לא גומרים את החפיסה

העלאת מחירי הסיגריות בחודש שעבר העלתה חמתם של רבים, אבל אחרי ששככו הכעסים החליטו רבים שדווקא זו העת להפסיק לשאוף עשן לריאות, גם אם חלקם חוששים כי הם "לא יהיו יותר אותם אנשים"

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

העלאת מחירי הסיגריות בסוף החודש שעבר גונתה על ידי רבים. ובאמת, הנפגעים העיקרים מהצעד היו עניים ומיעוטים, שבקרבם יותר מעלי עשן. אפשר לראות בהעלאה חלק ממסע הרדיפה של המעשנים במערב, שארגוני זכויות האדם נוטים לפסוח עליו בדו"חות השנתיים שלהם. אבל יש להעלאת המחירים של השר שטייניץ גם צד חיובי - הגדלת הנטל הפתאומית כפתה על רבים את הפסקת העישון.

רמי רומנובסקי, מנהל הדרכה ברשת הפסקת העישון אלן קאר, מדווח על זינוק משמעותי של 200 אחוז במספר הפונים בחודש אוגוסט. "בעקבות העלייה, פתחנו עוד סדנאות ואנשים נרשמים חודשיים קדימה", הוא אומר. "זו הצפה טובה. באים הרבה סטודנטים שזה כואב להם בכיס או מפריע להכיר בן זוג. באתרי היכרויות, 70 אחוז מעדיפים לא מעשנים ואנשים מעשנים מקבלים הרבה פחות פניות". ובכל זאת, הוא מסביר שצעדים נגד מעשנים גורמים לאנטגוניזם אצל חלקם: "הבעיה הגדולה ביותר שבגללה לא מפסיקים לעשן היא פחד. המעשנים פוחדים שהם לא יהיו יותר אותם אנשים ללא הסיגריות".

אחד הלקוחות החדשים של אלן קאר הוא דני קרייפין, איש נדל"ן מגנות הדר שבשרון. "אף פעם לא ניסיתי להפסיק. מאז שהתחלתי, לא היה לי רצף של יותר מ-12 שעות ללא סיגריות וגם זה היה בגלל טיסה לניו יורק. אבל יש לי בנות והן מנג'סות לי ויש גם את הבריאות. יום אחד פתאום אני אקבל איזה צנתור לא עלינו". בנוסף לכל זה התווסף כעת גם השיקול הכלכלי: "המחיר עולה ועולה ועולה והסיגריות לא תורמות שום דבר. להפסיק לעשן זה חיסכון של אלף שקלים בחודש. למשפחה זו תוספת מבורכת". הוא מספר כי אשתו היתה המומה מכך שהצליח להפסיק לעשן: "היא עדיין לא מעכלת. הבנות מאושרות. אבא שלי לא מאמין. גם אני מאושר. באופי שלי אהבתי להוציא עשן. אבל הבנתי שזה כבר מוגזם ומסריח. כל הזמן צריך לצאת החוצה לעשן. זה לא שייך לגיל הזה יותר. גם שותף שלי בעבודה החליט להפסיק לעשן אז הפסקנו יחד כי אנחנו כל הזמן באוטו".

לקרייפין היתה נפילה אחת, אולם זו לדבריו רק חיזקה את רצונו להפסיק לעשן. "אני ואשתי היינו בצימר", הוא נזכר. "יצאתי לאוטו והייתי מוכרח לעשן. בפוקס, האשה תפסה אותי ושאלה, ‘מה אתה מעשן?'. פעם הסיגריה היתה סמל למאצ'ואיזם, היום זה מסמל שיצאתי אפס ומושפל שאין לו מילה. למען האמת, גם לא נהניתי מהסיגריה. זרקתי אותה ואני לא מעשן יותר. תמיד ייחסו איזו גלורפיקציה לאלה שמפסיקים לעשן. באתי מוכן לקרב של החיים, אבל זה היה קל הרבה יותר ממה שחשבתי. גם שילמתי כל כך הרבה כסף כשלא אמרו לי בקורס שום דבר שאני לא יודע, אז זה טיפשי אם אחזור לעשן".

בעקבות הגזירות פתח הפעיל החברתי והמחזאי הלא מעשן עמית אדלר קבוצת פייסבוק בשם "חרם הבירות והסיגריות הגדול" שהציעה הפסקת עישון ושתיית אלכוהול כדי לא לתת כסף למדינה. "הגזירות פוגעות בראש ובראשונה בחלשים", מסביר אדלר את הצעד. "הרעיון היה להוכיח לשטייניץ כי העלאת המיסוי תוריד את הכנסות המדינה. היו כמה שהפסיקו לעשן בעקבות הקבוצה וכאלה שהבטיחו, אבל לא בדקנו אם הפסיקו". כשנשאל אם הפסקת העישון לא מוכיחה שהצעד של שטייניץ מועיל, הוא אומר ש"זה לא תפקידו של שר האוצר לחנך את הציבור".

מיכל גרוסברג הצליחה להפסיק לעשן בזכות גלולה בשם וולבוטרין הממותגת כאנטי דיכאונית אך לדבריה יש לה סגולה לגמילה מניקוטין. "שקלתי לפני שנה וחצי להפסיק לעשן וקניתי אפילו ספר להפסקת עישון. אבל כתבו בספר לא להפסיק לעשן עד שמסיימים ולא הצלחתי לגמור את הספר. כשהתחלתי לקחת את הכדור, הלכתי גם למכון ריאות, להבין מה נזקי העישון. זיהו שם שיש לי ‘הפרעה ריאתית חסימתית ברמה בינונית'". כשקיבלה את התוצאה נבהלה: "זה דרבן אותי להפסיק. כתבתי בפייסבוק שהתחלתי בגלל המחיר ואני צריכה להפסיק בגלל הבריאות. לפני כמעט שלושה שבועות התחלתי לקחת את הכדור ומאז אני לא מעשנת. שילמתי 800 שקל לחודש על סיגריות וראיתי שזה עומד לקפוץ ל-1,200 שקל".

מאז שהפסיקה לעשן חלו כבר כמה שינויים בחייה. "מאז", אומרת גרוסברג, "אני צריכה להעיר לחברים המעשנים שלי לא לעשן מולי. כי הכדור גורם להיגעל מניקוטין וריח סיגריה. אני רוצה להגיד דבר לא פופולרי, אבל תודה לביבי ושטייניץ שהעלו את המחירים. אם הם לא היו עושים את זה, לא הייתי מפסיקה לעשן. טוב שנפטרנו מעונשו של זה".

אצל יאיר קיבייקו, ההפסקה בעקבות עליית המחירים לא היתה הראשונה. היו לו הרבה הפסקות של חודש עד חצי שנה בחייו. לפני שבוע וחצי פצח במבצע גמילה. תוך כדי היו כמה ימים שנשבר. למעשה, גם יממה לפני שראיינתי אותו הוא מודה שעישן. "אני חולה סוכרת, גם ככה עישון לא הכי נחוץ לי. זה לא שאין לי כסף, אבל פשוט אפשר לעשות דברים יותר טובים עם הכסף מלעשן סיגריות. זה באמת נהיה מוגזם בתכלס".

אז מדוע נשברה הגמילה? "היה שבוע קשה", לדבריו, "אז אמרתי שאעשן שבוע אחד ואתמול הפסקתי שוב סופית. אף אחד כבר לא מאמין לי. התגובות ציניות. אבל זו החלטה. כשעלה 20 שקל התמודדנו, עכשיו זה פשוט בזבוז על משהו שהוא חסר כל ערך אמיתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ