${m.global.stripData.hideElement}

 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מכתיבים סדר יום לקרן נויבך

ההחלטה להצמיד את מנחם בן לקרן נויבך בהגשת תוכניתה ברשת ב' היא צעד נוסף במה שעמיתיה מכנים כניעה ל"לחצים פוליטיים המופעלים על הרשות כדי לפגוע בתוכנית"

95תגובות

גם הבוקר, כמו בכל בוקר, קרן נויבך לא תגיש לבדה את תוכנית האקטואליה "סדר יום" ברשת ב'. היום צפוי להגיש לצדה את התוכנית, כמו אתמול, הסאטיריקן מאיר עוזיאל. "סדר יום" היא תוכנית שעוסקת בהרחבה בחברה וכלכלה, ונחשבת לאחת התוכניות הביקורתיות של רשות השידור. נויבך עצמה היא מנחה עתירת שבחים, שזכתה בכמה פרסים על עבודתה העיתונאית.

יחד עם זאת, באחרונה החליטה הנהלת רשות השידור כי לצדה של נויבך (וענת דוידוב, המגישה את התוכנית בימי שלישי) יוצב "מגיש מתחלף". באופן רשמי הודיעה הרשות כי מטרת השינוי היא "להפוך את השידורים מגוונים ומעניינים יותר, על מנת להגביר את ההאזנה לתוכניות הבוקר". מאחורי הקלעים מודים בהנהלה כי המטרה היא לאזן את התכנים, שלטענתם "מובלים מאג'נדה חד כיוונית".

כמגישים מאזנים מצאו לנכון ברשות לפנות למנחם בן, משורר ומבקר שירה ומשתתף עבר בריאליטי "האח הגדול"; ד"ר מרדכי קידר, מזרחן, מרצה וחבר מפלגת "הבית היהודי"; ומאיר עוזיאל, סאטיריקן ימני. אישים נוספים שאליהם פנו, דוגמת אמנון לורד ואורי אליצור, המזוהים גם הם עם הימין, סירבו בתוקף להיות "משגיחי הכשרות הימניים של התוכנית". קידר עצמו סיפר ל"הארץ" לאחר שהגיש אתמול (רביעי) את התוכנית יחד עם ענת דוידוב, כי חשב שבא על תקן פרשן לענייני המזרח התיכון וסוריה. "עשו פה מעשה מגונה" אמר.

כבר עם ההודעה על ההחלטה לשבץ את המנחים, שנעשתה ללא התייעצות עם צוות התוכנית וללא פיילוטים, הובעה תרעומת ברשות. בכירים בה טענו כי "מדובר בניסיון לדחוק את רגליה של נויבך", וכן כי נראה ש"ההוראה נועדה להיענות ללחצים פוליטיים המופעלים על הנהלת הרשות כדי לפגוע בתוכנית שעוסקת באופן ביקורתי בנושאים חברתיים וכלכליים".

אנצ'ו גוש

אתמול הוסיפו עובדים ברשות השידור כי "עושים לקרן מלחמת התשה. יש גבול לתעצומות הנפש שלה. מה היא צריכה את כל הליצנים האלו מסביבה. במקרה שלה מדובר בעניין פוליטי - הביקורת שלה היא נגד הממשלה, היא לא מיתנה אותה ולא התיישרה עם הקו הזה". עובד נוסף מוסיף ומקשר בין הצעד הנוכחי להצמדתו של אורי דן לגאולה אבן במהדורת "יומן" בערוץ 1. "זה היה נורא וזה לא החזיק מעמד", סיפר.

המהלך הנוכחי הוא רק אחד משרשרת פעולות, שגורמים ברשות טוענים שתכליתן "חיסול חשבונות" עם אנשי ההנהלה הקודמת והחששות ההולכים וגוברים מ"פוליטיזציה" ו"סתימת פיות". קדמו לכך הניסיון לבטל את הפתיח האישי הביקורתי בתחילת תוכניות האקטואליה בקול ישראל; סבב שינויי שיבוץ הכתבים והעורכים ברשת ב'; ביטול "הטורים האישיים" בתוכניות; אי מינוי מגיש קבוע לתוכנית "הכל דיבורים"; הגבלות על סיקור המחאה בקיץ החולף ועוד. נויבך עצמה עמדה במוקד כמה ממהלכים אלו, כשהודחה מהגשת התוכנית "מבט שני" בערוץ 1 ובניסיון לפטר את עורכת תוכנית הרדיו שלה, מירית הושמנד.

בעקבות צעדים אלה השביתה אתמול אגודת העיתונאים בירושלים את השעה השנייה של התוכנית, וגם היום צפויים צעדים נוספים. "עובדי קול ישראל יוצאים למאבק על דמותו המקצועית של הרדיו הציבורי בעקבות שורה של צעדים שנקטה ההנהלה בחודשים האחרונים, תוך פגיעה ברשתות השונות ובהן בקול המוסיקה ובתחנת הדגל רשת ב'. ההנחתה האחרונה של מגישים אורחים כביכול לשם 'איזונה' של 'סדר יום' היא הפארסה בהתגלמותה. לא נעשתה התייעצות אמיתית עם נויבך, והמראיינים הונחתו על ראשה ללא תיאום וללא הצדקה מקצועית או אחרת, למעט אינטרסים זרים. שלא יבלבלו אתכם בטענות על מחנאות או גורמים אינטרסנטיים. כל בר דעת מכל כיוון, דיעה או צד בקשת רואה את הנעשה נכוחה והביקורת מגיעה מכל עבר", נכתב בהודעת האגודה.

אולם ההשבתה נכנסה לתוקף מוקדם מהצפוי. בעוד שבסוף השעה הראשונה הודיעה נויבך למאזינים כי לא תהיה שעה שנייה ושהסבר יתקבל מיד לאחר הפרסומות - יד נעלמה ברשות השידור הורידה את השאלטר וההסבר נמנע מהמאזינים. מאוחר יותר הבהיר מנהל הרדיו כי ההוראה שניתנה למרכז הפיקוח בירושלים להפסיק את השידור נבעה נוכח היות ההשבתה "פראית" כדבריו, וכיוון שלא תואמה עמו. באותה שעה יצא אחד מעובדי קול ישראל מהבניין בתל אביב שממנו משודרת התוכנית למפגינים, המתכנסים מדי בוקר מאז יום ראשון על מנת למחות על החלטת הרשות, הביע תמיכה במפגינים ואמר להם: "אתם לא מבינים מה קורה שם... כמה כוח מופעל".

הביקורות הנוקבות על החלטות הרשות הגיעו גם למשכן הכנסת, על ידי חברי כנסת מימין ומשמאל. עצומה שהופצה ברשת גרפה בתוך כמה ימים אלפי חתימות, תלונות נשלחו לנציב הקבילות ברשות, וגם ברשות השידור עצמה הועלתה ביקורת קשה. במכתב חריף שהעבירה ועדת האתיקה למליאת הרשות נטען כי "קיים ספק לגבי מידת ההתאמה לרוח השידור הציבורי ולכללים שגיבשה הוועדה. אנו רואים בחומרה את התנהלות מנכ"ל רשות השידור בעניין זה. הן באופן קבלת ההחלטה והן בתזמונה, בצמוד ובטרם הצגת מסקנות הוועדה שמונתה בעניין זה".

מוטי מילרוד

ביקורת דומה הוטחה בפני הנהלת הרשות גם בישיבת המליאה שהתקיימה ביום שלישי האחרון. בין היתר נאמר כי ההחלטה האחרונה, על שיבוץ מגישים מתחלפים ובכללם מנחם בן, גרמה נזק לרשות. "זה כמעט תקדימי שהמליאה מטיחה ביקורת כזו בהנהלה", אומר בכיר ברשות. אך יחד עם זאת, בפועל לא התקבלה בדיון כל החלטה בנושא, וזאת מכיוון שנטען שמדובר בישיבה שלא מן המניין, שכונסה לעניין אחר, ולכן לא ניתן לקבל החלטות בעניין זה.

"כל הזמן מאזנים אותנו מצד מאוד מסויים. אף אחד לא הציע לאזן מישהו עם יוסי שריד, תמיד מאזנים אותנו עם הימין", אומרת עובדת בכירה ברשות. "אנחנו יודעים איזון מה הוא ועובדים לפי הכללים. מה שעושים זה לאזן אותנו מצד אחד בלבד ועל ידי זה לסמן אותנו כאילו אנחנו בצד השני. זה לא הוגן". היא הוסיפה כי "אולי צריך לאזן גם את התוכנית של ג'ודי (ניר מוזס שלום), אולי צריך להביא לתוכנית של מיקי מירו מישהו שבעד המחאה החברתית (מירו הביע את התנגדותו למחאה במסגרת תוכנית שאותה הוא מגיש ברשת ב' א"ג) - אם פוגרום אז פוגרום".

עובדת אחרת טוענת כי הרבה ממה שקורה ברשות אינו פוליטי, ואומרת שזהו חיסול חשבונות פנימי בארגון. "כל מי התחכך במסדרון עם אריה שקד (מנהל קול ישראל הקודם א"ג) או במישהו מאנשיו, מנסים לשים עליו איקס. הוא צריך ללכת. וגם נויבך היא מינוי של השלטון הקודם. זה חלק מהעניין", היא אומרת.

רשות השידור: מחויבים לשמור על איזון

ברשות השידור דוחים את הטענות. "לא יכול להיות שברדיו ממלכתי-ציבורי לא יהיה מגוון דעות", אומר בכיר בהנהלת הרשות. "הבעיה עם התוכנית היא שהיא מביעה בגדול ז'אנר וכיוון אחד בלבד, ולא נותנת ביטוי לצד אחר. אפשר לקרוא לזה פוליטי, מדיני או הומולסבי, זה לא משנה. אין פה השתלטות ושום עניין של פוליטיזציה, זה איזון, כפי שראוי שיהיה בשידור ציבורי".

ביחס לטענה כי האיזון מגיע מצד אחד בלבד וכי תוכניות אחרות אינן זוכות לטיפול דומה, אומר אותו בכיר: "צריך גם לתת את הדעת באופן גורף על יתר התוכניות, אבל זה לא אומר שאי אפשר לגעת בתוכנית הזאת. לא רודפים את קרן. לא יכול להיות שהיא תבחר הכל, בטח לא כשיש תלונות על הקו הזה. לא יכול להיות שהפריים טיים לא יהיה פתוח גם לאנשים אחרים ולדעות אחרות. זו מדיניות הרשות. זה בסך הכל בגלל החלטה ניהולית שלא מוצאת חן בעיני כמה עשרות אחוזים באוכלוסייה".

"במידה רבה ההחלטה למנות דווקא את מנחם בן בהתחלה הועילה למאבק במהלך הזה", הוסיף בכיר אחר ברשות, "הוא נתפס כליצן. זה נתפס קיצוני ופרובוקטיבי וזה הועיל למחאה הציבורית הזו לקום. אם עד עכשיו הדברים היו לא ברורים ומערופלים - עכשיו הערפל התפזר. גם לכאלו שאינם מעורים בנושא, האנשים האלה הם פוליטיקאים קטנים שפועלים ממניעים פוליטיים ולא משיקולים עיתונאיים. זה מקרה שמעיד על פוליטיזציה, ועל חוסר המקצועיות, והאופן הקלוקל בו מתקבלות ההחלטות ברשות. אנשים לא מסוגלים לשמוע דעות אחרות - אלה לא דעות שצריך להקשיב להן. הומופוביה אינה דבר שצריך להאזין לו. זה המחיש את דפוס הפעולה של האנשים בשנה האחרונה, זה הדגים לאנשים איך ולמה הם פועלים", הוא מסכם.

מרשות השידור נמסר בתגובה: "רשת ב', כמו שאר המדיה ברשות השידור, מחויבת לשמור על איזון על פי הקוד האתי של הרשות המעוגן במסמך נקדי ולשקף את מגוון הדעות בציבוריות הישראלית. זוהי חובתם של מנהלי רשות השידור וכל הטענות על אינטרסים פוליטיים הינם ספין של גורמים בעלי עניין בתוך רשות השידור ומחוצה לה, שמטרתם לפגוע בהצלחת מנהלי הרדיו. הכנסת מנחים אורחים ברשתות הרדיו הינה דבר המקובל, אשר נעשה ברדיו ב-20 השנים האחרונות והטענה על כך שיש לעשות פיילוט לשם כך היא ספין תקשורתי של גורמים אינטרסנטיים המנסים לסמא את עיני הקוראים. שיבוץ המנחים האורחים הינה זכות ניהולית. הנהלת הרדיו מציעה לכל הגורמים העוסקים בספינים ובהטעיית הקוראים לרכז מאמץ ולסייע לרדיו לעמוד באתגרים הרבים הצפויים לו במסגרת הרפורמה למען הצלחת השידור הציבורי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#