הכלבים בעוטף עזה סובלים מחרדות כמו בעליהם - ובורחים מהבית

תושבי המושבים באזור התגייסו לאתר כלב שנמלט בזמן ניסיון הפיגוע עם הנגמ"ש על כרם שלום. מאלפים ממליצים להרגיל את החיות לרעשי פיצוצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הטראומה והחרדות בעקבות נחיתות הרקטות, האזעקות והבריחות למרחבים המוגנים אינן עוד מנות חלקן של תושבי עוטף עזה בלבד, אלא חדרו גם לחיי הכלבים שלהם. וטרינרים ומאלפי כלבים הפועלים באזור מספרים כי הכלבים סובלים מתסמינים נפשיים וגופניים שונים בעקבות המתיחות הביטחונית, ואף מושפעים מהלחץ הנפשי של הבעלים שלהם.

ד"ר גליה שלו, וטרינרית ממושב עין הבשור, הסבירה כי חוש השמיעה של הכלבים מפותח יותר מזה של בני האדם ולכן הם נחשפים לתדרי צליל שבעליהם אינם שומעים. בעקבות זאת, הדי הפיצוצים מגיעים לאוזניהם בעוצמה רבה יותר.

"פחד אוחז בכלבים בזמן מתקפות קסאמים או ירי", תיארה שלו, "חלק מהם מגיב באופן מתון יחסית, כאשר תיאבונם יורד והם מסתתרים מתחת לרהיטים או עושים את צרכיהם באופן בלתי נשלט. אחרים סובלים מתסמינים חמורים יותר, מפתחים רעידות ואף אנורקסיה ולעיתים בורחים מהבית". לדבריה, הבהלה כתוצאה מהרעש גורמת לכלבים לרוץ הרחק מהבית כך שאינם יכולים למצוא את הדרך חזרה. "בזמן ההימלטות חלקם מתייבשים, נדרסים או אוכלים רעל", אמרה. 

בלייק בן שבעת החודשים, שנמלט מהבית במושב יתד לפני כשבועיים

לפני כשבועיים, בעת פיגוע החדירה מגבול מצרים וההפגזות על אזור כרם שלום, שהו בני משפחת פימה ממושב יתד במרחב המוגן בביתם. כשיצאו ממנו גילו כי בלייק, כלב הזאב המעורב שלהם בן שבעת החודשים, נבהל ככל הנראה מהפיצוצים ונמלט מהחצר דרך פרצה בגדר. מאז הם מחפשים אחריו באינטנסיביות. 

"קיבלנו את בלייק לפני כארבעה חודשים", סיפר יעקב פימה, "הוא אינו מכיר היטב את סביבת הבית. תליתי מודעות על גדרות היישובים הסמוכים ובכניסות אליהם, ותמונות של בלייק פורסמו גם בפייסבוק ובאתר המועצה. רבים מהתושבים ניסו לסייע לנו בחיפושים, ולמרות זאת טרם מצאנו אותו". עם זאת, פימה העריך כי הכלב נמצא באחד המושבים הסמוכים ליתד. "הוא כלב מיוחד ויפה, ואני מקווה שמישהו ימצא אותו ויחזיר אותו אלינו", הוסיף. 

בניסיון להקל על החרדות בקרב כלבי עוטף עזה, וכן כדי למנוע בריחות דומות, הציע מאלף הכלבים יואב גורן לבעלי הכלבים לשדר לחיותיהם רוגע ונינוחות. "צריך להראות להם כמה שפחות את המצב שבו בני האדם נמצאים", הסביר, "כשהאנשים רגועים גם הכלב רגוע".

ד"ר גליה שלו. "אין טיפול יעיל נגד החרדות"צילום: אליהו הרשקוביץ

גורן המליץ שלא ללטף את הכלבים בזמן התקפי החרדה משום שהדבר יגביר את פחדם.
"בעת האזעקות אסור לצעוק, ואם אפשר לשחק עם הכלב כדי להרגיעו כדאי לעשות זאת", הוסיף גורן, "בשעות הרגועות ניתן להשמיע לכלב רעשים של זיקוקים ואמבולנסים, וכך הוא עשוי להתרגל לסיטואציה". ד"ר שלו ציינה כי אין טיפול יעיל נגד חרדות הכלבים, אולם הציעה לתת להם תרופות הרגעה במידת הצורך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ