עתירה לבג"ץ: לעצור בניית מעונות באוניברסיטת ת"א מעל קברים מוסלמיים

התנועה האיסלאמית דורשת להפסיק לאלתר את הבנייה כי באתר נמצאו גולגולת ועצמות מפוזרות ויש חשש כי קברים נוספים יינזקו

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

"מואססת אל אקצא”, גוף של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית שעוסק בשימור מקומות קדושים לאיסלאם, הגיש היום עתירה לבג"ץ בדרישה להוציא צו על תנאי נגד אוניברסיטת תל אביב, רשות העתיקות וחברת סולל בונה. בעתירה יש דרישה להפסיק לאלתר בעבודת החפירה והבינוי במתחם בית הקברות העתיק הקיים באתר הבנייה של מעונות הסטודנטים באוניברסיטה.

לפני כשבועיים נחשפו באתר שני קברים, שניזוקו במהלך העבודות במקום. הפעילים הביעו חשש שקברים נוספים שטרם נחשפו ייהרסו בעת בניית המעונות, המנוהלת על ידי חברת “שיכון ובינוי” מקבוצת אריסון. באתר שבו נבנים המעונות החדשים, ניתן לראות גולגולת ועצמות מפוזרות על פני הקרקע. שני הקברים התגלו בקרבת מתחם הבית הירוק של האוניברסיטה על ידי פעילים של “מואססת אל אקצא”.

בעתירה שהגיש מטעם העמותה עו"ד מוחמד סלימאן אגבריה, נטען כי העבודה והבנייה במקום מהוות פגיעה קשה בקדושת הקברים והמקום והפרה של כל הערכים האנושים ועקרונות השריעה האיסלאמית. בעתירה נשענים על פסקי הלכה של בית הדין השרעי האוסר על פגיעה בבתי קברות, גם אם הם אינם בשימוש או נטושים ועקרונות השמירה על המקומות הקדושים לרבות בתי קברות.

השלד שנמצא באתר הבניה של מעונות אוניברסיטת ת"אצילום: אלון רון

עוד נטען כי בדיקה בשטח, שביצעו נציגי העמותה, הוכיחה כי המקום אכן הוא בית קברות של הכפר הנטוש שייח מוניס שעל חורבותיו הוקמה שכונת רמת אביב וכי שיטת הקבורה הוכיחה כי מדובר בקברים אסלאמיים. עוד נטען כי מעיון במפות ממרכז המיפוי הישראלי ניתן להוכיח שזהו בית קברות איסלאמי.

"צר לנו שמוסד אקדמי שמגדיר את עצמו כאחד החשובים בעולם, וכזה שדואג לשמור על זכויות אדם, פועל בצורה כל כך בוטה ומאפשר פגיעה בבית קברות וחילול הקברים על ידי פיזור עצמות באתר", נכתב בעתירה, "פנינו לאחרונה לכל הגופים הרלוונטיים בדרישה להפסיק את העבודות ולהיפגש איתנו בניסיון למצוא פתרונות אך לצערנו כולם התעלמו מהפנייה ולכן אנו מגיעים לבג"צ ואנו נשתמש בכל הכלים המשפטיים והחוקיים והציבוריים העומדים לרשותנו כדי למנוע פגיעה בבית הקברות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ