בעקבות לחץ פוליטי מימין: פוטר הממונה על מקצוע האזרחות במשרד החינוך

בשבועות האחרונים התערבו מאות אקדמאים ומורים להגנתו של אדר כהן. "זהו עוול ציבורי לכולנו כאזרחי המדינה", כתב הערב למורי האזרחות

טלילה נשר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טלילה נשר

"גם אם נגזר עליי לעזוב, אני עושה זאת בגו זקוף ובראש מורם", כתב הערב (ראשון) מפמ"ר (מפקח-מרכז) מקצוע האזרחות במשרד החינוך, אדר כהן, למאות מורי האזרחות, לאחר שהודיעה לו מנכ"לית המשרד, דלית שטאובר, על פיטוריו. "נגרם כאן עוול אישי קשה", כתב, "אך יותר מכך זהו עוול ציבורי לכולנו כאזרחי המדינה ודורשי טובתה וטובת המערכת הציבורית שלה".

מוקדם יותר הערב הודיעה מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, על פיטוריו של כהן. בהודעה לתקשורת שהפיץ המשרד נכתב כי המפמ"ר "לא עמד בתקופת הניסיון ועל כן החליטה (המנכל"ית) שלא להעניק לו קביעות בתפקידו".

בשבועות האחרונים התערבו מאות אקדמאים ומורים לטובתו של כהן, דרשו לא לפטרו וטענו כי הצעד מתבצע בשל שיקולים פוליטיים. מורים לאזרחות אף פרסמו עצומה בעד  כהן. "אנחנו מורות ומורים לאזרחות עדים למתקפה חדשה כנגד מפמ"ר (מפקח-מרכז) אזרחות", כתבו למעלה מ-600 מורים, "פעם נוספת מושמעות טענות בלתי מבוססות על התנהלות בעייתית שלו. ברצוננו להבהיר בקול חד וברור: דיון ציבורי נוקב על אודות אופיו של מקצוע אזרחות הינו לגיטימי, אולם הכפשתו של מר אדר כהן אינה מקובלת עלינו. כמורים וכמורות לאזרחות אנו תומכים בו תמיכה גורפת ובלתי מסויגת".

אדר כהןצילום: דודו בכר

מטה מאבק שהוקם על ידי המורים אף דרש להיפגש עם שטאובר ונדחה, ומשמרות מחאה התקיימו בניסיון למנוע את הפיטורים הצפויים. ללשכתם של שר החינוך, גדעון סער ושל שטאובר עצמה, שוגרו עשרות עצומות ומכתבים בניסיון למנוע התערבות פוליטית בהליך המקצועי.

בהודעה שהופצה הערב נכתב כי "החלטת המנכ"לית התקבלה לאחר הליך מקצועי ממושך, שקיימה לאורך החודשים האחרונים", וכי שטאובר "שקלה את מכלול הדברים ובכלל זה את התייחסותו של מפקח-מרכז מקצוע האזרחות לטענות שהעלתה בפניו, והגיעה לכלל החלטה כי בשל הכשלים המקצועיים שמצאה באופן התנהלותו (...) אין לאפשר לו להמשיך ולכהן בתפקיד זה".

במשרד ומחוצה לו העידו בשבועות האחרונים על מסע לחצים שיטתי, שנוהל בחלקו הגדול על ידי אנשי ימין בניסיון להביא לפיטוריו של כהן. שטאובר כינסה בסוף החודש שעבר את חברי ועדת המקצוע באזרחות לדון בנושא, אך חברים בוועדה הביעו חשש כי מדובר במפגש שנערך "בשביל הפרוטוקול".

חלק מהביקורת נגד כהן עסק באישור שנתן לספר הלימוד "יוצאים לדרך אזרחית", שראה אור בקיץ האחרון בהוצאת "רכס". בנאום בפני מורי אזרחות בחינוך הממלכתי-דתי בתחילת השנה, שיבח יו"ר המזכירות הפדגוגית לשעבר, צבי צמרת, את ספר הלימוד המתחרה, שאותו כתב פרופ' אברהם דיסקין, ואמר: "דעו לכם כי מי שקבע את אישור הספרים זה לא יו"ר המזכירות הפדגוגית אלא אדר כהן". צמרת הקריא קטע מתוך הספר של רכס, ובו נכתב כי "קיימת סתירה בין המסורת היהודית, הטוענת לייסודה של התגלות אלוהית, לבין ערכי הדמוקרטיה שהם יצירה אנושית".

מאוחר יותר הועלו טענות נוספות כלפי הספר, ובהן התייחסות הקיימת בו לדו"ח גולדסטון, לאלימות הימין בישראל ובאחרונה גם להצגת "ייחודה של העלייה מברית המועצות לשעבר בהיותה חילונית ולא ציונית ברובה, כשמניעי המהגרים לעזיבת ארץ הולדתם הם בעיקרם כלכליים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ