תל אביב לא תוסיף כיתוב בערבית לסמל הרשמי של העיר

מועצת העיר דחתה הצעה שביקשה "לתת לערביי יפו מקום בסמל". חולדאי: "כיתוב בערבית עלול להוסיף לקיטוב הלאומי"

אילן ליאור
אילן ליאור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
אילן ליאור

מועצת העיר תל אביב-יפו דחתה הערב הצעה להוסיף לסמל הרשמי של העיר כיתוב בערבית. 14 חברי מועצה, ובהם ראש העיר רון חולדאי, הצביעו נגד ההצעה של חבר המועצה אחמד משהראוי (מרצ) ו-10 תמכו בה. חולדאי אמר בישיבה כי כיתוב בשפה הערבית עלול להוסיף "לקיטוב הלאומי". משהראוי אמר כי "המינימום שאתה צריך לעשות זה לתת לערביי יפו מקום בסמל הזה. ערבית זו שפה רשמית במדינת ישראל. אם בסמל של העירייה אין לי מקום, אז על איזה קיום משותף אנחנו מדברים?".

הסמל הקיים, שעוצב והושק לקראת חגיגות המאה לעיר בשנת 2009, כולל את שמה של העיר בעברית ובאנגלית. קודם לכן כלל הסמל את השפה העברית בלבד. לדברי משהראוי, הוספת השפה הערבית היא עניין עקרוני בעל חשיבות רבה. "ראש העיר מזכיר בכל אירוע את רצונו למחוק את המקף המפריד בין תל אביב ליפו. היתה לו כאן הזדמנות להוכיח שלא מדובר בסיסמאות ריקות מתוכן", אמר. חברת סיעתו של משהראוי, תמר זנדברג, אמרה בתגובה כי חולדאי קבע שיא חדש של ציניות בהתנגדותו לצעד של מחווה לשפתם ולתרבותם של ערביי יפו.

חיפה כבר הקדימה את תל אביב וסמל העיר כולל את שמה בשלוש שפות – עברית, אנגלית וערבית. בירושלים, לעומת זאת, הכיתוב על הסמל בעברית בלבד. "הדגלים והסמלים של תל אביב-יפו אמורים לשקף גם את התושבים הערבים של יפו. זה צריך להיות מובן מאליו בשנים שבהן תל אביב זוכה בתארים ופרסים כעיר פלורליסטית, שמעבר לעברית ולאנגלית יהיה גם כיתוב בערבית בלוגו", הוסיף משהראוי.

משהראויצילום: תומר אפלבאום
חולדאיצילום: ניר כפרי

מתחילת הקדנציה פועל משהראוי להנצחת אישים ערבים במרחב הציבורי ביפו. למרות מאמציו, הונצחו עד כה אישים ערבים ב-14 רחובות וכיכר אחת בלבד, מתוך כ-400 רחובות יפו. זאת, על אף שכמעט מחצית מאוכלוסיית יפו ערבית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ