מתנחלים עושים יותר מילואים משאר האוכלוסייה

לקראת יום ההוקרה למילואים צה"ל מפרסם נתונים על פילוח המערך. נשים מהוות 14% מהנקראים לדגל, ליותר מחמישית המשרתים יש עסק פרטי

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מתנחלים עושים יותר ימי מילואים מיתר האוכלוסייה, כך עולה מנתונים שהופצו לרגל יום המילואים בצה"ל. לפי הפילוח, מתוך חישוב כלל הכשירים לשירות מילואים באזורים השונים, הציבור המתגורר בהתנחלויות בגדה משרת יותר ממקבילו בשאר האזורים בארץ. 34% מתוך כלל האזרחים הכשירים למילואים בהתנחלויות ביצעו ארבעה ימי מילואים ומעלה, לעומת 28% מאלו המתגוררים במרכז. 29% מאלו המתגוררים בצפון שירתו במילואים, ואילו הנתון המקביל לגרים בדרום הארץ ובירושלים עומד על 27% ו-28% בהתאמה.

לפי נתוני צה"ל העדכניים לשנת 2012, נשים מהוות 14% מכלל משרתי המילואים. נתון זה נמצא בעלייה מתונה בשנים האחרונות, כאשר בשנת 2008 היוו הנשים מעט יותר מ-10% מכלל מערך המילואים. לפי פילוח משרתי המילואים, 19% מהם עלו לישראל. 22% מהמשרתים במילואים הינם בעלי עסק פרטי.

קצין המילואים הראשי, תת-אלוף שוקי בן ענת, אמר היום בשיחה עם כתבים צבאיים כי "השירות בצבא איבד מכוחו לטובת החיים הפרטיים. אנשים התחילו לעשות מילואים כשזה היה אתוס חברתי גורף – והיום צריך לשמור עליו".

הנשיא שמעון פרס מבקר גדוד מילואים בצאלים, 2011צילום: משה מילנר, לע"מ

בשנת 2008, עם החלת חוק המילואים, הוגדרו לראשונה מבנה מערך המילואים ומטרותיו, כמו גם הסיבות לקריאה לשירות, וכן הפיצוי, התגמול, וההוקרה הנקבעת בחוק לאנשי המערך. יום ההוקרה למילואים הינו אחד מתוצאות הלוואי של החוק, כמו גם החלת תגמול כספי לחיילים המשרתים מספר ימים רב בשנה. לדברי תת-אלוף בן ענת, "אנשים בחרו להיות מילואימניקים מתוך הכרה בסיכון הפיזי ובנטל, והם צריכים לקבל הכרה מהריבון והרגשה שתומכים בהם".

בתחילת השנה פורסמה ב"הארץ" הערכתו של קצין בכיר כי "שירות המילואים גולש לפריפריה – הכלכלית והגיאוגרפית". הנתונים המתפרסמים כיום מוכיחים כי אזהרה זו באה לידי ביטוי גם בפרופיל המילואימניק המשרת. ברבות מהיחידות הקרביות ניתנה עדיפות במתן ימי המילואים שמוגדרים למטרות היחידה – כמו סידור מחסני החירום – למי שנקלעו לקשיים כלכליים, כדי שיזכו למענק מהמדינה.

קצין המילואים הראשי הדגיש היום כי "אנשי המילואים לוקחים את ההטבות בפרופורציה כי הן לא משמעותיות. השינויים המשמעותיים מאז החלת החוק הם העלאת שכר המינימום והתגמולים – זה משהו שלא היה קודם. יש אנשים שנמצאים במילואים ועושים יותר כדי לקבל תגמול נוסף – זה השינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ