בין שלל הסופרמרקטים, בנתיבות מתגעגעים למכולת

שבע רשתות ארציות ועוד 10 סופרמרקטים מקומיים פועלים כיום בעיר בת 30 אלף התושבים. יש מי שחוששים שכגודל הפריחה בסניפי הרשתות, כך גודל ההתרסקות הקרובה

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

כש"דדה" (דוד) כנפו נזכר בתחילת שנות ה-80, כשרק פתח את המכולת הקטנה שלו במרכז נתיבות, חיוך גדול מתפשט על פניו והנוסטלגיה מרוממת את מצב רוחו.

"לפני שלושים שנה היה אחרת, כולם היו נכנסים למכולת שלי. פעם היה הרבה יותר טוב", אומר כנפו בעצב. "לפני שנכנסו כל הרשתות, המכולות היו עובדות בלי הפסקה. מי שהיו לו כמה גרושים בכיס היה פותח מכולת ומתפרנס ממנה לא רע בכלל. היום נשארו רק 6-5 מכולות בעיר", הוא סופר על כף ידו, "כל הלקוחות זנחו אותנו לטובת המבצעים ברשתות", הוסיף.

שבע רשתות ועוד עשרה סופרמרקטים מקומיים פועלים כיום בנתיבות, על 30 אלף תושביה. "מגה", "כמעט חינם" ו"יש" כבר תקעו יתד בעיר, לצד "ברכל" החרדית ו"היפר כהן" המקומית. רשת "יוחננוף" בהליכי בנייה מתקדמים של הסניף הראשון בעיר, בגודל 4,500 מטרים, וכבר כמה שבועות ששיחת היום היא לא אם רמי לוי יפתח סניף, אלא רק מתי.

המהפכה החלה לפני קרוב לארבעים שנה. בני משפחת כהן, שעסקו בסיטונאות במושב בית הגדי הסמוך, כבר לא יכלו להתמודד עם מספר הקונים, והחליטו לפתוח סופרמרקט בעיר. "עד אז היו רק מכולות", מספר גבי כהן. "אנחנו היינו היחידים באזור". מאז הקימו יחד עם משפחת נעמן את רשת "מחסני השוק", ולפני 15 שנה החליטו בני המשפחה להרחיב את הסופרמרקט "הקטן" למבנה בגודל 2,500 מ"ר.

בשנים שחלפו מאז רק הלכו והתרבו הרשתות בעיר, ואולם כהן לא מצליח להסביר את הפריחה הנוכחית. "אין שום הסבר הגיוני לתופעה הזו", הוא אומר. "לדעתי אין מקום לעוד רשתות, זה דבר מטורף". על דבריו חולק אורן אוהלי, מנהל סניף "כמעט חינם" המקומי, שנפתח לפני שנה. "אני לא יודע איך תקרא לזה, שפע או ברכה, אבל אנחנו פתחנו את הסניף כי ראינו שיש מחסור. מאז שהגענו, התושבים נהנים מתחרות וממחירים נמוכים". אוהלי מציין כי בקרוב יתרחב הסניף ול-3,000 מ"ר הקיימים, יתווספו עוד 1,500 מ"ר של שטחי מסחר.

התושבים עצמם מרוצים מהפריחה. "שיגיעו גם עוד 20 רשתות לנתיבות", אומר תושב העיר ליאור טל, "אנחנו התושבים רק מרוויחים. אם מישהו מוריד את מחיר הירקות למחיר מינימום, המתחרים מחליטים לחצות את קו המינימום. הרשתות מפסידות ואנחנו מרוויחים".

היזמים בעיר תולים את הפריחה בקונים שבאים מבחוץ. "המסחר בעיר מושך אליו את כל היישוביים סביב נתיבות, ואפילו מבאר שבע ושדרות באים לפה", אומר היזם גבי טרבלסי, ומעריך כי "בקרוב ייכנסו גם רשתות בינלאומיות". לדבריו, "יש מקום לעוד רשתות גדולות. אנחנו רואים שהם מצליחים להביא קהל אחר, שבעבר לא היה בא לנתיבות". דברים דומים אומר גם ראש העיר יחיאל זוהר. "נתיבות הפכה להיות מרכז מסחרי לכל תושבי האזור. אנחנו רואים בכל שבוע תושבים מכל הנגב שמגיעים לעיר, והתפתחות המסחר יוצרת גם מאות מקומות עבודה חדשים לתושבים, וזה דבר מבורך".

הפריחה הנוכחית לא פסחה גם על הקהל החרדי, שמהווה 30% מתושבי העיר, עליו נלחמות הרשתות. הציבור החרדי שהיה קונה בעבר מהסופרים השכונתיים, מתחיל אט-אט לזלוג אל הרשתות הגדולות. רבים מהסופרמרקטים מוכרים מוצרים למהדרין, ובעיר פתחו סניפים גם רשתות ייעודיות לציבור זה. "אנחנו בתור קהל מאוגד, לא יכולים להתעלם מהמבצעים שהרשתות הגדולות עושות", אומר צעיר חרדי תושב העיר, "רבים מאתנו הולכים לרשתות ועוזבים את הסופרים המקומיים, שם נקנה אולי לחם וחלב".

ואולם בעלי הסופרים המקומיים מודאגים מאוד מהתופעה, ומתריעים כי היא עלולה להביא לקריסתם. "אולי כולם שמחים על המחירים המוזלים, אבל יגיע מצב שחלק מהסופרים ואפילו הרשתות לא יוכלו לעמוד בקצב המטורף ויצטרכו לסגור", אומר דן בוסקילה, שפתח סופר "השלמות" לקהילה החרדית. "התוצאה תהיה עשרות עובדים מפוטרים, בשביל מלחמה של כמה שקלים על ירקות ובשר".

צילום: אילן אסייג
צילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ