עתירה לבג"ץ: שב"ס מונע מפגשים בין מהגרים כלואים לעובדי הסיוע

לטענת מוקד סיוע לעובדים זרים, ההחלטה מונעת עדכון מבקשי מקלט על זכויותיהם ואת בדיקת תנאיהם חרף התחייבות קודמת להתיר את הדבר

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

עמותת "מוקד סיוע לעובדים זרים" עתרה לבג"ץ נגד שירות בתי הסוהר (שב"ס) בטענה כי הפסיק לאפשר לאחרונה מפגשים בין עובדי ומתנדבי הארגון לבין מבקשי מקלט הכלואים בבתי הכלא "סהרונים" ו"קציעות". בכך, טוען המוקד בפני בג"ץ, פוגע שב"ס בזכותם לייצוג, לחירות ולהליך הוגן.

עוד נטען כי ההחלטה התקבלה ללא הודעה מוקדמת, חרף התחייבות בכתב מצד שירות בתי הסוהר, שהודיע בשנת 2008 כי יאפשר מפגשים מסוג זה, ועל אף שצוות המוקד מייצג מבקשי מקלט בפני בית הדין לביקורת משמורת שיושב בתוך מתקני הכליאה. כתוצאה מהחלטת השב"ס, נטען בעתירה, לא ניתן עוד ליידע מבקשי מקלט בדבר זכויותיהם ולהבהיר להם מה צפוי להם; לדעת מהן בעיותיהם הרפואיות והסוציאליות; לבדוק מהם תנאי הכליאה שלהם; לסייע באיתור קרבנות סחר ועבדות; לסייע למבקשי מקלט להגיש בקשות למקלט ולעקוב אחר הטיפול בבקשות אלה.

החלטת שב"ס, נטען עוד, אינה עולה בקנה אחד עם המשפט הישראלי, המכיר באופן ברור בזכותם של עצורים מכוח חוק הכניסה לישראל והחוק למניעת הסתננות להיות מיוצגים על ידי מי שאינו עורך דין ובלבד שהייצוג ניתן ללא תמורה (כפי שעושה המוקד).

פליטים במתקן סהרונים, בינואר השנהצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי עו"ד רעות מיכאלי, מנכ"לית מוקד סיוע לעובדים זרים, "מעצרם של אנשים והסתרתם מעין הציבור, תוך ניסיון להימנע מביקורת ציבורית ולמנוע סיוע למי שלמדינה אין אינטרס שיצליחו בהליכים אותם הם מנהלים, הם מעשים שאין להם מקום בחברה דמוקרטית חפצת חיים. נראה שלא למדנו דבר מן ההיסטוריה. על הממשלה להתייחס למבקשי המקלט הכלואים לממש את זכויותיהם הבסיסיות כבני אדם ובכלל זה את זכותם לחירות ולהליך הוגן, ולאפשר לכלואים לקבל את הסיוע המתאים הדרוש להם להגשת בקשות מקלט, כעולה מהתחייבויותיה הבינלאומיות".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה כי "שב"ס הודיע בכתב ביום 26/7/12 למוקד לסיוע לעובדים זרים כי 'יאפשר, כפי שאפשר בעבר, למתנדב שאינו עו"ד, להיכנס לדיון בבית הדין ובמהלכו בלבד לייצג מוחזק פלוני בפני בית הדין, ובלבד שהמוחזק יצר קשר עם המתנדב טלפונית או באמצעות מכשיר פקס וביקש כי הלה ייצגו בפני בית הדין, והכל כשהייצוג נעשה ללא תמורה'. מענה לעתירה יוגש לבית המשפט. למותר להוסיף כי מתקני השהייה, כמו גם בתי סוהר, הם מקומות סגורים. כניסה אליהם מתאפשרת בהתאם להוראות הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ