המרכז היחיד לנפגעות תקיפה מינית ערביות בסכנת סגירה

בגלל איחור בהגשת מסמך מסרבת המדינה לאשר העברת תמיכה למוסד שמספק מענה למאות. משרד הרווחה: לא העברנו תקציב בגלל סירוב האוצר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

סיבוך ביורוקרטי מעמיד את מרכז הסיוע היחיד בחברה הערבית לנפגעות תקיפה מינית בפני סגירה, ואת מאות הנשים הנעזרות בשירותיו בשנה ללא חלופה ראויה. זאת לאחר שמשרד הרווחה סירב לאשר את העברת התמיכה השנתית להפעלת המרכז בשל איחור בהגשת מסמך. בעמותה הסבירו כי העיכוב נגרם בשל תקלות ביורוקרטיות שאינן תלויות אך ורק בהם.

מרכז הסיוע, שמפעילה עמותת "אל-סיוואר", ממוקם בחיפה ומציע קו חירום לנפגעות תקיפה מינית בשפה הערבית 24 שעות ביממה, וכן ליווי אישי של הנפגעות. במקביל, מיישם המרכז פרויקט חינוכי להעלאת המודעות בקרב תלמידי בתי הספר וצוות המורים, ופעילויות הסברה שונות.

רכזת הארגון, לילה ג'רושי-חסן, ציינה כי במהלך שנת 2011 לבדה פנו למוקד החירום כ-719 נשים מכל הגילים והחתכים הסוציו-אקונומיים, מתוכן קיים צוות העמותה 79 פגישות אישיות עם נפגעות שהיו מוכנות להיחשף. בנוסף הפעילה העמותה בשנה הקודמת ארבע קבוצות תמיכה לנשים ולנערות נפגעות תקיפה מינית, והעניקה 578 הרצאות וסדנאות בפני הציבור הרחב על האלימות המינית ודרכי המאבק בה.

רכזת המרכז, לילה ג'רושי-חסן צילום: עבדאללה שמא

לצורך קבלת התמיכה השנתית, נדרשו בעמותה להציג "אישור מינהל תקין" שניתן מרשות התאגידים (לשעבר רשם העמותות). עם זאת, בעמותה ציינו כי עיכובים טכניים וביורוקרטיים שונים הובילו לכך שהאישור והגשת הבקשה הוגשו באיחור לוועדת התמיכות של משרד הרווחה, ובקשתם לקבלת תמיכה נדחתה.

עו"ד עביר בכר, שמלווה את העמותה והגישה השבוע ערר למנכ"ל משרד הרווחה, ציינה כי הנזק שייגרם לעמותה ולציבור הנשים הנהנה משירותיה ומהגנתה, בשל דחיית הבקשה, הוא בלתי סביר, לנוכח היעדר חלופות אחרות לאותן נשים.

"העמותה לא מבקשת הקלות או פריווילגיות על פני פונים אחרים", כתבה עו"ד בכר בערר. "כל מבוקשנו הוא למנוע היווצרות של נזק בלתי סביר בשל תקלה משרדית שאירעה בנוגע לעיכוב במתן אישור ניהול תקין לעמותה". עו"ד בכר ציינה כי אי-קבלת התמיכה הכספית משמעה השבתת רוב הפעילות של העמותה, לרבות קו החירום, קבוצות התמיכה ופרויקטים נוספים.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי הסירוב נובע מהוראות החשב הכללי במשרד האוצר, לפיהן ועדת התמיכות אינה רשאית לדון בבקשת עמותה שאישור הניהול התקין שלה הוצא לאחר ה-1 במרץ 2012.

במשרד האוצר נמסר כי כחלק מהסדרת פעילות מתן תמיכות, נקבעים מועדים קבועים להגשת בקשות לתמיכה, בין היתר כדי לתת ודאות לגורמים הנתמכים על גובה התמיכה. במקרים חריגים ניתן לפנות לפנים משורת הדין לקבלת תמיכה גם לאחר המועד הנקוב, עם זאת, ציינו, לא נתקבלה פנייה בעניין מעמותת אל-סיוואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ