טלילה נשר
טלילה נשר

מאות אקדמאים דורשים משר החינוך, גדעון סער, וממנכ"לית משרדו, דלית שטאובר, להתערב להגנתו של מפקח-מרכז מקצוע האזרחות במשרד החינוך, אדר כהן ולא להיכנע ל"לחץ פוליטי של קומץ השואף להשתלט על סדר היום בלימודי האזרחות ולהביא לפיטוריו". היום צפויה להתקבל החלטה בעניינו של כהן, שזומן בצהריים לפגישה עם שטאובר.

במשרד ומחוצה לו מעידים על מסע לחצים שיטתי, המנוהל בחלקו הגדול על ידי אנשי ימין בניסיון להביא לפיטוריו של כהן. "מתרבים הסימנים שמסע הרדיפה צלח", אמר מקור המעורה בפרטים. היום תכנס שטאובר את חברי ועדת המקצוע באזרחות, כשאישים בוועדה הביעו חשש כי מדובר במפגש שנערך "בשביל הפרוטוקול". חלקם ביקשו לפני זמן מה להיפגש עמה בעקבות ההכפשות נגד כהן, בניסיון להשפיע על ההחלטה בעניינו, ואילו רק היום, רגע לפני ההכרעה, אכן ייערך מפגש. שתי דמויות מובילות במאבק נגד כהן הן יו"ר המזכירות הפדגוגית לשעבר, צבי צמרת, והפרופ' אברהם דיסקין, לשעבר חבר בוועדת המקצוע ומחברו של ספר אזרחות שאושר לשימוש השנה.  

באחרונה חתמו כ-500 מורים לאזרחות על עצומה לסער: "אנו, מכל גווני הקשת הפוליטית, מכירים את עבודתו של כהן מקרוב...הטענה ...שהוא מקדם הוראה המובילה לבורות ומתאפיינת בסיסמאות פוסט-ציוניות מעידה על אי הכרה מוחלטת של העשייה החינוכית שלו".

אדר כהןצילום: ניר כפרי

פרופסורים למדעי המדינה אף יצאו בצעד פומבי וחריג נגד דיסקין, שטען כי "זה (מתן קביעות לכהן - ט"נ) יהיה אסון חינוכי בסדר גודל של שלושה מיליון תלמידים שילמדו בורות וסיסמאות פוסט ציוניות".

"מאחר והדובר מתיימר לומר את דבריו הבוטים באצטלא של מומחה למדע המדינה, אנו החתומים מטה, מרצים למדע המדינה, לא יכולים לעבור לסדר היום על דבריו אלה", כתבו, בין היתר, פרופ' ירון אזרחי,  פרופ' יצחק גל-נור, ופרופ' זאב שטרנהל, "הרוב הגדול של אנשי מדע המדינה...ללא קשר לעמדותיהם הפוליטיות,  דוחים את האמירה שכהן הוא "אסון חינוכי"...העמדות שמשמיע  דיסקין אינן דעות מקצועיות".  

לדברי הפרופ' דן אבנון, מהמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטה העברית, "מאפריל ועד היום, קרוב ל-100 חברי הסגל מכל המכללות והאוניברסיטאות שעוסקים בהוראת האזרחות כתבו לבכירי המשרד והביעו את חוות דעתם המקצועית על כישוריו המעולים של אדר כהן. כנגדם קומץ חברי סגל אקדמי, חלקם מינויים של השר סער בוועדת מקצוע האזרחות, עסקו באופן מתוחכם ואף אובססיבי בהכפשת שמו של כהן. המניעים ברורים: רצון לשנות את סדר היום הפוליטי של מקצוע האזרחות הממלכתי".  

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי כהן "מצוי בהליך לקבלת החלטה בעניין קביעות בתפקידו. בשנה הקודמת הוחלט על ידי גורמי המקצוע שלא להעניק לו קביעות, אלא שנת ניסיון רביעית. את ההחלטה בעניינו תקבל מנכ"לית המשרד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ