אלי אשכנזי

בחודש פברואר 1925 התאספו להם החברים של קיבוץ אפיקים באוהל של אחד החברים. בחוץ התאספו אורחים רבים שהגיעו מהעמק ומחיפה לקראת כנס ספורטיבי חגיגי ומהודר. חברי הקיבוץ, ששכן אז בעפולה, הכריעו ברוב גדול, על הקמת "הפועל" כאגודת ספורט הסתדרותית.

בספר "הביתה" מתאר אסף ענברי איך קרה הדבר: "הבחור שפרסם ב'שמע פועל' בשנה שעברה מאמרים בזכות האהבה החופשית, העלה עכשיו רעיון חדש מעל דפי העלון: להקים ארגון ספורט שייקרא הפועל". לוניה גלר (לימים אריה בהיר, חבר כנסת ברפ"י, א"א) הסתייג מהרעיון. "אם נקים ארגון ספורט", הוא כתב בגיליון הבא של "שמע פועל", "צריך לקרוא לו 'העובד'. 'הפועל' הוא שם מארקסיסטי, ואנחנו סוציאליסטים".

הבחור שהציע את השם "הפועל" שלח מכתב לעיתון הפועלים "דבר", וסיפר בו על ארגון הספורט "הפועל" שהקימה קבוצת השומר הצעיר מס.ס.ס.ר בעפולה. הידיעה פורסמה ב"דבר", ולוניה כתב ל"גלילי" (אליעזר "לסיה" גלילי, א"א) ולוולודיה (איצקוביץ', לימים בשמו העברי זאב הים, א"א): "מבקש את אישורכם להקיא מקרבנו חבר שניסה בשנה שעברה לדרדר את הקבוצה לאנרכיזם מיני, ועכשיו מדרדר את הקבוצה לקומוניזם". כעבור 3 חודשים, כבר נערכה במקום חגיגת ספורט לרגל אחד במאי תחת הסיסמא - "בריאות העובד - ערובה לניצחונו".

נערי מועדון השיט "הפועל אשקלון" בטקס השקת סירות ב-1963צילום: המועדון הימי הפועל

עדויות אלו ואחרות מהוות חלק מהארכיון המתגבש על תהליך הקמתו ותרומתו לחברה של מועדון "הפועל". בפרויקט איסוף ותיעוד שבסופו יוקם ארכיון אינטרנטי - "אתר מורשת הפועל" - נאספים בימים אלו חומרים רבים. לדוגמה, תמונות שהחזיק מאמן מועדון השיט "הפועל אשקלון" ראובן בן הרוש. באחת התמונות נראים בני נוער בחולצות צחורות תחובות בתוך מכנסיים קצרים, כובעי ימאים לראשם ודגלי הלאום מונפים בגאון. מסביב רק חול וים. לעשרות מתושבי אשקלון, מועדון השיט המשגשג היווה פרק חשוב בתולדות העיר, אלא שעם השנים סיפור המועדון ופועלו נשכחו.

"הימיה והפועל היו חלק משמעותי בעיצוב האישיות שלי ומקומו של המאמן בכל זה היה מרכזי", אומר גלעד בן-עמר, שהיה חניך במועדון והוא אוסף עתה את העדויות יחד עם עופר עידן, עורך אתר "דברי ימי אשקלון". "המקום הזה נתן לנו כלים וחינוך לחיים, כמו משמעת, אחריות ומקצועיות. סיפור ההקמה עניין אותי וראיתי חשיבות גדולה בשימור המורשת של המועדון. ראיתי חובה לספר את סיפורם של אנשים שחשבו איך לעשות לביתם של אחרים".

"ארגון 'הפועל' הוא אבן מאבני הבניין בהקמתה של המדינה", אומר דודו אמיתי מנהל "יד יערי" - מרכז החקר והתיעוד של 'השומר הצעיר'. "הגוף הוקם כחלק מתפיסה שנחוץ ארגון ספורט כחלק מבניין תרבות וחברה". אבל לדבריו, "מתברר של'הפועל' אין ארכיון. אמנם יש ארכיון של ההסתדרות שבו יש תיעוד של פעילות 'הפועל', אבל אין רציפות ואין הקשרים לוקאליים".

טל אלמליח, דוקטורנט באוניברסיטת חיפה הוא היסטוריון שעוסק בתרבות בתנועת העבודה, ובין היתר עוסק גם בתחום הספורט. לדבריו "ל'הפועל' יש ייחוד היסטורי וסיפור ייחודי שהוא תרומתו לספורט העממי, או כפי שהגדיר זאת יצחק שדה: 'ספורט לאלפים ולא לאלופים'. זהו מהלך של יצירת תרבות ישראלית חדשה סוציאליסטית. ל'הפועל' יש זהות ייחודית של ספורט עממי ובלט הרצון לעצב דרך הספורט את תרבות ההמונים כמכשיר יעיל לעיצוב דמותה של החברה". לדברי אלמליח "מדובר בספורט כביטוי של זהות, כפי שהיה, למשל, ענף הכדורעף שפרח בקיבוצים. זה היה ענף שהגיע מברית המועצות ושנחשב סוציאליסטי כי הוא דורש שיתוף פעולה והיו בו גם קבוצות נשים".

אלמליח מודה כי הופתע שלמועדון לא היה עד היום ארכיון מקיף ומסודר ורואה במהלך הנעשה בימים אלו "צעד חשוב". גם אמיתי אומר כי זהו "תחום שהוזנח. הפרויקט שהחל כעת הוא מאמץ מאד חשוב". את הפרויקט יזם יורם ארנשטיין, מנכ"ל "הפועל" ולדבריו "המאמץ לשימור מורשת 'הפועל' מגלם ערך נעלה לזיכרון הארגון, כחלק מההיסטוריה של החברה הישראלית".

היעדרו של ארכיון מרכזי והשנים הרבות שחלפו גרמו לפיזור החומר המתועד בספריות, ארכיונים ובתים פרטיים. כעת פנה ארנשטיין לכל מי שברשותו חומרים הקשורים למועדון וסניפיו השונים. פנייה זו החלה ליצור גלים. סיפור מועדון השיט "הפועל אשקלון" הוא רק דוגמה אחת. דוגמה אחרת היא סיפור מסע האופניים של שבעה צעירים יהודים מסניף "הפועל" בוורשה, לארץ ישראל ב-1932.

אלמליח רואה בעיתוי הקמת המיזם דבר משמעותי, משום שלדבריו "ככל שמתרחקים בזמן קשה יותר לשחזר חומרים". המאמץ האדיר שהשקיע "הפועל" ביצירת חברה חדשה, כפי שחוו בין השאר בן-עמר וחבריו לימיית "הפועל אשקלון", היטשטש עם השנים, תפקידו של הספורט כמעצב פניה של החברה השתנה, ומן הסתם גם נחלשה מרכזיותו של המועדון. דווקא על רקע השכחה סבור דודו אמיתי כי "הקמת הארכיון היא מאמץ חשוב. יש צורך בהקמת מסד נתונים שינגיש את החומר לכל מי שמעוניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ