סטודנטים באוני ת"א מתלוננים על הטרדה מינית - התיקים נסגרים

תלונות של סטודנטיות וסטודנטים נגד מרצים, שהוגשו בעשור האחרון והגיעו לידי "הארץ", מעידות לכאורה על מדיניות טיפול לקויה ובלתי אחידה בסוגיה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

כ-40 סטודנטים באוניברסיטת תל אביב הפגינו שלשום מחוץ למשרדי הרקטור ובידיהם שלטים שעליהם נכתב "די להטרדות בקמפוס" ו"הגנה לסטודנטיות, לא למטרידים". כעבור דקות ספורות הזמין אותם הרקטור, פרופ' אהרון שי, למשרדו, ובמשך כשעה הכחיש את טענותיהם על כך שהאוניברסיטה מטייחת תלונות של תלמידים על הטרדה מינית מצד הסגל האקדמי. גם בשיחה עם "הארץ" הבהיר שי כי המוסד מתייחס בחומרה להטרדות מיניות, ואף שיבח את הנציבה הנוכחית לעניין זה, פרופ' רחל ארהרד מבית הספר לחינוך, אשר לדבריו אף מסתייעת בעבודתה במשרד עורכי דין חיצוני. למרות כל זאת, כמה תלונות של סטודנטיות וסטודנטים נגד מרצים במוסד, שהוגשו בעשור האחרון לנציבות והגיעו לידי "הארץ", מעידות לכאורה על מדיניות טיפול לקויה ובלתי אחידה בסוגיה.

אחת התלונות שעוררו סערה באוניברסיטה בחודשים האחרונים, ואף היתה העילה להפגנה השבוע פורסמה לפני כשבוע בעמוד הפייסבוק של הסטודנטית מ', שנכחה אף היא בהפגנה וישבה מול הרקטור שי במשרדו. "המרצה שלי החל לגלות כלפיי יותר ויותר מחוות ׳אבהיות׳, שכללו חיבוקים ו׳טפיחות׳ הזויות", כתבה, "באותן סיטואציות הבהרתי את חוסר הנוחות שחוויתי, אבל הוא החל לשלוח לי מסרונים מעת לעת (בלא מענה מצדי). כשהגיע יום הבחינה נתקלנו זה בזו בתחנת הרכבת באוניברסיטה. בירכתי אותו לשלום ועלינו יחד לאוטובוס. הוא החל לשאול יותר ויותר שאלות אודות חיי הפרטיים, והתעניין אם יש לי חבר בעודו נדבק ונצמד למושבי בנסיעה הקצרה. כשהסברתי שאני נשואה, הוא התנער והתבלבל עד כדי כעס לא ברור. הבלגתי". מ' הוסיפה כי המרצה הזמין אותה לארוחת בוקר והבטיח להעלות לה את הציון בקורס. "כשסירבתי, לפת את ידי ומשך אותי לכיוון האוניברסיטה", סיכמה.

מ' ניגשה לבחינה וקיבלה ציון נמוך. היא הפסיקה לבוא לשיעורים בקורס, ובאפריל האחרון הגישה תלונה נגד המרצה לנציבה, פרופ' ארהרד. לפני שבועיים נודע לה כי ארהרד החליטה לגנוז את תלונתה. "בנסיבות שהובאו בפניי לא מצאתי כי התנהגות המרצה עלתה כדי הטרדה מינית על פי הקבוע בחוק ובתקנות", כתבה למ' וציינה כי היא רשאית לעיין בדו"ח הסיכום ובהמלצות, אך לא הביאה לידיעתה כי זכותה לערער על ההחלטה. רק לאחר שפרסמה את תלונתה בפייסבוק נודע לה מסטודנטים אחרים כי היא רשאית לערער. היא קבעה פגישה לצורך עיון בהחלטת הנציבה ובדו"ח הסיכום, אולם אז עדכנה אותה האוניברסיטה כי הפגישה נדחית משום שמ' היתה אמורה לבוא אליה בליווי עורכת דין. "עלינו להיערך בהתאם", נמסר לה, ולאחר מכן הוצע לה לעיין בדו"ח בתנאי שתחתום על מכתב סודיות, אולם היא סירבה.

הרקטור שי הגדיר את סיפורה של מ' כ"מקרה בודד שיש עליו חילוקי דעות", והדגיש כי הנציבה יכולה להציע כיוון של העמדה לדין משמעתי, אך אם החלטתה לא מקובלת על המתלוננים יש להם זכות ערעור. "התשובה של הנציבה היא לא חד משמעית", הוסיף, "זאת המלצה שיכולה להתקבל ויכולה לא התקבל. חייבים ליידע על זכות הערעור. כבר כמה ימים שיש למ' עורכת דין שעומדת בקשר עם הייעוץ המשפטי שלנו, כך שהיא בוודאי הבהירה לה שיש לה זכות ערעור".

למרות דבריו של הרקטור ולפיהם יש למ' מסלול נוסף להתלונן, אתמול הודיעה עו"ד יסמין מילר מלשכת היועצת המשפטית של אוניברסיטת תל אביב לעורכי הדין של מ', ידין עילם ושירה הרצנו, כי "משום שפרופ' ארהרד לא מצאה כי בנסיבות שהובאו בפניה היה משום הטרדה מינית, היא לא מצאה לנכון להמליץ על נקיטת צעדים כלשהם כלפי המרצה". עורך הדין עילם הדגיש כי מרשתו פנתה לראש החוג שלה וסיפרה לה על ההטרדה, וזו החליטה להעביר את המקרה לטיפול הנציבה. לפיכך, האוניברסיטה סיווגה את המקרה כהטרדה מינית. "אם הוחלט שלא מדובר במקרה שנכלל בהגדרה של הטרדה מינית, מדוע האוניברסיטה לא מעבירה את הטיפול למסלול השני, שנוגע להתנהגות שאינה הולמת?", תהה. בתגובה לפניית "הארץ" מסר המרצה בתגובה כי "אני לא יודע על מה את מדברת. יש איזו מפגרת שנכשלה באיזה בחינה וניסתה לקבל איזה ציון בלי לעבור בחינה. אמרתי לא, וכנראה שהיא נוקמת".

הסטודנטית התלוננה, המרצה המשיך במעשיו

המרצה שנגדו התלוננה מ' עמד במרכזן של שתי תלונות נוספות שהגישו סטודנטיות, אשר תיארו דפוס דומה של הזמנה לארוחת בוקר בתמורה להעלאת ציון. ב-2005 התלוננה נגדו א', אז סטודנטית בתל אביב וכיום דוקטורנטית באוניברסיטת הרווארד. המקרה של א' הובא בפני בית הדין למשמעת והסטודנטית אף מסרה את עדותה. בסוף ההליך, שנמשך כחמש שנים, נמצא המרצה אשם בהתנהגות בלתי הולמת. לאחר שנחשפה לתלונתה של מ' בפייסבוק, כתבה א' לנציבה ארהרד כי באחריותה לדאוג שהמרצה לא ישוב לבצע את מעשיו. הרקטור שי מסר בתגובה למקרה כי "יש פסק דין בו נאמר שהמרצה לא חצה את הקו של הטרדה מינית, ולמרות זאת הוא קיבל עונש. יש גם עניין של 'זילות ההטרדה המינית'. הרי אי אפשר לקרוא לכל אי צדק שעושים לך הטרדה מינית, נכון?".

גם ש', שלמדה באוניברסיטת תל אביב לפני כעשור, התלוננה נגד המרצה כי הטריד אותה באופן דומה, שכלל פלירטוטים, הזמנה לארוחת בוקר והבטחה להעלות את הציון. סטודנטית שלמדה עמה סיפרה כי קיבלה יחס דומה מהמרצה, כולל שיחות טלפון שבהן דרש ממנה להיפגש עמו. ב-2002 החליטו השתיים להתלונן בנציבות באוניברסיטה בעילום שם, כיוון שידעו שהמרצה "מתנקם" דרך הציונים אם מסרבים לו. הן קיבלו תשובה דומה לזו שקיבלה מ' לאחרונה, אולם נאמר להן שלא ניתן לפעול נגד המרצה משום שתלונתן היתה אנונימית. כל זאת על אף שבנוהל למניעת הטרדה מינית של האוניברסיטה לא צוין כי היותה של תלונה אנונימית היא עילה לפסילתה. "האוניברסיטה הצליחה לטשטש ולבטל את כל התלונות שהוגשו עד היום", אמרה ש' ל"הארץ", "כדי לשמור על התדמית שלה היא העניקה למרצה קביעות באופן מודע ומתוך אינטרס". לגבי התלונות שהוגשו נגדו בעבר אמר המרצה כי "אין שום דבר ותפסיקו להיות נודניקים. אל תשמעו רק צד אחד. לא היה ולא נברא".

מרצה שקיבל תלונות יצא לגמלאות

גם סטודנטים שהתלוננו בנציבות כי הוטרדו מינית על ידי מרצים לא קיבלו, לטענתם, מענה הולם. א' התלונן לפני כשלוש שנים על מרצה שנהג לשאול אותו בזמן השיעור על חיי המין שלו. "אתה תדע מה זה תאבי הבשר של האשה. האם אתה תיגע בה, האם תשכב איתה?", שאל אותו. הסטודנט התלונן לפני הנציבה הקודמת, פרופ' תלמה ליבל, שהציעה לו לקבל התנצלות מהמרצה. לבסוף המרצה יצא לגמלאות ולא הועמד לדין על האירוע. "הפרופסור יצא לגמלאות, ושוחחתי עם דיקאן הפקולטה ווידאתי שאינו מלמד יותר כגמלאי", כתבה למתלונן, "הסברתי לו את חומרת העניין וסיכמנו שמכיוון שיצא לגמלאות ידאג הדיקאן שלא ילמד קורסים נוספים. אני מקווה שבכך אתה ושאר הסטודנטים לא תיחשפו לקשר כלשהו עמו ואתה לא תוטרד על ידו". א' הגיש תלונה במשטרה נגד המרצה, אולם נענה כי האיש מטופל על ידי האוניברסיטה ולכן לא צריך לחקור אותו. לדבריו, הוא סובל מטראומה עד היום. בעדות אחרת פנה סטודנט לראש החוג שלו והתלונן על מתרגל שהטריד אותו מינית, אולם ראש החוג השיב לו לטענתו כי "שניכם מבוגרים מספיק להסתדר לבד" ולא העביר את התלונה לטיפול הנציבה.

אין נתונים על התלונות והטיפול בהן

בעייתיות נוספת הנוגעת לנציבות התלונות קשורה בזהותה של הנציבה, שהיא חברת סגל האוניברסיטה הנאלצת לעתים לבדוק תלונות נגד עמיתיה למוסד. "כיום באוניברסיטה אף אחד לא חייב דין וחשבון", אמרה נועה ארנטל, סטודנטית שהיתה פעילה בקו המידע והתמיכה לנפגעות ולנפגעי הטרדה מינית בקמפוס, "המרצים שומרים אחד על השני, לא מערבים משטרה ובטח שלא מטילים סנקציות על מרצים אחרים".

פרופ' שי דחה בתגובה את טענות הסטודנטים שלפיהן האוניברסיטה סוגרת תיקים. "האוניברסיטה פועלת בצורה נחושה בנושא של הטרדה מינית, גם במסלול של הנציבה וגם במסלול של התנהגות שאינה הולמת", אמר, "כל מי שמרגיש שנפגע מוזמן לפנות לנציבה להמשך טיפול. אם הוא לא מקבל מענה בתוך שבעה ימים הוא מוזמן לפנות ללשכת הרקטור".

לא מדובר בתופעה הקיימת אך ורק באוניברסיטת תל אביב, אלא קיימת בכלל המוסדות האקדמיים. מוסדות ההשכלה הגבוהה אינם מפרסמים נתונים על היקף התלונות על הטרדה מינית. מלבד זאת, לא קיים גוף שמרכז ומפקח על התלונות. במאי 2011 הגישה התאחדות הסטודנטים נייר עמדה בנוגע לטיפול ומניעה של הטרדות מיניות, שהתריע על תופעת ההשתקה לכאורה של תלונות על הטרדה מינית. "המוסדות האקדמיים אינם מפרסמים מהו שיעור התלונות שהתבררו כנכונות ומה היו העונשים שהוטלו על הפוגעים", נכתב בנייר העמדה, "לא ברור כיצד הטיפול בתלונה מתבצע, וגם אם הוא ברור לממונה, במרבית המוסדות האקדמיים מידע זה אינו נגיש לסטודנטים".

מלבד זאת, הסטודנטים ממתינים לדו"ח מבקר המדינה על טיפול המוסדות להשכלה גבוהה בהטרדות מיניות, שאמור להתפרסם עד סוף 2012. המוסדות שנבדקים הם אלה שנתמכים על ידי המדינה ונחשבים למוסדות ציבוריים. לטענת הסטודנטים, הדו"ח היה אמור להתפרסם כבר במאי האחרון אולם הוא מתעכב. ממשרד מבקר המדינה נמסר כי "לא חל כל עיכוב בפרסום הדו"ח. במשך העבודה הורחבה הביקורת מעבר למתוכנן, והדו"ח יכלול גם התייחסות למקרים ספציפיים של הטרדות מיניות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ