ישי למרקל: אל תגרמו ליהודים לבחור בין חוק לציווי אלוהי

על רקע משבר מילת התינוקות בגרמניה, שלח שר הפנים ויו"ר ש"ס מכתב לקאנצלרית. "מנעי את ניצול מערכת החקיקה לקידום מניעים לא עניינים", ביקש

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

שר הפנים ויו"ר ש"ס אלי ישי העביר אתמול מסר מירושלים לקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, בו ביקש להתיר מילת ילדים לפי המסורת. משבר מילת התינוקות בגרמניה החריף השבוע, לאחר שהוגשה תלונה במשטרה נגד רב מקומי בגין מילה, בעקבות פסיקת בית המשפט בקלן שאסרה על ביצוע הטקס העתיק. "אל תיתנו ליהודים הגרים במדינתכם לבחור בין שמירה על החוק המקומי לבין הציווי האלוהי אשר על פי המסורת של עמנו, שמר עלינו במשך כל השנים", כתב ישי במכתבו.

"זה זמן לא מועט אנו עדים למגמה היוצאת כנגד יהודים במדינות שונות באירופה ובכללן גרמניה, מגמה המגייסת את החוק המקומי למניעת מצוות המילה על פי הדת היהודית", כותב ישי וממשיך: "כסגן ראש ממשלת ישראל, כשר הפנים וכיו"ר המפלגה הדתית הגדולה ביותר, אך בעיקר כיהודי, אני פונה אליך בבקשה למנוע את המשך תופעה זו, המנצלת את המערכת החקיקתית לקדם מניעים לא ענייניים, והחזרת היכולת לקיים אורח חיים יהודי מלא וגאה במדינתך".

בימים אלו פועל בגרמניה הרב הראשי, יונה מצגר, לגיוס תמיכה בהמשך מילת ילדים. אריה ארליך, כתב השבועון החרדי "משפחה", הנלווה אליו בביקורו, מפרסם דברים מרגיעים ששמעו פרנסי הקהילה היהודית מבכירים גרמנים. כך למשל הוא מביא את דבריה של כריסטינה שרדר, השרה לענייני משפחה, שאמרה לרבנים: "קראתי מאמר בעיתון גרמני שתוקף את ברית המילה בטענה שילד נימול לא יכול לבחור לעצמו דת אחרת. זה לא נכון, ישו היה נימול והוא בחר לעצמו דת אחרת".

בתחילת השבוע הוגשה תלונה במשטרת גרמניה נגד דויד גולדברג, רבה של העיר הוף בגין מילה. התלונה נגד גולדברג הוגשה בידי רופא גרמני על "פגיעה גופנית" בילד שעבר ניתוח מילה.

הרופא, תושב מדינת הסן, הגיש את התלונה בהסתמך על פסיקתו של בית המשפט בקלן, אשר קבע לאחרונה כי מילת ילדים אינה חוקית ומהווה פגיעה בגוף. התובע הכללי של העיר הוף, גרהרד שמיט, אישר את הפרטים בשיחה עם העיתון היהודי-גרמני "יודישה אלגמיינה". התביעה עדיין לא החליטה אם לפתוח בהליכים פליליים.

זו הפעם הראשונה אי פעם בה מוגשת תלונה נגד רב בגין קיום הטקס העתיק. התלונה הקודמת, שהגיעה לכדי תביעה, הוגשה נגד רופא שביצע מילה בילד מוסלמי בעיר קלן. הרופא זוכה לבסוף, מטעמים טכניים. בעקבות התביעה, התחייבה ממשלת גרמניה לפעול לחקיקה שתסדיר את הנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ