ליאור דטל
ליאור דטל

שר החינוך גדעון סער התייחס הבוקר (שני) לראשונה לפיטורי המפקח על מקצוע האזרחות, אדר כהן, בשבוע שעבר ואמר כי הוא מעניק גיבוי מוחלט להחלטת מנכ"לית משרדו דלית שטאובר שלא לתת קביעות לכהן. בדיון שנערך בוועדת החינוך של הכנסת לקראת פתיחת שנת הלימודים טען סער כי מאבק המורים לאזרחות נגד פיטוריו של כהן הוא חלק מ"קמפיין מאורגן" שלהם.

בדיון נכחו כמה מורים לאזרחות שדרשו מסער להסביר את המהלך נגד כהן. "אני מצפה למידה של כבוד כלפי ההחלטה שהתקבלה", אמר סער, "שטאובר קיבלה החלטה מקצועית ועניינית. ראיתי גם ההתלבטות שלה ויש לי אמון מוחלט בשיקול דעתה. אינני אומר שלאיש (אדר כהן, ל"ד) אין זכויות ואין כישרונות, אך בסופו של דבר העניינים נשקלו בצורה הוגנת ותוך איפוק מרבי", הוסיף סער, "אין לי מושג מי ייבחר במכרז להיות מפמ"ר אזרחות בעתיד".

סער הוסיף כי ההחלטה שלא לתת קביעות לכהן התקבלה כבר בשנת הלימודים הקודמת, אך לבסוף הוחלט להאריך את כהונתו בשנה נוספת. "כבר לפני שנה היו לחצים של קמפיין מאורגן שכלל הפעלה של מדריכים ומורים לאזרחות נגד ההחלטה", אמר, "יו"ר המזכירות הפדגוגית באותה תקופה, צבי צמרת, היה סבור שלא ניתן לתת לו קביעות. למרות עמדתו, קיבלתי את עמדת מנכ"ל משרדי דאז, ד"ר שמשון שושני, לתת לו שנת ניסיון נוספת כדי שעניינו ייבחן שוב".

השר סער. הדף את טענות המוריםצילום: ניר קידר

סער התייחס גם לוויכוח על ספר הלימוד "יוצאים לדרך אזרחית", שאושר על ידי כהן, וטען כי "לא רק שהספר מוטה מאוד, אלא שהסטנדרטים המקצועיים שלו נמוכים והוא רווי שגיאות. אין איש מקצוע אחד, כולל המפמ"ר לשעבר כהן, שלא הסכים כי לא ניתן ללמוד מהספר הזה".

המורים שהגיעו לדיון מתחו ביקורת קשה על ההחלטה לפטר את כהן והביעו תרעומת על המצב העגום של לימודי האזרחות בישראל. "המפקח טיפח קהילת מורים שהיתה דוגמה חינוכית ממדרגה ראשונה, פיתח את הוראת האזרחות כפי שלא הכרנו קודם והצליח להעלות גם את הזכאות לבגרות", אמרה אחת המורות. מורה אחר קבל על כך ש"לא ניתן לנתק את פיטורי המפמ"ר ממהלכים ציבוריים, הכוללים התקפה על אנשים בעלי אידיאולוגיה מסוימת". שלומית כהן, מורה לאזרחות מירושלים, אמרה כי "אין פה עניין פוליטי של ימין ושמאל. יש פה אדם שהוא מנהיג חינוכי בעל יושרה מקצועית שפוטר, ואנו דורשים לדעת מדוע".

פדרו גולדפרב, רכז אזרחות והיסטוריה בבית הספר נופי הבשור שבמועצה האזורית אשכול, הטיח בסער כי "למרות הרצון לחנך את התלמידים להיות ביקורתיים ויצירתיים, הם מקבלים מהממסד מסר הפוך שלפיו הם מחויבים להיות צייתניים". גולדפרב סיפר כי עלה מארגנטינה בראשית שנות השמונים, בתקופה שבה שרר במדינה שלטון דיקטטורי צבאי. "יש במערכת החינוך סימנים טוטליטריים שאנו חייבים להיזהר מהם", אמר. שר החינוך השיב לו כי "מערכת החינוך בישראל רחוקה מזה. אם מורה לאזרחות והיסטוריה אומר שיש כאן נורמות שמזכירות את זה, איזה מין שיעור זה לתלמידים?".

המפמ"ר לשעבר אדר כהןצילום: ניר כפרי

חברי הוועדה אלכס מילר וזבולון אורלב קטעו כמה פעמים את דברי המורים לאזרחות בטענה שהם מנסים להסיט את הדיון מעניין ההכנות לפתיחת שנת הלימודים. "את נותנת פה יד לדבר פסול מהיסוד", קרא אורלב ליו"ר הוועדה, ח"כ עינת וילף. מילר פנה לאחד המורים ואמר לו "צר לי שאנשים כמוך נכנסים ללמד בכיתות של הילדים שלנו". המורה לאזרחות חגי עמר השיב לטענות של מילר ואורלב ואמר "גם לי צר שהפורום היחיד שמאפשר לנו להציג את עמדתנו לפני השר והמנכ"לית הוא ועדת החינוך. אנחנו לא מבקשים לבחור מפמ"ר, אלא רוצים לומר שהיה שינוי מבורך תחת הנהגתו של אדר", הוסיף עמר, "מסרבים להיפגש אתנו וכך הדרך היחידה היא להשמיע את קולנו באמצעות הוועדה הזאת". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ