בכירי הרבנים לתלמידים: להפסיק מיידית שיתוף הפעולה עם צה"ל

בציבור החרדי טוענים כי בני הישיבות התבקשו לחתום על טפסים זהים לאלה שעליהם חותמים תלמידי המכינות הקדם-צבאיות, מהם משתמע כי הם מתחילים בפועל תהליך גיוס

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

החששות מגיוס בחורי הישיבות החרדים עם פקיעת חוק טל גוררים את הנהגת הציבור החרדי לסף בהלה. בימים האחרונים יצאו הודעות לבחורים ולאברכים, המבקרים בלשכות הגיוס ברחבי הארץ לשם הסדרת הפטור שלהם, לסרב לחתום על טפסים כלשהם שאולי יחולקו להם. בכירי הרבנים בזרם החרדי המרכזי, העומדים מאחורי הצעד, חוששים שהטפסים טומנים בחובם תוכנית עתידית לחייבם לפשוט את החליפות וללבוש מדי צבא. בצה"ל טוענים כי מקור ההנחיה בשמועות סרק.

ביטאוניהן של המפלגות החרדיות פרסמו בימים האחרונים בעמודיהם הראשונים הודעה רשמית בשם "גדולי ישראל שליט"א", ולפיה "כל בן ישיבה המוזמן להתייצב בלשכת הגיוס, הן בפעם הראשונה והן בשלבים הבאים, נקרא שלא לחתום על שום מסמך (מעבר למסמכים של פרטים אישיים) בשום פנים ואופן, אלא אך ורק להצהיר על רצונו לקבלת ההסדר הקבוע של בן ישיבה שתורתו אומנותו".

בידיעה שהופיעה ביום שישי האחרון ב"יתד נאמן", נכתב כי הח"כים משה גפני ואורי מקלב "נמצאים בקשר מתמיד עם הגורמים הרלוונטיים בעניין זה ומדווחים לגדולי ישראל אודות ההתפתחויות השונות ופועלים לפי הנחיותיהם והוראותיהם של גדולי ישראל להביא לביטול איום גזירת גיוס בני הישיבות".

חרדים בלשכת הגיוס תל השומרצילום: ניר קידר

בלשכות הח"כים החרדים דיווחו ל"הארץ" על "זרם של תלונות" מצד בחורי ישיבות ולפיהן הם "הוכרחו" לחתום על טפסים חדשים, כאלה שלא נתקלו בהם כביכול עד ה-1 באוגוסט - המועד בו פקע תוקפו של חוק טל. לפי הנטען, הבחורים התבקשו לחתום על טפסים זהים לאלה שעליהם חותמים תלמידי המכינות הקדם צבאיות (מהציונות הדתית), שמהם משתמע כי הם מתחילים בפועל תהליך גיוס. עוד נמסר, כי עלה צורך בהול להעביר את ההנחיות בעיתונים, בגלל חופשת "בין הזמנים" שבה הרבנים לא יכולים להנחות את הבחורים במסגרת הישיבות.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) טען בשיחות פרטיות, שהטפסים נמסרים לבחורים כחלק משינויים הנגזרים מפקיעת חוק טל והמעבר לעידן שבו משרד הביטחון הוא זה שמופקד על הסדרת הפטור המכונה "תורתו אומנותו". עוד טען, כי בחורי ישיבות התלוננו בימים האחרונים כי עוכבו בלשכות הגיוס במשך שעות ארוכות עד שיסכימו לחתום על הטפסים, והיו בחורי ישיבות שאף קיבלו איומים במעצר אם לא יחתמו עליהם.

עם זאת, בלשכות הגיוס אומרים כי לא היה ולא נברא, ולא הוכנס ולו טופס חדש אחד לשימוש זה כ-15 שנים.

רק בחודש שעבר חגגו השותפות החרדיות בקואליציה את כישלונן של הצעות החוק שהובילו בזה אחר זה ח"כ יוחנן פלסנר והשר משה יעלון, כתחליף לחוק טל. ואולם בד בבד הועלו במערכת החרדית חששות מכך ששר הביטחון אהוד ברק - המופקד כעת על גיבוש תקנות שיסדירו את הפטור לחרדים - הוא שיפגע במעמד בחורי הישיבות.

עד כה לא נמצאו ראיות לחששות אלה. ברק, יו"ר מפלגת עצמאות, אמנם הופיע בשבוע שעבר בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, והכריז כי "במקום שבו יש השתמטות צריכה להיות אכיפה ללא גמגומים", אבל בשורה התחתונה הוא ביקש להציג תוכנית מפורטת רק בעוד כמה שבועות. הוא דיווח כי ביקש מצה"ל לגבש תוכנית חדשה לעידן שבו אין חוק המסדיר את הפטור לחרדים, תוכנית שאותה יציג במושב הבא של הכנסת.

מבדיקת "הארץ" עולה כי לפחות בתקופת הביניים שבין חוק טל לתקנות החדשות-ישנות, אין כל שינוי.

בלשכות הגיוס אומרים, כי מדובר ב"שמועות סרק", שכן שום טופס חדש לא הוכנס לשימוש לא בימים האחרונים ולמעשה לא ב-15 השנים האחרונות.

לטענת גורמי הגיוס בצבא, הטופס היחידי שעליו מתבקשים המתייצבים לצו ראשון לחתום, הוא "הצהרת מועמד לשירות ביטחון", שבה המועמד חותם כי הוא כשיר לעבור את המבחנים הפסיכוטכניים.

בצה"ל אומרים כי דרך קבע ישנם מקרים בודדים, שבהם מועמדים חרדים לשירות ביטחון מסרבים לחתום על הטפסים, וכי בימים האחרונים לא חל שינוי בנתונים אלה.

עם זאת, גורם פוליטי חרדי הבהיר אתמול כי "הנושא הזה כל כך רגיש, שאנחנו מוכנים לצאת למלחמה על כל שינוי. כל כרסום וכל שינוי קטן שבקטנים במעמד בני הישיבות מיד מדליק את כל הנורות האדומות".

מדובר צה"ל נמסר כי "כלל המועמדים לשירות ביטחון מתבקשים לחתום על טופס אימות נתונים אחיד, אשר בו הצהרה כי המועמד כשיר לבצע מבחן פסיכוטכני. מדובר בטופס הנהוג בלשכת הגיוס כבר שנים ארוכות ולא חל בו כל שינוי. חשוב לציין כי אירעו מספר מקרים בודדים של אי-הסכמה לחתימה על מסמך זה, ומקרים אלו טופלו בהתאם"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ