בר אילן ביטלה את תמיכתה בעתירה נגד אוניברסיטה באריאל

נשיא האוניברסיטה, פרופ' משה קווה, חזר בו מההחלטה לתמוך בעתירה עקב לחץ של הימין. ישראל ביתנו: נסכל אישור תקציב הביטחון אם הסחבת תימשך

טלילה נשר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טלילה נשר

נשיא אוניברסיטת בר אילן, פרופ' משה קווה, ביקש למחוק את המוסד מהעתירה שהגיש לבג"ץ ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) נגד ההכרה במרכז האוניבריסטאי באריאל כאוניברסיטה. על העתירה חתומות כל אוניברסיטאות המחקר בישראל.

לפי גורמים המעורים בפרטים, פרופ' קווה הסכים במפורש לעתירה בישיבה מ-8 באוגוסט בה הוכרעה הסוגייה, אך כעת הבהיר כי חזר בו עקב לחצים מצד תורמים וגורמים פוליטיים מהימין.

מור"ה נמסר בתגובה: "צר לנו מאוד שלחצים פוליטיים גרמו לבר אילן לחזור בה מהסכמה מפורשת שניתנה על ידי הנשיא והרקטור להגשת העתירה בישיבת ור"ה האחרונה. אנו בטוחים כי שר הביטחון ימתין להכרעת בג"צ בנושא ולא יכנע ללחצים קואליציוניים. האוניברסיטאות ימשיכו לקדם את העתירה". טרם התקבלה תגובת אוניברסיטת בר אילן.

המרכז האוניברסיטאי באריאלצילום: אי–פי

בעתירת ור"ה נטען כי החלטת המועצה להשכלה גבוהה ביהודה ושומרון (מל"ג יו"ש) להפוך את המכללה באריאל לאוניברסיטה "הינה החלטה פגומה באופן חמור, בחוקיותה, בסבירותה, ובפגמים מהותיים ומשמעותיים מתחום המשפט המנהלי, ולרבות נגועה בניגוד עניינים, בשיקולים זרים, במסד נתונים חלקי ושגוי ופגמים נוספים היורדים לשורשו של עניין, המחייבים הכרזה על בטלותה".

בעתירה נכתב כי "בשלושת השיקולים המרכזיים בהחלטה על הכרה כאוניברסיטה, דהיינו: השיקול האקדמי, השיקול התכנוני, והשיקול התקציבי, נפלו פגמים חמורים היורדים לשורשו של עניין, וכל אחד מהם לבדו מחייב ביטולה של ההחלטה".

בור"ה טוענים כי במשך מספר שנים "'נתפר' מהלך, ששלושת השיקולים הללו זרים לו, להכרה במכללה באריאל כאוניברסיטה, ויהי מה". עוד נטען כי ההחלטה התקבלה על-ידי מל"ג יו"ש שעניינה האזור הספציפי בלבד, וכי אין לה כלים לשקול את כלל השיקולים הרלוונטים למערכת המחקר וההשכלה הגבוהה במדינת ישראל.

במקביל, מפלגת ישראל ביתנו מאיימת לנקוט סנקציות נגד שר הביטחון, במחאה על ה״סחבת״ בה הוא נוקט לדבריהם בעניין ההכרה במרכז האקדמי באריאל, ולעכב נושאים שיבקש לקדם בכנסת.

חבר המפלגה, ח"כ אלכס מילר, העומד בראש השדולה להכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה, אמר כי בכוונתו לגייס רוב שימנע את אישור תקציב הביטחון בכנסת, במחאה על העיכוב בהכרה מצידו של ברק. לדבריו, ״העיכוב בהכרה במוסד באריאל כאוניברסיטה הוא הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני עם ישראל ביתנו. בהסכם נכתב במפורש שהמרכז ייקבל מעמד אוניברסיטאי וכל עיכוב בנושא לא מתקבל על הדעת״.

לדברי מילר, ״במחאה על העיכוב, אנחנו נפעל בכל האפיקים הפרלמנטריים שעומדים לרשותנו: נמנע חקיקה, נמנע אישור צווים ונמנע אישור של תקציב הבטחון עד שברק לא ייאשר את ההחלטה שקיבל מל״ג יש״ע״.

מילר העריך כי יצליח לגייס את סיעת הליכוד למהלך וכן את השרים יובל שטייניץ וגדעון סער, כדי שיסייעו בהפעלת הלחץ על שר הביטחון. לדבריו, ״אוי ואבוי אם משרד הביטחון, שאמור לאשר את המהלך באופן טכני בלבד, יתחיל לקבל החלטות בתחום האקדמי ולערער על קביעתו של הגוף המקצועי שקיבל החלטה בנושא. כשאני שומע ששר הביטחון מתחיל לעסוק ברגולציה במערכת ההשכלה, אני מודאג״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ