עיריית רמת גן מקימה גני ילדים בחצר הבית ששימש את רה"מ לשעבר משה שרת

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית רמת גן החלה בעבודות להקמת שני גני ילדים בחצר מבנה לשימור בשכונת תל בנימין, שבו התגורר ראש הממשלה לשעבר משה שרת, בעת שכיהן כשר החוץ. זאת בניגוד לתכנית בניין העיר, הקובעת כי גינת המבנה מיועדת אף היא לשימור ואוסרת לבנות בשטחה. בעקבות תלונות תושבים פנתה המועצה לשימור אתרים לעירייה בדרישה להפסיק את העבודות לאלתר. לטענת המועצה, עבודות הפיתוח צפויות לפגוע בגינה ומאיימות על "בית שרת" הנטוש והרעוע.

לפני 14 שנה יזמה העירייה תכונית לשימור המבנה, הקובעת כי בית שרת והגינה הצמודה אליו ישומרו וישמשו למטרות ציבוריות ייצוגיות כמו מקום מפגש לאורחי העירייה וקיום אירועים עירוניים. לפי התוכנית, היתרי בנייה במקום יונפקו רק באישור המועצה לשימור אתרים. מנהלת מחוז תל אביב במועצה, תמר טוכלר, כתבה למהנדס העיר רמת גן, חיים כהן, כי העבודות אינן עולות בקנה אחד עם החלטת העירייה עצמה לשמר את המבנה. "החפירות שנעשו במקום ללא כל פיקוח מקצועי, על ידי טרקטורים שפעלו ליד מבנה היסטורי רעוע, חשפו גם את שורשי העצים המיועדים אף הם לשימור", הוסיפה, "מעבר לעובדה שפתיחת גני ילדים סמוך למבנה שנדרשות לו בדחיפות פעולות תחזוקה והצלה היא מהלך לא מובן המסכן את חיי הילדים, קידום תוכנית כזו ללא ההיתרים הנדרשים והתיאומים, וללא הנחיות לצוותי הפעולה שבשטח, מסכנות את עתיד האתר כולו".

בשיחה עם "הארץ" הביעה טוכלר תקווה כי "ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה כך שברמת גן יהיה עוד חורבן בית דווקא בימים שאחרי תשעה באב". לדבריה, המבנה שברחוב מקדונלד הוא אחד הבתים החשובים והמפורסמים בעיר, פרי תכנונה של האדריכלית ג'ניה אוורבוך, מתכננת כיכר דיזנגוף המקורית. מולו ניצב בית ברוידא, המיועד אף הוא לשימור, שבו התגורר שגריר ארצות הברית ג'יימס מקדונלד בשנותיה הראשונות של המדינה.

ד"ר אבי ליליאן, חבר מועצת העיר רמת גן, מתח אף הוא ביקורת על התנהלות העירייה. "מי שלא יודע לשמור על העבר לא יהיה מסוגל לנהל עיר בעתיד", הדגיש, "יש החלטה חד משמעית לפיה הבניין והגינה מיועדים לשימור. זו שערורייה שעושים שם את הדברים בהיחבא, ומתוך כוונה שאולי אף אחד לא ישים לב. עיר שנקראת רמת גן אמורה לקדש את סוגיית שימור הגנים והמקומות הוותיקים". עיריית רמת גן מסרה בתגובה כי "אין כל כוונה להרוס את המבנה. הבניין ישומר וישופץ על ידי העירייה בעתיד. על מנת לפתור את מצוקת גני הילדים, ובהתאם לחוק חינוך חינם לילדים החל מגיל 3, יוקם בחצר גן ילדים באופן זמני, על פי החוק".

תגובות