אור קשתי
אור קשתי

משפחות מהגרים מאפריקה, רובן מדרום סודאן, פנו לאחרונה לגורמי רווחה בתל אביב בבקשה שייקחו מהם את ילדיהן וימצאו להם מסגרת אחרת. הבקשה היא על רקע המצוקה האישית הקשה, ובכלל זה חוסר בטחון תזונתי, בה נמצאות המשפחות, אשר מועמדות לגירוש מישראל. אמש יצאה לדרום סודאן טיסה נוספת, שביעית במספר, ועליה 70 מבוגרים ו-30 ילדים. עד כה גורשו כאלף מהגרים חזרה לדרום סודאן.

ההורים שפנו לגורמי הרווחה בתל אביב וביקשו למסור את ילדיהם אינם יכולים לעבוד. הם גם כמעט ולא מסתובבים ברחובות, מחשש שייתפסו ויגורשו. לדברי אחד הגורמים, הבקשות הן "לקחת את הילדים לשבוע-שבועיים, ולפעמים גם לתקופה ממושכת יותר".

גורם אחר מוסיף שמדובר במשפחות אשר "לא מצליחות לדאוג לאוכל עבור הילדים. למשפחות אין כסף כי ההורים לא עובדים, והחסכונות, אם בכלל היו כאלה, משמשים בעיקר לתשלום שכר דירה. ההורים פשוט מבקשים שניקח את הילדים תחת אחריותנו, ונעביר אותם לפנימיות או לכל מקום אחר. הם רוצים שהילדים שלהם יהיו מוגנים, לפחות בינתיים". לדברי גורם נוסף, משפחות המהגרים לא סובלות מרעב "במובן של תת-תזונה כמו בסומליה, אלא מחוסר ביטחון תזונתי. הם לא יודעים אם יאכלו מחר. זה מצטרף למצוקה האישית בה הם נמצאות".

ילדי מהגרים מאפריקה בשכונת שפיראצילום: אורן זיו

"המצב שבו הורה בכלל מסוגל לשקול להיפרד מהילדים שלו כדי שהם יקבלו אוכל הוא נוראי וקיצוני. זה המצב אליו הביאה הממשלה, בסיוע השתיקה הציבורית, חלק מהפליטים", אומר יגאל שתיים, ממובילי ההתארגנות "מרק לוינסקי", המספקת ארוחות חמות לפליטים מאפריקה בתחנה המרכזית בתל אביב.

"אתם (הישראלים, א"ק) לא מבינים שדרום סודאן היא מקום מלא מוות. אני לא רוצה לחזור לשם עכשיו. אולי בעתיד, כשהמצב שם יתייצב", מספר ד', מהגר מדרום סודאן. השבוע הוא קיבל מזון ודברים נוספים מפעילים ב"מרק לוינסקי", הוא נמנע מלהגיע לתחנה המרכזית, מחשש שייתפס על ידי פקחי רשות ההגירה. הפעילים נסעו אליו, לאחת הערים בגוש דן. הסיוע שקיבל יספיק לכמה ימים. "לא תמיד יש לנו מה לאכול", הוא אומר.

הסיפור המלא - מחרתיים ב"הארץ" השבוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ