נשיא ישיבת הר המור: "הבית הוא המקום של האשה ולא המרחב החברתי"

בחוברת שחיבר הרב צבי טאו, מבכירי רבני הציבור הציוני-דתי, הוא טוען כי פיתוח השכלה עמוקה אצל נשים "יפגע באיכות החיים של האומה והחברה כולה"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הרב צבי טאו, נשיא ישיבת הר המור המוביל את הקו התורני-ממלכתי בציבור הציוני דתי, חיבר חוברת על מעמד האשה שבה הוא קובע כי "הבית הוא המקום של האשה ולא המרחב החברתי". עוד פוסק הרב בחוברת, שהגיעה לידי "הארץ", כי פיתוח השכלה עמוקה אצל נשים "יפגע באיכות החיים של האומה".

טאו, יליד אוסטריה, היה במשך שנים מתלמידיו המובהקים של הרב צבי יהודה קוק ומראשי ישיבת מרכז הרב. בשנת 1997 פרש בטריקת דלת והקים את ישיבת הר המור. טאו נחשב לאחד הרבנים החשובים ביותר בקרב הציונות הדתית, ואבי תפיסת הממלכתיות, הרואה במדינה קודש ומתנגד לסירוב פקודה. טאו תמך בעבר באופן פומבי גם בנשיא משה קצב, וקרא לו לא להיכנע ללחצים ולא להתפטר מתפקידו.

לפני חודשיים הוציא חוברת "שעשני כרצונו", חוברת פנימית לתלמידיו שהגיעה לידי "הארץ". החוברת עוסקת במעמד הראוי של האשה, באספקלריה תורנית. הקו שטאו מציג הוא רדיקלי ביותר וקיצוני אף יותר מתפיסות חרדיות.

הרב צבי טאוצילום: מיכאל יעקבסון

טאו כותב כי לאיש ואשה יש תפקידים שונים. לדבריו, אמנם מבחוץ זה נראה כאילו האשה מופלית אבל אין כך הדבר. לאשה יש יותר מכוח הרגש ולגבר יש יותר מכוח השכל. חלוקה זו נדרשת בשל מגבלות העולם, שלא יכול להכיל חיים מלאים של רגש ושכל. הנשים, בשל ייעודי הטבע, לא נוצרו להיות עסוקות "במעמקי המדעים והמוסריים מצד תכונות נפשן" אלא בגידול בנים, לידתם והנקתם. הרב טאו טוען כי עיסוקים אלה "שייכים לתעודתה הטבעית של האשה ואלוהים ברא בקרבה כישרונות המתאימים לכך ואוריינטציה פנימית הנוטה לעיסוקים אלו. עיסוקים השוללים את האפשרות להתמסר לעמקי המדע".

טאו מציין כי "יש דורות שבהם קמים 'בעלי יוזמה ומייסדים מסגרות חינוך המעמיסות על הבנות תוכניות לימודים רחבות, השואבות חלק נכבד מזמנן ומכוחן השכלי והנפשי. החברה המודרנית השואפת לשוויון בין גברים לנשים יוצרת מסגרת לימודים אחידה, שאינה מבחינה בשוני בין המינים. נשים רבות מתייצבות ללימודים בשעות מוקדמות ומסיימות אותם בשעות מאוחרות, וכל זה מלבד מבחנים ומטלות שונות. עיסוק הנשים בלימוד ומחקר הדורש התמסרות מוחלטת נעשה לנורמה, עד כדי זלזול באותן נשים שאינן משקיעות את עצמן בקריירה לימודית... אחד משורשי התופעה הזו נעוץ בהחלטת אונסק"ו, שמתוך דאגה מפני ריבוי האוכלוסייה בעולם החליט להחדיר את האקדמיזציה ושוויון במינים. זהו גל שעובר בכל העולם, וגם בארצנו מנסים להידמות אליו".

אולם טאו מציין שאלו הישגים בטווח הקצר. לטענתו, בטווח הארוך "מהלך זה יפגע באיכות החיים של האומה והחברה כולה. מפני שהאופי הנשי האמיתי לא יצא אל הפועל ויחסר בעולם. בניין החברה והאומה צריך להיבנות דווקא על שכלול האופי המיוחד הטבוע בנשים". טאו מציין עוד כי שהופכים "את עומס הלימוד וההשכלה לנורמה מחייבת, עד כדי יצירת רגשות נחיתות אצל אותן נשים שלא בחרו להקדיש את עצמן לפיתוח קריירה, הם גורמים הפסד לכלל החברה ומסבים נזק לדורות הבאים. הדורות הנולדים מתוך הורים החיים בצורה זו יהיו חלשים ורפי אונים".

הרב טאו מרחיב וכותב כי "הבית הוא המקום הטבעי להוציא לפועל את נטייתה המיוחדת של האשה. השטח הטבעי של רוב הנשים הוא הבית, ולא המרחב של הפעילות החברתית. בתוך הבית פנימה לא רוגשת סרת החיים הסובבת סביב חשבונות הרבים שביקשו להם בני האדם ולא שורה התחרות המאפיינת את חיי השוק. בתוך הבית פנימה יכולה האשה לחיות את חיה באמיתתם".

מקורבי הרב טאו, שאינו משוחח עם עיתונאים, סירבו להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ