טלילה נשר
עמוס הראל

שר הביטחון אהוד ברק טרם קיבל החלטה לגבי הפיכת המרכז האקדמי באריאל לאוניברסיטה. בלשכת השר אמרו אתמול ל"הארץ" שברק מתכוון להיוועד עם נציגי המועצה להשכלה גבוהה והמרכז באריאל, בטרם יחליט. בלשכה אומרים גם כי השר צריך עדיין לעמוד על ההשלכות המדיניות האפשריות של ההחלטה, לפני שיודיע על הכרעתו.

אתמול, עתר לבג"ץ ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), הגוף המייצג את כל אוניברסיטאות המחקר בישראל, נגד ההחלטה להפוך את המכללה לאוניברסיטה. העתירה הופנתה נגד המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון (מל"ג יו"ש), אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, וממשלת ישראל - ובראשה שרי האוצר, החינוך והביטחון.

אף שהגורם המוסמך לקבל את ההחלטה בעניין ההכרזה על האוניברסיטה באריאל הוא אלוף פיקוד המרכז, בפועל זו תתקבל על ידי השר ברק. בעתירה נטען כי החלטת מל"ג יו"ש "פגומה באופן חמור", ו"נגועה בניגוד עניינים, בשיקולים זרים, במסד נתונים חלקי ושגוי ובפגמים נוספים המחייבים הכרזה על בטלותה".

ההחלטה על הפיכת המכללה לאוניברסיטה התקבלה בחודש שעבר, וזאת בניגוד לדעת המועצה להשכלה גבוהה, ולאחר שיו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב, פרופ' מנואל טרכטנברג, התערב בנושא, וקבע כי ועדת הבדיקה שמינו לסוגיה אינה לגיטימית.

אהוד ברקצילום: מיכל פתאל

בעתירה ועד ראשי האוניברסיטה, הם ציינו כי "ההחלטה התקבלה בניגוד עניינים, כאשר מל"ג יו"ש בראשות פרופ' עמוס אלטשולר אישרה דו"ח של ועדה 'מקצועית' בראשה עמד אותו פרופ' אלטושלר; אותה ועדת אלטשולר קבעה קריטריונים בלתי-סבירים באופן קיצוני להכרה כאוניברסיטה, ולא שקלה את נתוני המרכז האוניברסיטאי אריאל לנתוניה של אוניברסיטה כלשהי, בארץ או בעולם, אלא רק ביחס לעצמה. הוועדה כלל לא אספה נתונים ביחס למרכז האוניברסיטאי אריאל אלא ניזונה מנתונים עצמיים של המרכז מבלי שאלה אומתו על-ידה",

באשר להחלטת שר האוצר, יובל שטייניץ, להקצות תקציב ייעודי של עשרות מיליוני שקלים לטובת האוניברסיטה שבדרך, נכתב בעתירה כי זו "חריגה מסמכות", והגדירו את ההחלטה כ"תקצוב עוקף ות"ת".

עתירתם הוגשה לאחר שלפני כחודש, בטרם קבלת ההחלטה על הפיכת המכללה לאוניברסיטה, שלחו שבעה נשיאי אוניברסיטאות המחקר בישראל מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו קראו לו "לעצור את הרכבת הדוהרת לקראת אסון ידוע מראש שיפגע קשות וירסק את ההשכלה הגבוהה בישראל".

ממכללת אריאל נמסר בתגובה כי "צר לנו על פעולה נוספת, בשרשרת הפעולות של קרטל ראשי האוניברסיטאות, שממשיכים לחתור תחת המוסדות המוסמכים במדינת ישראל, ובראשם מל"ג יו"ש אשר אישרה על פי סמכותה בחוק ועל פי חוות דעת של היועמ"ש לממשלה את ההכרה במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה".

עוד נמסר כי "פניית קרטל ראשי האוניברסיטאות לבג"צ, לאחר שאושרה ההכרה כמתבקש בחוק ועל פי כל הפרמטרים האקדמיים שנקבעו, חושפת את המניעים האמיתיים העומדים מאחורי פנייה זו. ראשי האוניברסיטאות הקיימות חוששים לאבד את ההגמוניה הבלעדית שלהם על מפת ההשכלה הגבוהה הישראלית ולמנוע ממדינת ישראל את פיתוחו של המשאב הגדול שלה: הידע", כך על פי ההודעה.

ח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר השדולה להכרה באריאל כאוניברסיטה, מסרה גם היא בתגובה לעתירה כי היא "מסירה את המסך האקדמי מעל טענותיהם הפוליטיות של ראשי האוניברסיטאות. אני מאמינה שבג"צ לא ייתן ידו לפגיעה בחופש האקדמי, ולניסיון לעקיפה משפטית של החלטה שהתקבלה כראוי בדרגים המקצועיים והפוליטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ