${m.global.stripData.hideElement}

 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דו"ח ארגון מען

"לשכת התעסוקה במזרח ירושלים מפרה זכויות מובטלים"

בדו"ח שפרסם ארגון העובדים על התנהלות הלשכה נטען כי היא סיווגה מובטלים כ"סרבני עבודה" ללא הצדקה וניסתה למנוע מהם להגיש ערר

תגובות

לשכת התעסוקה בוואדי ג'וז שבמזרח ירושלים, אשר נדרשת לתת מענה לעשרות אלפי מובטלים מהאזור, מפרה באופן עקבי את זכויותיהם של דורשי העבודה ומסווגת אותם כסרבני עבודה על אף שאינם כאלה. כך עולה מדו"ח שפרסמה בשבוע שעבר ארגון העובדים "מען" להגנה על זכויות עובדים, אשר פירט שורת כשלים בהתנהלות הלשכה ועובדיה.

בדו"ח מובא מקרהו של טאהר חברומאן, תושב בית חנינא בן 33, שפוטר ב-2009 אחרי שעבד מספר שנים כפועל באתרי חפירות של רשות העתיקות. "פניתי ללשכת התעסוקה ואמרו לי שיש עבודה בשבילי באתר מנהרות הכותל של רשות העתיקות", סיפר חברומאן, "הסברתי שנפתח לי בעבר תיק פלילי ולכן יש סיכוי שלא יתנו לי להיכנס לרחבת הכותל".

חברומאן שיער כי צוות הלשכה מנסה למצוא עבורו פתרון חלופי, אולם בסוף החודש גילה לתדהמתו כי סומן כסרבן עבודה, וכך נשללה באופן מיידי זכאותו לקצבת אבטלה. חברומאן פנה למנהל לשכת התעסוקה משה בקר, שטען בפניו כי הוגדר כסרבן עבודה משום שלא הסכים לעבוד בכותל. "ניסיתי להסביר לו שזה לא היה סירוב, אבל זה לא עזר", הוסיף.

חברומאן הגיש פעמיים טפסי ערר על ההחלטה בסיוע אנשי "מען", אולם בלשכה התעלמו מהם. רק בפעם השלישית, ולאחר שארגון העובדים עירב את היועץ המשפטי של שירות התעסוקה, התירה הלשכה לחברומאן להתייצב בפני ועדת הערר. רכז סניף "מען" במזרח ירושלים, ארז וגנר, סיפר כי הוועדה דחתה את הסברו של חברומאן לפיו ייתכן שלא יוכל להיכנס לרחבת הכותל בשל הרישום הפלילי שלו.

חברומאן נותר ללא עבודה עד אוקטובר 2010, ואז שב לעבוד ברשות העתיקות - לא בסיוע שירות התעסוקה. רק ביולי 2011, יותר משנה וחצי לאחר שפוטר לראשונה מהרשות, פנתה "מען" לבית הדין האזורי לעבודה, שהחליט למחוק את הסירוב והורה להעביר לחברומאן את הקצבאות עבור שלושת החודשים בהם הוגדר כסרבן עבודה, בתוספת פיצוי בגובה 500 שקלים.

אמיל סלמן

מלבד זאת, מתח סגן נשיאת בית הדין, השופט אייל אברהמי, ביקורת חריפה על התנהלות שירות התעסוקה. "זהו תיק שני שנדון בפני היום ושגם בו יש פגמים בהתנהלות סניף שירות התעסוקה במזרח ירושלים", כתב אברהמי, "ראוי שהעניין ייבחן על ידי הגורמים המתאימים כדי לתקן את הפגמים בהתנהלות". השופט מתח ביקורת גם על ועדת הערר של הלשכה, שמשמשת לדבריו "חותמת גומי של פקידי הלשכה". בין היתר טען כי הוועדה יצרה סחבת בדיונים, כאשר מגישי ערר נדרשו להמתין שלושה חודשים במקום עשרה ימים מיום הגשת הערר, וכשלאורך כל התקופה לא היו להם הכנסות.

לשכת התעסוקה התנהלה באופן דומה גם בעניינו של תושב הכפר עיסאוויה בן 33, שהגיע אליה לראיון בינואר האחרון. "מנהל הלשכה בקר הציע לי לעבוד כנהג משאית שמובילה משקאות חריפים", סיפר, "הסברתי לו שאין לי בעיה להיות נהג משאית, אבל הדגשתי שאני אדם דתי שלא יכול לפרוק משקאות אלכוהוליים. אמרתי שאם יצרפו אליי מישהו שיפרוק את הסחורה לא תהיה לי בעיה לקבל את העבודה". הוא הוסיף כי בקר השיב לו שינסה למצוא מענה לבעיית פריקת הסחורה.

בסוף החודש התברר לו כי לא קיבל את קצבת האבטלה שלו. כשפנה ללשכת האבטלה השיב לו בקר כי הוא סווג כסרבן עבודה כי לא הסכים לעבוד כסדרן בחברת "אורטל". "זו היתה הפעם הראשונה ששמעתי את השם הזה", טען כרכי, "אני לא יודע מהו המקום הזה ואיפה הוא נמצא".

הוא דרש לקבל טופס אישור סירוב כדי שיוכל לערער על הסיווג לוועדת הערר, אך בקשתו נדחתה. "מען" סייעה לו להתייצב בפני ועדת הערר, בה טענו מנהלי הלשכה במזרח ירושלים כי "אין כל נהלים בדבר רישום סירוב ובפרט בדבר מסירת טופס". נציגי "מען" בדיון הקריאו בפניהם את החוק ובעקבות זאת הודו מנהלי הלשכה כי תוכן החוק בעניין אינו ידוע להם. ועדת הערר ציינה כי טענותיו של כרכי נבדקו ונמצאו נכונות, היא פסקה לטובתו, אולם החליטה להותיר על כנו את את סיווגו כסרבן עבודה. הוועדה אף קבעה כי בורות עובדי הלשכה ביחס לחוק היא "מחדל".

אוליבייה פיטוסי

בדו"ח "מען" נטען כי למרות הביקורת הקשה לא חל שינוי בהתנהלות לשכת התעסוקה. "הפקידים ממשיכים לסרב למלא אחר הנהלים ואף מצהירים על כך במפורש", נכתב. אנשי הארגון הוסיפו כי האחראי על ועדות הערר בלשכת התעסוקה, יעקב בנישווילי, אף הצהיר בפניהם כי הוא "לא מוכן לתת טופס רישום סירוב. אין כל הנחייה כזאת".

"המובטלים מוצאים קיר אטום של זלזול ופגיעה בכבוד"

הדו"ח, שחיברו ארז וגנר, דימה דראושה ועו"ד איה ברנשטיין, מציין כי 85% מהנשים במזרח ירושלים ו-40% מהגברים באזור אינם מועסקים. הוא מותח ביקורת קשה גם על כך שדורשי העבודה נאלצים לעמוד בכניסה לבניין הלשכה במשך שעות ארוכות, לעתים בשמש הקופחת או בגשם, ללא מחסה וכמעט ללא מקומות ישיבה. במקרים רבים מתברר כי ההמתנה היתה לשווא, כאשר הלשכה נסגרת בטרם הספיקו כל הפונים להיכנס. "במציאות הקשה הזו מוצאים המובטלים בשירות התעסוקה קיר אטום של זלזול ופגיעה בכבודם האנושי ובזכויותיהם הבסיסיות", ציינו מחברי הדו"ח.

לצד כל זאת מייחס הדו"ח למנהלי הלשכה "התנהלות בריונית של השפלת והפחדת מגישי הערר". מחברי המסמך טוענים כי המנהלים מציבים בפני הפונים מכשולים שונים בדרך להגשת הערר ואף צועקים עליהם כדי להניא אותם מהגשתו. כרכי סיפר כי הדבר מתבטא גם בזלזול המופגן של מנהל הלשכה משה בקר. "הוא היה שולח שלושה-ארבעה אנשים לאותו מקום", אמר, "אותי הוא שלח פעם לעבוד במודיעין. אמרתי למנהל העבודה שמשה שלח אותי אליו, והוא ענה 'באו לפניך שני אנשים שמשה שלח אותם'. כך קרה לי גם במסעדה בעטרות. הוא שלח אותי למקומות רבים ולבסוף הם השיבו שאינם מחפשים עובדים. למה לטרטר ככה אנשים?".

מלשכת התעסוקה נמסר ביחס לתנאי קבלת הקהל בלשכה כי "ההתייחסות לסוגיה תינתן בבית המשפט, במסגרת עתירה שהוגשה בעניין לבג"ץ, ולא במסגרת העיתון". ביחס למקרים המתוארים בדו"ח ומצביעים על הפרת נוהלי השירות נמסר כי "לצורך ההתייחסות יש צורך בעריכת בירור עם הגורמים הנוגעים בדבר בשירות, כמו גם קבלת התייחסות יו"ר ועדת הערר ושמיעת תגובתם של פקידי ההשמה טרם גיבוש ההתייחסות לנושא. הפעולות הדרושות לשם בירור המקרים מצריכות זמן". תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#