מאות עובדים בערי פריפריה בסכנת פיטורים

500 עובדים ממפעלים בצפון ובדרום על סף פיטורים, עובדים בעיריית טבריה "יפרשו מרצון", ומעון לילדים בסיכון בסכנת סגירה. המשבר מכה בפריפריה

יניר יגנה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
אלי אשכנזי

מאות בני אדם בפריפריה ניצבים בפני סכנת פיטורים, בהם מעל 500 עובדים בשני מפעלי התעשייה פניציה שבצפון ואקסטרא פלסטיק בדרום. המפעלים נפגעו בין היתר מירידה בביקוש מאירופה עקב המשבר הכלכלי. אך הפיטורים הצפויים אינם רק מנת חלקם של עובדי המגזר הפרטי, המתמודדים עם בעיות של מכירות, יעילות ותחרות. עובדים משלושת המגזרים, הפרטי, הציבורי והשלישי, צפויים לאבד את מקום עבודתם. כמו עמותות רבות שהוכו קשות על ידי המשבר ב-2009, העמותה שמפעילה את כפר הנוער אשלים לילדים בסיכון נכנסה לקשיים רבים לאחר שלא הצליחה לגייס די תרומות מחו"ל. גם במגזר הציבורי מבינים שאין ברירה אלה להתייעל - מעיריית טבריה, ששקעה בחובות של מאות מיליוני שקלים, יפרשו מרצון כ-80 עובדים.

מפעל בן 78 שנה

ארובת מפעל פניציה שבאזור התעשייה ציפורית שליד כפר כנא בולטת למרחקים. עבור התושבים, הארובה מסמלת את עוצמתו של המפעל הגדול באזור והמעסיק המרכזי. 400 בני אדם העובדים במפעל מפרנסים משפחות ומעגלים נוספים של נותני שירותים. לפני כמה ימים נודע להם כי המפעל נקלע לקשיים כבדים וחובותיו מסתכמים בכ-320 מיליון שקלים.

המפעל החל את דרכו לפני 78 שנים, ועובדים בו נכדים לראשוני הפועלים. גם אביו וסבו של חיים קטרי, יו"ר ועד העובדים, עבדו בעבר במפעל. הסב היה סבל והאב נגר. "לעבוד בפניציה היה כמו להתקבל לחברת חשמל", אמר קטרי.

מפעל פניציה ליד כפר כנא, שלשוםצילום: גיל אליהו

יצחק מויאל, יושב ראש הסתדרות עובדי הבנייה והעץ, המאגדת גם את מפעלי הזכוכית, אומר כי "המשבר היה הפתעה גמורה. ביום חמישי שמענו שיש הקפאת הליכים. הפועלים לא הבינו מה קורה". בעיני מויאל, האפשרות שהמפעל ייסגר היא אסון. "יש הרבה עובדים ותיקים וסיכוייהם למצוא עבודה אחרת שואפים לאפס. גם לעובדים הצעירים יותר לא מחכה מצב קל. שוק העבודה לא מציע כעת מקומות עבודה ובוודאי שלא בפריפריה".

הסיבות למשבר שאליו נקלע פניציה הן העלייה במחירי הדלק והעיכוב בחיבור המפעל לתשתית גז. גם המשבר באירופה תרם את חלקו, נוכח הירידה בביקושים ממדינות היבשת לתוצרת המפעל. התחרות הקשה מאסיה מקשה גם כן. ועד העובדים שומר כעת על שקט ומגלה סולידריות עם הנאמן המנהל את המפעל. העובדים חוששים שהפגנות רק יבריחו משקיע פוטנציאלי ומאמינים כי המפעל יתאושש ויחזור לרווחיות. "בחרנו בדרך של שיתוף פעולה ונמצה את כל הדרכים לפני שנצא למאבק", מסביר קטרי.

עירייה בחובות ענק

מזרחה משם, גם עשרות עובדי עיריית טבריה עלולים לאבד את מקום עבודתם. העירייה שקעה בחובות ענק של כ-130 מיליון שקל ונאלצת לבצע תוכנית התייעלות. אמנם כאן העובדים "יפרשו מרצון" או יצאו ל"פנסיה מוקדמת", אך מקרב כ-80 העובדים שיסיימו את עבודתם, רק בודדים יזכו לפנסיה של כ-70 אחוזים משכרם, שכן רובם עדיין נמצאים באמצע שנות ה-50 לחייהם. לדברי יושב ראש ההסתדרות במרחב כנרת, אבי גבאי, "עובדים אלו יקבלו פנסיה של כ-60 אחוזים ממשכורתם, אבל אין ספק שמצבם טוב יותר ממי שמפוטר ואין לו כלום מלבד פיצויים".

הפנסיה שיקבלו רבים מקרב אותם "פורשים מרצון" ודאי לא תספיק לפרנס בכבוד משפחה וסיכוייהם למצוא עבודה אחרת קלושים. לעובד עירייה בן 55, ללא השכלה אקדמית או מקצוע מבוקש, עם ותק של 30 שנה בעירייה, אין הרבה אופציות תעסוקתיות. מה גם שהאזור לא שופע מקומות עבודה.

באזור בית שאן אין כרגע משברים המוכרים לאנשי ההסתדרות, לפי יושב ראש המרחב, זאב ליברמן. "כרגע יש חשש לפיטורי עשרה עובדים במפעל רבינטקס בבית שאן. זהו מפעל שעובד בעיקר עבור צה"ל ויש ירידה בהזמנות. לפני חודש דיברו על קליטת עובדים חדשים ואילו כעת מדברים על קיצוצים".

61 עובדי הכפר פוטרו

בכפר הנוער אשלים הסכנה כבר הפכה למציאות - לאחר שנים רבות שבהן טיפל בילדים ונוער בסיכון, עשוי הכפר לסגור את שעריו. 61 העובדים כבר פוטרו מעבודתם בשבוע שעבר, לאחר שהמקום צבר חובות של מיליוני שקלים.

בית המשפט המחוזי בבאר שבע נענה לבקשת העמותה המפעילה את הכפר - לפרק את המקום. במחזור האחרון היו בכפר 86 ילדים ובני נוער, שנאלצו לעזוב. עו"ד ענת שניידר, שמונתה למפרקת זמנית לעמותה, הסבירה כי העמותה לא הצליחה לצאת מהמשבר שאליו נקלעה לפני ארבע שנים בעקבות הירידה בתרומות מחו"ל. ההחלטה התקבלה לאחר שהעמותה הבינה כי אין ביכולתה לתפקד יותר.

"משרד הרווחה הוריד באופן דרמטי את מספר הילדים שהופנו למקום", הסביר עו"ד עמירם בוגט, שמונה גם הוא למפרק של הכפר. "במקום יש מעל ל-60 עובדים בכל התחומים. חלקם נמצאים בהסכם קיבוצי ולכן העמותה לא יכלה להתאים את עצמה למציאות החדשה". המפרקים מנסים לגבש עם משרד הרווחה מתווה להפעלה מצומצמת יותר של המקום שבמסגרתו 15-20 ילדים יחזרו אליו.

מפעל אקסטרא פלסטיק בשדרותצילום: אילן אסייג

אחד העובדים במקום שעוסק בתפקיד חינוכי סיפר ל"הארץ" כי ההרגשה בעקבות סגירת הכפר קשה מאוד. "אנשים באו לעבוד שם לא בגלל המשכורות, שהן בכלל לא גבוהות. הגענו כי ראינו בעבודה עם הילדים שליחות. אני עבדתי שם 17 שנה. פתאום אמרו שמדובר בבעיות תקציביות. יש אנשים שעובדים במקום כבר 25 שנה ופתאום סוגרים את המקום בלי התראה מוקדמת, זה מאוד כואב", אמר.הוא הוסיף כי "המקום הזה הציל נפשות. יש חניכים שהיום כבר בני 26 ואם אנחנו לא היינו שם בשבילם הם היו מגיעים למקומות אחרים. אני רואה אותם והם בעלי משפחות ומובילים בחברה. הם אמרו לי ‘הצלתם אותנו'. אנחנו מחפשים עבודה בתחום אבל נורא קשה למצוא", הוא מוסיף.

בינתיים יש משכורות

מפעל אקסטרא פלסטיק בשדרות נקלע לחובות של עשרות מיליוני שקלים לספקים, לבנקים ולבעלי אגרות חוב, ו-130 עובדי המפעל חוששים מסגירתו. למפעל, שמייצר ומייצא שקיות ויריעות פוליאתילן, מונה לפני כמה חודשים כונס נכסים. "כרגע אין בעיה של שכר ל-130 העובדים וכולם מקבלים משכורות בזמן", אמרה אודליה וגנר, מנהל המכירות של המפעל. "המפעל ממשיך לעבוד כרגיל בינתיים", הוסיפה.

"המפעל חייב בסך הכל 60 מיליון שקלים", אמר גיל גרואר מנכ"ל המפעל. "אנחנו נמצאים בעיצומו של הסדר נושים. אם הוא לא יאושר ניכנס להקפאת הליכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ