ומעודדת זאת. לפיכך, לאור בקשת התושבים, העירייה החליטה להסיר את המגבלות לשימוש בדשא (תוך הגברת תדירות תחלופת הדשא ותחזוקתו) ולכניסת כלבים לגינה (ובתנאי שלא ישוטטו ללא רצועה)", מסרה העירייה בתגובה.

הגינה בכיכר הבימה בת"א, שלשוםצילום: הדר כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ