חרף התנגדות משרד החינוך |

העליון הורה לחשוף בפני ההורים את תוצאות המיצ"ב

העליון פסק כי זכות ההורים והתלמידים לדעת את תוצאות בחינות המיצ"ב של בית ספרם. המשנה לשעבר, ריבלין: משרד החינוך לא רשאי למנוע מידע באופן פטרנליסטי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

משרד החינוך חויב לחשוף בפני קבוצת הורים את ציוני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית) בעקבות דרישתם לחשוף את הנתונים כדי שיוכלו להעריך את הישגי בתי הספר שבהם לומדים ילדיהם.

בפסק דין דרמטי שכתב המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, , הוא קבע כי על משרד החינוך להעביר להורים את התוצאות בתוך 30 יום וכי רשות ציבורית רשאית להימנע מלחשוף מידע שברשותה לעיני הציבור רק כאשר היא חוששת כי יש שיבוש ממשי בתפקודה, אך היא אינה רשאית לעשות כך כאשר היא סבורה באופן פטרנליסטי שמוטב לציבור לא לדעת את המידע הנדון.

ריבלין קבע כי התלמידים והוריהם הם אלה שיקבעו מהי ההחלטה הנכונה ביותר עבורם, ומשרד החינוך אינו רשאי להתערב בהחלטות אלה באמצעות חשיפה מבוקרת למידע שתוביל להחלטות שהוא רואה כראויות.

השופט אליעזר ריבליןצילום: דניאל בר-און / ג'יני

בחינות המיצ"ב בודקות את הישגי תלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים במתמטיקה, אנגלית, מדע וטכנולוגיה ושפת אם ונערכות בכל בית ספר אחת לשנתיים.
בכך קיבל היום בית המשפט העליון את ערעור התנועה לחופש המידע וקבוצת הורים לתלמידים בבתי ספר יסודיים שעתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי עו"ד בועז בן צור, ובקשתם נדחתה, בדרישה שיורה למשרד החינוך להעביר להם את תוצאות בחינות המיצ"ב בחתך בית ספרי. משרד החינוך טען מנגד כי אם יפורסמו התוצאות על פי חתך בית ספרי, הדבר יוביל את מנהלי בתי הספר לנקוט דרכים לא לגיטימיות כדי להעלות במלאכותיות את ציוני הבחינות והחשש הוא שמשפחות חזקות מבחינה סוציו-אקונומית יעבירו את ילדיהן לבתי ספר שציוניהם גבוהים.

הרכב השופטים בראשות ריבלין, שאליו הצטרפו השופטים עדנה ארבל ויורם דנציגר, קבע כי לא התקיימו במקרה זה החריגים לחוק חופש המידע אשר מאפשרים למשרד החינוך להסתיר מידע שברשותו מעיני הציבור.

ריבלין פסק כי נימוקי משרד החינוך אינם מצדיקים את מניעת חשיפת ציוני הבחינות.
הוא קבע כי חוסר האמון שהביע משרד החינוך בהתנהגות המורים והמנהלים לא היה מבוסס, וככל שקיימות תופעות שוליות של פגיעה בטוהר הבחינות על משרד החינוך לנקוט אמצעים אחרים למגרן. ככלל, קבע בית המשפט העליון, הטענה כי ביקורת ציבורית צפויה רק לרפות את ידי העוסקים במלאכה אינה במקומה. ביקורת מטעם הציבור היא ביקורת ראויה ורצויה העומדת בליבת השיטה הדמוקרטית ואין לאפשר לרשויות המדינה לחמוק ממנה בהסתרת כשלונותיה מעיני הציבור.

בנוסף קבע ריבלין כי פרסום התוצאות אינו צפוי להגדיל את הפערים בין בתי הספר, שהרי אזורי הרישום לבתי ספר נקבעים על פי מקום המגורים. נקבע כי סביר להניח שרק פלח קטן מהאוכלוסייה קובע את מקום מגוריו דווקא לפי ציוני המיצ"ב של בית הספר, וגם לגבי פלח זה, ייתכן שפרסום הציונים יפריך סטריאוטיפים חברתיים מקובלים ויגלה כי איכות החינוך בשכונות וביישובים שנחשבים לחלשים – דווקא גבוהה. עוד ציין השופט ריבלין כי קביעת מקום המגורים היא החלטה אוטונומית של הפרט ואין משרד החינוך רשאי להתערב בה באמצעות הסתרת מידע שצריך להיות גלוי לעיני הציבור.

השופטת ארבל קבעה בהחלטתה כי קשה לקבל טענה לפיה מערכת החינוך בכללותה תיפגע כתוצאה מפרסום תוצאות הבחינות בחתך בית ספרי. "במידה והפרסום אכן יגרום להגברת התחרות כנטען בעתירה", כתבה ארבל, "יהא בכך לטעמי להביא לשיפור הלמידה והעלאת הציונים. נגישות למידע תאפשר לציבור לבחון את פעילות המשיב (משרד החינוך-ת.ז) למניעת פערים בין הרמות השונות של בתי הספר. לא יכולה להיות מחלוקת באשר לאינטרס הציבורי בשמירה על תקינות פעולתה של הרשות הציבורית, ובחשיבותה של מסירת המידע לציבור בנושא החשוב לו ביותר – חינוך ילדיו. הגילוי מאפשר לציבור לקבל החלטות ולקיים בקרה וביקורת באופן שוטף, ובעיקר חשוב הגילוי כדי לחזק את אמון הציבור במערכות החינוך".

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, שהגישה את הערעור ביחד עם ארגון הל"ה ו-13 ההורים, מסרה בתגובה כי "התנועה לחופש המידע רואה בפסק הדין הישג חשוב ודרמטי. פסק הדין מבטא בצורה הברורה והחדה ביותר את מה שהתנועה מכנה הצורך ב'שינוי הדיסקט'. הגיע הזמן שהרשויות יבינו ויפנימו כמה הנחות בסיסיות בכל הקשור לזכות הציבור למידע. ללא שיתוף במידע, נפגעת זכותנו הבסיסית למעקב וביקורת אחר הרשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ