מחקר: ילדים ישראלים ופלסטינים אלימים בשל החשיפה לאלימות במזה"ת

הילדים הפלסטינים נחשפים יותר מהיהודים ומערביי ישראל לגילויי אלימות על רקע פוליטי, ולכן נמצאים בסיכון גבוה יותר לנהוג באלימות בבית ובבית הספר

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

ילדים ישראלים ופלסטינים אלימים הופכים אלימים יותר משום שהם נחשפים מגיל צעיר לאלימות הפוליטית במזרח התיכון. כך עולה ממחקר שערכו צוות מדענים אמריקאים, ישראלים ופלסטינים בקרב מדגם שכלל 451 ילדים ישראלים יהודים, 450 ערבים-ישראלים ו-600 פלסטינים מהגדה ומעזה בשלוש נקודות זמן, מ-2007 עד 2010.

המחקר הוא הראשון שבחן באופן השוואתי קריטריונים של אלימות בקרב ילדים בעולם על רקע מצב מלחמתי. הוא העלה כי הפלסטינים חשופים יותר בילדותם לגילויי אלימות פוליטית, ולכן נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח התנהגות אלימה, בהשוואה ליהודים ולערבים-ישראלים.

הילדים נשאלו על חשיפה לאלימות פוליטית בחייהם, לרבות בצפייה בטלוויזיה. 10% מהפלסטינים דיווחו על קרוב משפחה שמת כתוצאה מאירוע על רקע הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואילו שבעה אחוזים מהיהודים ושלושה אחוזים מהערבים הישראלים דיווחו על אירועים דומים. מתוך כלל הילדים שנבדקו, 51.8% דיווחו על אלימות במשפחה בנקודת הזמן הראשונה למחקר. בהמשך כבר דיווחו 58.7% מתוכם על אלימות במשפחה. בנקודת הזמן הראשונה דיווחו 6.4 אחוזים על אלימות בבתי הספר, שיעור שעלה ל-11.7%. בנוסף, 26.8% מהילדים דיווחו על חשיפה לאלימות בקהילה, שיעור שעלה ל-32.6% לאורך המחקר.

הניתוח הסטטיסטי העלה כי חשיפה לאלימות פוליטית, כפי שדווחה בנקודת הזמן הראשונה, השפיעה בהמשך באופן מובהק על אלימות מצד הילדים בבית הספר, בבית ובסביבת המגורים. ההשפעה אובחנה בעיקר בקרב ילדים שנבדקו לראשונה בגיל 8, בהשוואה לילדים שרואיינו לראשונה למחקר בגילאי 11 ו-14.

ילדים פלסטינים בחאן יונס. "קורבנות עקיפים של המלחמה בשטח"צילום: אי–פי

בראש המחקר עמדו חוקרים מאוניברסיטאות מישיגן ורטגרס בארצות הברית, והשתתפו בו גם פרופ' שמחה לנדאו וד"ר שירה דביר גבירצמן מהאוניברסיטה העברית וד"ר חליל שיקאקי מהמרכז הפלסטיני למחקר מדיניות וסקרים. הממצאים מדווחים השבוע במהדורה המקוונת בכתב העת Child Development.

פרופ' לנדאו, ראש החוג לקרימינולוגיה במכללה האקדמית עמק יזרעאל, אמר כי המחקר המחיש כיצד אלימות במזרח התיכון משפיעה על דור העתיד. "ידוע שבכל מלחמה יש קורבנות, ולרוב חושבים על קורבנות ישירים", הסביר, "מצאנו שגם הילדים החשופים לאלימות הם קורבנות עקיפים, ושלחשיפה לאלימות יש תוצאות בשטח".

במחקרים קודמים זיהה לנדאו דפוס דומה של אלימות כתוצאה ממלחמה המשפיעה על אלימות בקהילה. כך, למשל, מצא כי בתקופות בהן חלה עלייה במספר הנפגעים בתקריות ביטחוניות בישראל עלה גם שיעור מקרי הרצח הרגילים במדינה. "זהו תהליך של התרגלות לאלימות כדבר נורמטיבי", הסביר, "מחקרים הראו כי שיעור מקרי רצח עולה במדינות המעורבות במלחמות, ללא קשר לניצחון או תבוסה במלחמה, אלא עם קשר למספר הקורבנות למלחמה. זה מצביע על השפעה של החשיפה לאלימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ