בין הדוגמאות של המדינה לכישלון שילוב זרים: ביה"ס רוגוזין, זוכה פרס החינוך

המדינה ערערה על פסיקת המחוזי, שחייב שילוב זרים בבי"ס באילת - והביאה כדוגמה דווקא את ביה"ס שקיבל בשנה שעברה משר החינוך את הפרס היוקרתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד החינוך קובע כי יש להפריד ילדי מהגרים משאר התלמידים במערכת החינוך. העמדה המפורשת הוצגה במסגרת הערעור שהגישה שלשום פרקליטות המדינה לעליון, בשם המשרד, נגד החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע. לפני שבועיים קבע בית המשפט כי החל משנת הלימודים הקרובה ישולבו ילדי המהגרים במערכת החינוך של אילת, ולא ילמדו במסגרת לימודים נפרדת.

באופן מפתיע, טוען המשרד כי שילוב ילדי המהגרים בבתי הספר נחל כישלון, ומביא בין היתר כדוגמה את בית הספר "ביאליק-רוגוזין" בתל-אביב (בתצלום), שקיבל בשנה שעברה את פרס החינוך הארצי. זהו הפרס היוקרתי ביותר במערכת החינוך, שהוענק במעמד שר החינוך, גדעון סער, ונשיא המדינה שמעון פרס.

"עינינו הרואות, הניסיון דה פקטו כמפורט לעיל, מלמד כי שילובם של ילדי מסתננים במערך החינוכי הרגיל אינו נותן מענה ראוי לילדי המסתננים ופוגע בהם", נטען בערעור המדינה, "שיבוצם של אותם תלמידים במערך הרגיל, מבלי ליתן את הדעת לכלל השיקולים הצריכים לעניין, גורם להעמקת הפערים בינם לבין תלמידים אחרים בבית הספר. בהקשר זה יצויין", נכתב, "כי הרוב המכריע של ילדי מסתננים בעיר תל אביב לומד דה פקטו בשני בתי ספר שהם: בית הספר ‘ביאליק רוגוזין' ובית הספר ‘הירדן'".

תלמידים בבית הספר ביאליק-רוגוזיןצילום: טלי מאייר

פרקליטות המדינה מוסיפה על דברים אלו וכותבת: "הניסיון מלמד כי השילוב האמור פוגע פגיעה קשה ומסב נזק לילדים האחרים הלומדים בבית הספר, ואיננו מאפשר לסגל ההוראה והניהול בבית הספר לקיים מסגרת חינוכית ולימודית מתפקדת ומתקדמת. חזקה על העותרים, שאינם מעוניינים בשעתוק הכשלים, הקשיים, והפערים שנוצרו במקומות בהם לא יושמה המדיניות החינוכית המועדפת על משרד החינוך ולהביאם גם לאוכלוסיית המסתננים באילת".

נוסף על פרס החינוך הארצי, זכה בית הספר ביאליק-רוגוזין בשלל פרסים, והפך סמל לגאווה ישראלית, בין היתר בעקבות זכייה באוסקר של הסרט התיעודי אודותיו "Strangers No More". בשירות משרד החוץ, הובאו לביקורים בו באופן תדיר שרים, שגרירים ואורחים מכובדים ברחבי העולם, שערכו סיור בבית הספר שהפך סמל לשילוב וקליטת זרים.

קארן טל, שפרשה בשנה שעברה מניהול בית הספר במשך 6 שנים, ואף הקימה בהשראתו את עמותת "תובנות בחינוך", שנועדה לתת רוח גבית למנהלים ולסייע להם בהפיכת בתי ספר למעוררי השראה, הגיבה בתדהמה לערעור: "כולי מצטמררת מההגדרה של הילדים כמסתננים, מדובר בילדים שהם מבקשי מקלט, לשים עליהם את התג הזה זו אמירה קשה בעיני, למילים יש המון כוח והן מעצבות את התודעה. מי כמונו, אנשי חינוך, צריכים להיזהר בלשוננו, לשים תמרור אזהרה במונחים כי הדרך מהן להידרדרות מאוד קלה".

באשר להבאת "ביאליק-רוגוזין" כדוגמא בערעור אמרה טל כי "אני בטוחה שמדובר בקולמוס. לא צריך יותר מראיית פרס החינוך כמודל לפואמה חינוכית. אני רוצה להאמין שהדוגמא שלנו  דווקא נותנת חיזוק: קלטנו קבוצה גדולה של ילדים עם צרכים דיפרנציאליים שלא נולדו כאלה, אלא שנסיבות החיים התאכזרו אליהם".

בניגוד לעמדות המשרד שהושמעו בעבר, נטען בערר כי "כיתה הומוגנית מאפשרת לצוות חינוכי לתת מענה הולם ומצמצת באופן משמעותי תסכול של ילדים הבאים עם פערים לימודיים" וכי היא מביאה ל"צמצום תופעת האלימות ובעיות משמעת על רקע הבדלים תרבותיים".

בכנס "העיר חיפה לחינוך" אתמול, התייחס גם שר החינוך, גדעון סער, לעמדת משרד החינוך בנוגע להנהגת סגרגציה כלפי ילדי הזרים: "הדרג המקצועי במשרד הגיע למסקנה שעדיף שילמדו במסגרת נפרדת. אני חושב שזו המלצה נכונה ונתתי לה גיבוי".

הבוקר יערך בבג"ץ הדיון על ערעור המדינה, המצטרף לערר של עיריית אילת. החלטת המחוזי באה על רקע עתירה של 15 ילדי זרים, שדרשו להשתלב במערכת החינוך של הרשות, לאחר שהופנו על ידה ללמוד בכפר נוער נטוש בקיבוץ אילות, שם למדו השנה כ-55 ילדים אפריקנים בגילאים שונים. העתירה הוגשה על ידי מוקד סיוע לעובדים זרים, הקליניקה לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב, א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט והקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ועסקים. ממשרד החינוך לא התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ