בגלל השחקניות ה"זרות": הכדורסלניות מרוגוזין לא משחקות

במקום שיעור ספורט, קיבלו תלמידי ביה"ס של ילדי המהגרים בדרום ת"א שיעור באזרחות. תקנון איגוד הכדורסל מונע מהם לשחק בשל ריבוי ה"זרים"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בפברואר 2011 עמד בית הספר ביאליק רוגוזין בתל אביב במרכזה של חגיגה תקשורתית, בעקבות זכיית הסרט "לא עוד זרים", שתיעד את תלמידו, באוסקר. בשבועות האחרונים, בעקבות החלטת הממשלה להשיב את אזרחי דרום סודאן לארצם, גורשו מהארץ יותר מ-30 מתלמידיו. חמש מהמגורשות שיחקו בקבוצת הכדורסל של ביאליק רוגוזין. הן היו הלב והשלד של הקבוצה, שבנותיה יחלו בקרוב את שנת הלימודים בכיתות ט'-י'. עתה נותרו בה רק שבע שחקניות ועתיד הקבוצה לא ברור.

רותם גנוסר, מורה לאזרחות שהקים את קבוצות הכדורסל של בית הספר, צייד את המגורשות בכדור לפני שנפרד מהן. "דיברתי עם הילדות שגורשו לג'ובה. אחד הדברים שהן אמרו לי אחרי 'הכל בסדר, אין פה חשמל ומסוכן לצאת החוצה', זה 'מצאנו מגרש כדורסל, בין הבקתות, אבל משחקים שם רק בנים'. זה נהיה ממש חלק חשוב בזהות שלהן", הוא מספר.

גנוסר הקים והחל לאמן את הקבוצה לפני כשנה וחצי. "בכיתה י"א היו כמה בנות שרצו לשחק", מספרת דמט, בת למהגרת עבודה מטורקיה, שסיימה את לימודיה השנה. "דיברנו עם רותם והקמנו את הקבוצה בצורה לא רשמית. בהתחלה היו רק חמש בנות, ואז הצטרפו עוד". קבוצת הבנות הפכה במהרה לשם דבר והחלה להתאמן ולשחק יותר. "כל בית הספר בא לראות אותנו. היינו מפורסמות", אומרת דמט בגאווה.

בנות קבוצת הכדורסל של בי"ס רוגוזין-ביאליק, לפני כשנהצילום: אורן זיו

בסוף השנה רשם גנוסר את הקבוצה לליגת בתי הספר של משרד החינוך. הוא גילה במהרה כי בניגוד למסגרת המפותחת של בני הנוער, הליגה לבנות קצרה ומצומצמת. בעקבות כך, ביקש גנוסר לרשום את הבנות לאחד המועדונים המשחקים בליגת הנוער של איגוד הכדורסל, אך גילה כי התקנון אינו מאפשר זאת.

התקנון התיר בשעתו לרשום בכל קבוצת נוער שתי שחקניות ללא אזרחות ישראלית. גנוסר, שלא רצה להפריד בין הבנות, ניסה במשך חודשיים לפגוש את ראשי איגוד הכדורסל ללא הצלחה. יום לפני הפגנה שארגנה הקבוצה בגינת לוינסקי, בתחילת שנת הלימודים הקודמת, נעתר יו"ר האיגוד דאז, שי שני, לבקשתו ונפגש עם אנשי ביאליק רוגוזין.

בעקבות הפגישה ופרסומים בתקשורת שינה האיגוד את התקנון - מאותו רגע הותר למועדונים לרשום עד שלושה זרים. לחלופין, ניתן היה לרשום מועדון ובו יותר מתשעה זרים, אך אז לא תהיה לקבוצה אפשרות להעפיל לליגה הבכירה גם אם תסיים את העונה בראש הליגה המחוזית.

"בשנה שעברה היתה לנו קבוצה שהיו בה שש או שבע שחקניות בלי אזרחות מלאה. לא עמדנו באף קריטריון". הוא מגלה כי שקל לרשום שחקניות לא פעילות על מנת לעמוד בתנאים, אך החליט לבסוף לא לעשות זאת. כמורה לאזרחות, האמין שזה בדיוק המקום למאבק עקרוני לשוויון.

קבוצת הבנות של כיתות י"א-י"ב, "הלביאות", זכתה השנה במקום השני באליפות תל אביב לבתי ספר תיכוניים. במהלך השנה קמו קבוצות נוספות בבית הספר של בנים ובנות בגילים שונים, ונכון להיום כ-100 מבנות באליק רוגוזין בכיתות א'-י"ב משחקות כדורסל. "יש יותר ממועדון אחד שרוצה לקלוט את הבנות" אומר גנוסר, אך ההגבלות של האיגוד מונעות זאת.

בקבוצת ט'-י' נותרו כאמור רק שבע בנות, לשש מהן אין אזרחות ישראלית. שוב, הן נופלות בין הכיסאות. לקראת תחילת שנת הלימודים, ניצבת בפני גנוסר והבנות התלבטות דומה לזו שהיתה להם בשנה שעברה: האם לרשום תלמידות שאינן משחקות על מנת לעמוד בקריטריון של תשע זרות, לפצל את השחקניות לכמה מועדונים, או אולי להמשיך לשחק רק בליגת בתי הספר.

"כרגע אנחנו נוטים כן לרשום את הבנות ולנסות להיאבק מבפנים. עד עכשיו ההחלטה היתה להחרים את המסגרת הלא שוויונית והמעוותת הזאת, אבל חשוב לי שהילדות יתקדמו", אומר גנוסר בתסכול. אפשרות אחת, שלא באה בחשבון מבחינתו ומבחינת הבנות, היא לשלוח אותן למועדונים שונים. "הקבוצה היחידה שיש פה באזור זה בני יהודה בשכונת התקווה. הן לא יכולות לבוא יחד. לפי התקנון, שלוש יצטרכו לוותר. אמרו לי תשלח ילדה אחת לראשון לציון, אחת לחולון, אחת להרצליה - תפריד את כולן. את זה אני לא מוכן לעשות", מבהיר גנוסר.

קבוצות נוספות של בנים ובנות בגילים אחרים עומדות בפני דילמה דומה. בשבוע שעבר עלתה לרשת עצומה למען שינוי התקנון של איגוד הכדורסל, כך שיאפשר לנערים ונערות ללא אזרחות ישראלית לשחק בליגות שלו. לצד העצומה, העלו שירי מלר וענת מוזס, סטודנטיות באוניברסיטת תל אביב, סרטון קצר לאתר יו-טיוב, המתאר את סיפורן של בנות ביאליק רוגוזין.

צפו בסרטון שהכינו שירי מלר וענת מוזס:

דמט, שכבר סיימה את לימודיה, נאבקת עתה על זכותן של בנות בית הספר למסגרת מקצועית. "יש כאלה שיש להן חיים קשים בבית ובשביל לברוח מזה הן משחקות כדורסל. יש מעט בנות בישראל שרוצות לשחק כדורסל. אני לא מבינה איך זה פוגע? הן פשוט לא יהודיות, זו הבעיה היחידה".

דמט מתבוננת ברחל, בת 13 מאריתריאה, ומקווה שלה תינתן אפשרות להשתלב במסגרת מקצועית יחד עם חברותיה. "רחל הצטרפה לפרויקט ישר מהאולפן. זה נתן לה הרבה בעניין של הקליטה בארץ ובבית הספר. התלמידים שואלים 'ראית את האריתראית הקטנה הזאת שמכדררת?'. הרבה בבית הספר מכירים אותה", מספר גנוסר. לדבריו, יש לה פוטנציאל גדול על הפרקט.

רחל מספרת שהיא מתאמנת שעתיים מדי יום עם חברה. "רציתי לשחק גם בארץ שלי אבל לא היו לנו את הדברים ולא שיחקתי. אני אוהבת לשחק כדורסל, זה חשוב לי", היא אומרת. "אני מרגישה עצובה", היא מוסיפה בהתייחסה לתקנון המונע ממנה להירשם לליגה של האיגוד, "אבל אני לא יכולה להפסיק כי הם אומרים לי אל תשחקו. אני לא אפסיק לשחק".

איגוד הכדורסל מסר בתגובה כי "הנושא נוגע ללבו של ממלא מקום יושב ראש האיגוד, אבנר קופל, והוא יבדוק כבר בתקופה הקרובה את האפשרות לשנות את התקנון ולהתיר לכל מי שמעוניין לשחק את האפשרות לעשות זאת, בתנאי שהוא שוהה פה באופן חוקי", נמסר. עוד הוסיף דובר האיגוד, חגי סגל, כי בעקבות פניית "הארץ" מתכוון קופל לבקר בביאליק רוגוזין עם פתיחת שנת הלימודים ולהיפגש עם השחקניות. "הגישה תהיה הרבה יותר הומנית מאשר ספורטיבית, כדי להתיר לכמה שיותר ילדים שרוצים לעסוק בספורט לעשות זאת", הבטיח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ