הומור עם כיפה

"אחלה חסודה" כובש את הרשת

חבורת צעירים שנפגשה בישיבה בקרית שמונה התאימה את שירו של בני בשן למגזר הדתי. מערכונים קצרים שהעלו לרשת כבר זכו להצלחה

ליטל לוין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליטל לוין

מדגם אקראי בקרב חילוניים מלמד שכאשר הם צופים בקליפ "אחלה חסודה" של חבורת הקומיקאים "אנדרדוס" הם צוחקים, ואז שואלים בחשש: "הם באמת דתיים?". התשובה היא כן, הם באמת דתיים, ולמרות שנראה שהם מותחים את הגבולות בהלצות על עניין כבד ראש כמו הדת, אנדרדוס - ארבעה חברים בשנות ה-20 שנפגשו רובם בישיבת קריית שמונה - מקפידים "לא לשחוט פרות קדושות, רק לבעוט בהן קצת", כפי שאמר אחד מחברי החבורה, מתן צור, בראיון לחדשות הצפון והעמקים.

"אנדרדוס", ארבעה חברים בשנות העשרים לחייהם שנפגשו בישיבה בקרית שמונה. "אנחנו חושבים שעניין דתי-יהודי לא צריך להיות משעמם, כבד ותכליתי", אמר ל"הארץ" חבר אחר בחבורה, אשר בן אבו, בן 29 מגבעת שמואל, "מה שכן, אנחנו מקפידים באופן טבעי לא לחרוג מהגבולות, לא להראות דברים לא צנועים. זו לא סאטירה עוקצת. אנחנו לא משחקים על הדת אלא לוקחים אותה לכיוונים מצחיקים".

בשבועיים שחלפו מאז עלה ליו-טיוב "אחלה חסודה", הגרסה של אנדרדוס לשיר "אחלה חמודה" של בני בשן, הוא נצפה יותר מ-177 אלף פעמים - פופולרי יותר מאחד המערכונים הראשונים והמוצלחים שלהם שעלה בינואר השנה, , "המרוץ למיליון 3". בקליפ ההוא, אנדרדוס ליהקו לריאליטי משתתפים דתיים - או קריקטורות שלהם ("אהבתם את הזוג הדתי ב'מרוץ למיליון 2'? רוצים עוד?"), חרדי שפלט שהוא רואה טלוויזיה, דתיים שמנסים להצדיק הלכתית את השתתפותם בתוכנית ואם ובנה בן ה-30 שעודו רווק.

עכשיו החבורה תרגמה את פלירטוט המסיבות בשיר של בשן - עם כפיים, שיגעון וקמפרי - לסצנת השידוכים הדתית. הבחור המאוהב (מתן צור) מספר בדייט לחברתו (נעמה קלינמן) על התלמיד הכי חכם והכי מעצבן בישיבה שרגא (נדב נוה), שממחזר בקבוקים, בועט היטב בכדור וקולה טוסטים מושלמים - הכל תוך כדי קריאת תלמוד בבלי. היא עונה: "גם אם זה שבח, זה אבק לשון הרע", והבחור מאושר עד השמיים "כמה חסודה, קיימת בי את מצוות התוכחה!".

אלה לא הרמזים היחידים ב"אחלה חסודה" שלא אומרים רבות לאוזניים חילוניות: כתבי הראי"ה, גן סאקר, עט עיפרון, תיק גדול, התנדבות כפייתית למען ילדים וגרביים עם ציור של פו הדב. אבל הפארודיה מטבעה הקיצוני מבארת מיד, וגם חילונית שאינה בקיאה בקואורדינטות של גן סאקר תבין שעט-עיפרון הוא ודאי כלי כתיבה שדרך כוכבו בתלמידי הישיבות, ושבעיני דוס, בחורה דתית שבקיאה בכתבי הרב קוק כמוה כחילונית שקראה את בית בודנברוק והר הקסמים גם יחד. בשבוע שעבר ערוץ היו-טיוב שלהם חצה את שני מיליון הצפיות.

אנדרדוס הם בן אבו, מוסיקאי מבית ספר רימון שלמד גם חינוך. יאיר יעקבי, בן 29 מרעננה, העובד במערכות מידע ובישיבה ההומור שלו הלך לפניו ו"הוא מתחתן בעוד שבועיים", כפי שבישר בן אבו בשמחה. לצדו חברים בהרכב מתן צור, בן 24, נשוי ואב לילד וגר בלוד, עיתונאי ומדריך בישיבה, נדב נוה, בן 27 מגבעת שמואל, אב טרי ומורה לקולנוע שלמד קולנוע בבית ספר מעלה בירושלים. נוה עורך, ורעייתו יעל הרשברג-נוה מצלמת. נעמה קלינמן היא "שחקנית הבית", אומר בן אבו, ומדי פעם מצטרפות שחקניות נוספות בהתאם לצורך. השלושה נפגשו בישיבת קריית שמונה. נוה ובן אבו נפגשו בצבא.

הארבעה כותבים יחד ומעלים מערכון אחת לשלושה שבועות. הם מממנים את ההפקה מכספם. "יש לנו מצלמה טובה ומכשיר הקלטה שרכשנו ואנחנו מסתדרים עם זה", אמר בן אבו, "זו בעצם הפקה ביתית שנראית מקצועית הרבה בזכות נדב, שהוא מצלם טוב ועורך טוב".

כשהתחילו לעבוד על המערכונים, כיוונו לקהל דתי . "אני לא חושב שזה הומור דתי", אומר בן אבו. "הכלים שבהם אנו בוחנים אם הומור מצחיק או לא אינם קשורים לדת - אבל חומרי הגלם הם בכל זאת העניין". לחברים דתיים הם הראו את הסקיצות הראשונות, כדי "לוודא שלא התאהבנו בעבודה של עצמנו, אולי זה לא יצחיק", אומר בן אבו, "אבל אנשים התלהבו מאוד וצחקו ואמרנו וואלה, אולי נתחיל לרוץ עם זה". "אמירה, אם קיימת, יכולה לבוא בצורה נלווית", אומר בן אבו, "היא אינה מטרה עיקרית. רצינו ליצור משהו קומי ואיכותי, כמו 'קצרים', שעשוי מחומרי גלם מתוך המגזר הדתי. מערכונים מצולמים היטב, ברמה גבוהה ככל האפשר ושייראו טובים ומקצועיים ויהיו מצחיקים".

בינתיים יש בעיקר טוקבקיסטים אלמוניים שתקפו את החבורה על הופעתן של שחקניות. "אנחנו לא מראים סצינות שבהן בנים נוגעים בבנות, או בנושאים של פורנו", הוסיף בן אבו, "אנחנו מכוונים למכנה משותף די רחב, אבל לא נכנעים לזה שאנשים יגידו שזה לא בסדר. אנחנו כן נעבוד עם שחקניות ולא עם בנים מחופשים. יש דתיים שהם יותר שמרניים על הסקאלה, וזה בסדר גמור. מבחינתנו זה בסדר וזה צנוע, ולרוב האנשים זו ממש לא בעיה. זה בסדר וזה מצחיק וטוב".

ההתלהבות החילונית הפתיעה את החבורה. "כיוונו לקהל דתי כי הבנו שהתכנים דתיים", אומר בן אבו, "זו היתה הפתעה טובה - מצד אחד אתה כותב חומרים שדתיים מכירים, ומצד שני לא הייתי רוצה להסתגר במגזר שלנו. אז זה מפתיע ומשמח".

זה נכון לומר שלדתיים יש דימוי של מגזר בלי הומור?

אנדרדוס ב"אחלה חסודה". לא פוסלים השתלבות בפריים טיים החילוני

"אני מכיר את המגזר מבפנים אז אני יודע יש דתיים מצחיקים ויש דתיים שלא. אבל יכול להיות שזה נתפש כך בגלל שיש בדת מחויבות ויש רצינות, ויכול להיות שבתוכנו אנחנו מרגישים שאנחנו צריכים להיות כבדי ראש".

רבים ממקורות ההשראה של אנדרדוס חילוניים - דומינו גרוס, אסי וגורי, קצרים וגם סדרות אמריקאיות כמו "קומיוניטי". אבל הם פועלים "לפי רוח ההלכה ומגבלותיה", אומר בן אבו, "העולם הדתי מכוון לאהבת לרעך כמוך, ודגש על כבוד ודיבור נעים, ויראת שמיים - התחושה שיש גבולות למה שאתה עושה, יש אלוהים שמסתכל - יש מין כוח מוסרי שאתה רוצה להיות כפוף לו. ב'אחלה חסודה' יש סצנה שהשחקנית מחזיקה בלונים, והקפדנו למצוא זווית צילום שלא תתמקד מדי בגוף שלה".

הגבולות תמיד ברורים לכם?

"הגבולות די ברורים, יחסית ארבעתנו באותו ראש. אבל יוצא לפעמים שאחד מאיתנו כותב משהו ואומרים לו שמע, זה לא יראה טוב. היה מערכון שצילמנו והחלטנו שלא לשים אותו ביו-טיוב כי זה יראה כיורד על הדת ולא כצוחק יחד איתה".

חשבתם לעשות הומור שלא קשור במגזר הדתי?

"היו כמה קטעים שלא קשורים לקטע דתי, וחלק מהם צילמנו - אני אישית לא חשבתי שזה קשור למה שאנחנו עושים. שאר החברה לא תמיד הסכימו עם זה, אבל בגדול כולנו מחפשים את החומר הדתי. פעם ב- יוצא מערכון לא דתי, ויש אחד שגם שודר, מערכון על שוטר טוב ושוטר רע. זה קטע טוב ואני אוהב אותו, אבל זו נראית לי פחות המשבצת של אנדרדוס".

אנדרדוס לא שוללים את הפריים-טיים החילוני. "אנחנו בשלב התחלתי ואנחנו נהנים ממנו, אבל אנחנו מאוד פתוחים למה שיבוא. אנחנו שואפים לכמה שיותר - טלוויזיה זה לא משהו שאנחנו לא חושבים עליו", מדגיש בן אבו בשלילה כפולה, "זה עדיין לא בשטח, אבל אם מישהו יקפוץ על זה אנחנו נשמח".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ