החגים הלא-יהודיים הושמטו מיומן הסגל של אוני' חיפה

עשרות מרצים מחו על העניין וקישרו בינו לבין הסרת הכיתוב בערבית מסמל המוסד לפני כחודשיים. הנהלת האוניברסיטה: "נפלה טעות, והיא תתוקן"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

לאחר הסערה סביב השמטת הכיתוב בערבית מלוגו אוניברסיטת חיפה, מעוררת פרשה חדשה הדים במוסד, לאחר שהתגלה כי ביומנים שהוכנו לשנת הלימודים החדשה, הושמטו החגים הלא-יהודיים. 

50 מרצים פנו בשבוע שעבר במכתב מחאה להנהלת האוניברסיטה על כך שיומני תשע"ג כוללים אך ורק את לוח החגים היהודיים, בניגוד ליומנים המקובלים, המציינים את החגים היהודיים, המוסלמים, הנוצרים והדרוזים. הנהלת האוניברסיטה הודיעה כי מדובר בטעות.

במכתב שהועבר ביום חמישי נכתב: "קיבלנו לאחרונה את היומנים החדשים של האוניברסיטה ונדהמנו לגלות, שבמקום הדף עם תאריכי כל החגים והמועדים של כל חברי הקמפוס החיפאי, היומן החדש כולל רק לוח של 'חגי ישראל ומועדיו', וזאת דווקא ביומן המתהדר ב-"40 שנות ישראליות משותפת". חברי הסגל ביקשו "להוציא מיידית תיקון ללוח, שיכלול את כל החגים הלא-יהודיים, לצרף תיקון זה ליומנים שעוד לא חולקו ולשלוח לכל משרדי האוניברסיטה יומן מתוקן".

אוניברסיטת חיפהצילום: ירון קמינסקי

התשובה שהתקבלה על ידי ברוך מרזן, סגן נשיא ומנכ"ל האוניברסיטה היא ש"בהפקת היומן נפלה טעות אנוש שבעטיה הושמטו שני עמודים ביומן. בין העמודים שהושמטו בטעות היה גם העמוד המכיל את מועדי החגים וימי המנוחה של המוסלמים, העדות הנוצריות והדרוזים. מיותר לציין שלא היתה כל כוונה מאחורי טעות זו". לדברי מרזן, שלא התנצל על הטעות, ניתנה הוראה לעצור את חלוקת היומנים ולהוסיף את החלק שהושמט, וכי מי שכבר יש ברשותו יומן, יוכל לקבל מדבקה של "המידע שהושמט".

עם זאת, לדברי הד"ר יובל יונאי, מרצה מהאוניברסיטה שמחה על השמטת החגים, "מישהו עובר על היומנים לפני שסוגרים את העיצוב שלהם. אם אף אחד לא שם לב, זה, כמובן, גם אומר דרשני".

יונאי סיפר כי לפני כשלושה שבועות פנה יחד עם אחרים בבקשה שהיומן החדש יציין את החגים גם במועדים עצמם ולא רק באמצעות לוח בסוף היומן, אולם נמסר להם כי היומנים כמעט מוכנים. "לא תיארנו לעצמנו שיומנים אלו יהיו גרועים יותר ממה שהיה קודם, וישמיטו לגמרי את קיומם של כל החגים הלא-יהודיים", אמר ל"הארץ".

"לא ברור לנו כיצד זה קרה, אבל ברור לנו מה צריך לעשות. למרות הטרדה והעלויות, צריך לתקן את רוב היומנים שנותרו לא מתוקנים, ואולי גם לדאוג שבמשרדים ובחוגים יהיו יומנים מתוקנים. היינו גם שמחים אם הנהלת האוניברסיטה תפרסם ברשתות הקשר של הסגל המנהלי והאקדמי הבהרה כיצד קרה שהחגים הלא-יהודיים הושמטו, ואולי גם תתנצל בפני חברי הקמפוס הלא-יהודיים, שבוודאי חשו פגיעה אישית בשל השמטה זו".

גם הפרופ' יעקב פתר, הניח שמדובר בטעות, אך לדבריו, "העובדה שטעויות האלו קורות שוב ושוב מלמדת על מציאות ממשית שרוחשת כל הזמן מעל פני השטח ומתחתיו". פתר התייחס להסרת הכיתוב בערבית מלוגו האוניברסיטה ובמיוחד מהלוגו לרגל חגיגות ה-40 לייסודו של המוסד.

"חלק מכיר בעובדה שהאוניברסיטה שלנו היא רב-תרבותית ושמח בכך, או לפחות מחפש את הדרך הנכונה לקיים את ההוויה זו. חלק אחר עדיין מבוהל מהנוכחות של סטודנטים ואנשי סגל ערבים, ופועל כדי לנסות להחביא נוכחות זו. כך יוצא שהאוניברסיטה מכריזה על עצמה כדוגמה ומופת של ישראליות משותפת, מושכת את הכיתוב בערבית מהלוגו ומיד אחר כך מוציאה הודעה המתחרטת על כך, והכל קורה בו-זמנית. במקרה הנוכחי, ההנהלה מובילה החלטה חשובה המאפשרת לסטודנטים המוסלמים, הצמים בתקופת הבחינות, לגשת למועד נוסף ובאותו זמן מתברר שמישהו אחר השמיט את החגים הלא-יהודיים מהיומן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ