סטודנטים ששבו מסוריה: בדמשק הכול שקט

ביישובים הדרוזים ברמה טוענים כי 85 הסטודנטים הם נאמני אסד ולכן הם לא מבקרים את השלטון. לדבריהם, נדרשו שבועיים לדאוג לאבטחת האוטובוס שלהם

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

85 סטודנטים דרוזים מיישובי צפון רמת הגולן שבו בצהריים (שלישי) מסוריה לישראל דרך מעבר קוניטרה. 17 סטודנטים נוספים שלומדים בדמשק ושבידיהם היו אישורי מעבר חזרה לרמת הגולן, העדיפו להישאר בסוריה, ייתכן וזאת בשל החשש כי לא יוכלו לשוב לשם ולימודיהם יקטעו. מדובר בסטודנטים ששהו בסוריה בשנים האחרונות בעקבות לימודיהם וביקשו לשוב לאחר החרפת המצב הביטחוני במדינה, והעימותים בין כוחות המורדים לצבא. הרשויות הסוריות העבירו לאחרונה לצלב האדום את האישורים לחזרתם. עשרות בני משפחה המתינו לסטודנטים במעבר הגבול.

"בדמשק הכול שקט והכול בסדר גמור", אמר אחד הסטודנטים שביקש להישאר בעילום שם. "את הקרבות אנחנו רואים רק בטלוויזיה ולא ברחובות דמשק. אצלנו, באזור האוניברסיטה, הכול שקט ובטוח", אמר. סטודנט אחר ציין כי "מאז הפיגוע במטה שירותי המודיעין הורגש שינוי בעיר ובמשך מספר ימים לאחר הפיגוע נשמעו בבירור קולות פיצוצים וירי".

הסטודנטים הדרוזים שבים לרמת הגולן, היוםצילום: גיל אליהו

עם זאת, היו מי שציינו ביישובי הדרוזים בצפון רמת הגולן כי יש לזכור שמי שיוצא ללמוד בסוריה, נמנה על נאמני המשטר ולא צפוי שיאמר דברים שעלולים להצביע על חולשת ממשל אסד, לדוגמה, העובדה שמבחני סוף השנה בוטלו בשל הקושי של סטודנטים המתגוררים מחוץ לדמשק, להגיע לאוניברסיטה כדי להיבחן. לדברי אחד מבני המשפחה, הסטודנטים היו אמורים לשוב כבר לפני שבועיים אולם חזרתם נדחתה בשל הקושי באותם ימים לאבטח את האוטובוסים על ציר דמשק-קוניטרה.

ואהל אברהים, שחיכה עם בני משפחתו לאחיו, ויאם, אמר כי אחיו סיים כעת את שנת הלימודים הראשונה באוניברסיטה בדמשק, בה הוא לומד רפואה, ובמהלך החודשים האחרונים המשפחה ברמת הגולן חיה בחשש מתמיד לבנה. "דאגנו לו והיינו איתו בקשר יום-יומי", סיפר ואהל. "אחי דאג כל הזמן להרגיע אותנו ולומר שהכול בסדר, אבל אנחנו חששנו מהטרוריסטים", אמר בהתכוונו לכוחות המורדים בסוריה.

למרות החששות, הוסיף אברהים כי "כרגע שורר שקט בדמשק ואנחנו רוצים שהוא יחזור בסוף חופשת הקיץ". לטענתו, "המצב בדמשק התייצב ועיקר הבעיות הן בחאלב. רק אם הטרוריסטים יתחזקו נבקש מאחי שיישאר בבית".

ח"כ אכרם חסון (קדימה) פעל בשבועות האחרונים כדי לזרז את המעבר, ואף שיגר מכתב לשר הביטחון אהוד ברק בבקשה להאיץ את הטיפול בסטודנטים הנמצאים בסכנת חיים בדמשק. לדבריו, המהלך התאפשר הודות לפעילות נמרצת של הצלב האדום בנושא. "פעילות הארגון בנושא היא דוגמא מובהקת ליעילותו של גוף הומניטארי עצמאי שממש את המשימה שחרט על דגלו: להגן על חייהם ועל כבודם של נפגעי מלחמה וסכסוכים אלימים ברחבי העולם ולהגיש להם סיוע, אמר. לדבריו, "למרות שהמועד המקורי להחזרת הסטודנטים נקבע ל-16 באוגוסט, הופתענו לטובה שמתאפשר להחזיר אותם כבר ב-9 באוגוסט, למרות הקושי באבטחת שיירת הסטודנטים מדמשק לעבר מעבר הגבול בקוניטרה".

הסטודנטים הדרוזים מתקבלים ברמת הגולן, היוםצילום: גיל אליהו

סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה היום כי במהלך הלילה חצו את הגבול 1,300 סורים לכיוון טורקיה. לדברי גורם רשמי בטורקיה, עד שעות הבוקר, חצתה את הגבול כמות כפולה של פליטים מזו שחצתה ביום שני.

בשבוע שעבר הותר לפרסום כי השב"כ בשיתוף משטרת ישראל עצרו בחודש שעבר תושב מג'דל שמס בחשד שעמד בקשר עם גורמי מודיעין סורים ומסר להם מידע על כוחות צה"ל המוצבים ברמת הגולן. איאד ג'מיל אסעד ג'והרי, יצא לסוריה כדי ללמוד רפואה ב-2002, שם התגורר במשך כעשור. הוא נעצר ב-28 ביוני בעת ששב לישראל מסוריה דרך מעבר קוניטרה והועבר לחקירת שב"כ. ביום שני שעבר הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט בנצרת. לג'והרי מיוחסות עבירות של מגע עם סוכן זר ומסירת מידע לאויב.

יהונתן ליס השתתף בהכנת הידיעה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ