שוטרים לפעילי מחאה בחיפה: "אסור להניף שלטים ללא היתר"

פעילים שביקשו לקיים מפגש לציון שבעה למותו של סילמן, נתקלו בשוטרים שטענו כי מדובר בהתקהלות בלתי חוקית, על אף שקיבלו אישור

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

שוטרי יחידת הסיור במשטרת חיפה דרשו אתמול (שלישי) מ-15 פעילי המחאה החברתית שהתאספו ברחבת הסינמטק בעיר להתפזר, כי הם "מניפים שלטים ללא היתר". השוטרים הגיעו למקום בשעה עשר בלילה בעקבות תלונה על הפרעת מנוחה, טענו שמדובר בהתקהלות לא חוקית וביקשו לברר מה פשר ההתקהלות.

לדברי הפעילה חן, שנכחה באירוע, "השוטרים החלו להתווכח האם רף ההתקהלות המותר ללא אישור הוא 50 איש או 30 איש, על פי החוק. הוויכוח עם השוטרים הביא שתי בנות להניף שלטים. כשהשוטרת ראתה את השלטים היא טענה שזאת לא ישיבה תמימה". לפי החוק, רף ההתקהלות המותר הוא 50 בני אדם.

על אף שלא היו מחויבים לכך, חן וחבריה, שביקשו לקיים מפגש לציון שבעה על מותו של משה סילמן, תיאמו את האירוע עם המשטרה ועיריית חיפה וקיבלו את אישורן. לדברי רעות כהן, אחת ממניפות השלטים, "שוטרי יחידת הסיור הגיעו והחלו לשאול מה אנחנו עושים שם, כאילו אין זו זכות בסיסית של אדם להיות בשטח ציבורי. כאילו יש חובה לתאם זאת עם המשטרה. ולמרות שאין לנו שום צורך באישור כדי לשבת במרחב ציבורי, זה היה בתיאום עם העירייה ועם המשטרה. הם כנראה לא ידעו שהאירוע מתואם. הם הגיעו, התנגדו ונלחצו כי הם הבינו שאנחנו מכירים את החוק".

כהן סיפרה כי "הם המשיכו להתווכח וטענו שהנפת השלטים אסורה ומדובר בהפגנה בלתי חוקית. ממתי אסור להניף שלט במדינת ישראל? הם היו נורא קטנוניים ושאלו אם יש לנו תיאום בכתב ועוד שאלות שהם בכלל לא היו צריכים לשאול. בסופו של דבר, אחרי 45 דקות הם פשוט הלכו". בעקבות האירוע, מתארגנת יוזמה לערוך ערב הקראת חוקים בחיפה.

הפעילות מניפות שלטים, אתמול בחיפהצילום: דן קופר

ממשטרת מחוז חוף נמסר: "הנושא ייבדק. משטרת ישראל מכירה בחשיבותם של ערכי היסוד במשטר הדמוקרטי בדבר חירויות המחאה, ההפגנה וההתקהלות לצד חופש הביטוי והדעה הנתונים לכל אזרח בישראל. יחידות המשטרה והמפקדים הונחו לוודא מתן אפשרות לממש כל ביטוי של מחאה אזרחית לגיטימית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ