הסרוגים רוצים ממלכתיות |

הקרב על הרבנות: צהר יציג לראשונה מועמדים לתפקידי הרבנים הראשיים

באפריל יסיימו הרבנים הראשיים עמאר ומצגר את תפקידיהם. ל"הארץ" נודע כי ארגון הרבנים הדתי-לאומי מתכוון להציג מועמדים בבחירות שייערכו במארס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון הרבנים הדתי-לאומי צהר שוקל להריץ שני מועמדים משלו, אשכנזי וספרדי, לתפקידי הרבנים הראשיים לישראל, בבחירות שייערכו כנראה במארס הקרוב. באפריל יסיימו הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר את תפקידיהם, ול"הארץ" נודע כי צהר מתכוון לערוך הליך בחירות פנימי בין חבריו המעוניינים לכהן בהם במקומם. ההערכה היא כי בסופו של דבר המועמד האשכנזי מטעמו יהיה יושב ראש הנהלת הארגון, הרב דוד סתיו.

בצהר לא אישרו את הידיעה, אולם האפשרות שהרב סתיו יוצג כמועמד נשמעה זה מכבר בחוגים רבניים. בארגון טוענים כי בחלוף עשור שהרבנות הראשית נשלטה בו על ידי אישים חרדיים יש להפוך את המוסד ל"ממלכתי יותר וציוני יותר". עם זאת, כעת אין לדעת מהם סיכויי ההצלחה של היוזמה, כאשר הסימנים מלמדים על דומיננטיות חרדית שצפויה בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, המורכב מ-150 רבנים, נציגי הממשלה והכנסת ונציגי מועצות דתיות.

גורם שהעלה את האפשרות שיתמוך פומבית במועמד של צהר לתפקיד הרב האשכנזי הוא הרב חיים אמסלם, הח"כ המורד של ש"ס. אמסלם סיפר כי "דמות ממלכתית בכירה ביותר" פנתה אליו בימים האחרונים בבקשה שיציג את מועמדותו לתפקיד הרב הספרדי הראשי, אולם הוא מסרב לוותר על תוכניותיו הפוליטיות ולכן הדגיש כי יתמוך במועמדותו של "רב ספרדי חרדי וציוני אחר", שסירב לנקוב בשמו.

הרב דוד סתיו )שני משמאל( לצד הרבנים דרוקמן ופויירשטיין ב 2007-צילום: ניר קידר

מסע הבחירות של צהר החל למעשה ביום שישי האחרון, כאשר הארגון פתח בקמפיין לחיזוק הרבנות הראשית. מועמדים שונים האיצו בימים האחרונים את מהלכיהם לקראת קבלת ההחלטה על התמודדות לתפקיד. אף רב עדיין לא הודיע רשמית כי יתמודד לתפקיד, אך מאחורי הקלעים כבר עובדים יועצים אסטרטגיים ונעשים ניסיונות לצבור תמיכה בקרב גורמים פוליטיים לקראת הכרזה על מועמדות.

במרוץ לתפקיד הראשון לציון הועלו עד כה שמותיהם של רב העיר באר שבע יהודה דרעי, אחיו של אריה דרעי, וכן של האחים הרבנים אברהם יוסף מחולון ודוד יוסף מירושלים. השניים הם בניו של הרב עובדיה יוסף, לשעבר הרב הראשי. דוד אף מקורב לאריה דרעי ולכן ספק אם יתמודד מול אחיו יהודה.

על תפקיד הרב האשכנזי שוקלים להתמודד הרב דוד לאו, רבה של מודיעין ובנו של הרב הראשי לשעבר ישראל מאיר לאו, וכן הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב מהזרם החרד"לי ובנו של הרב הראשי לשעבר אברהם שפירא. מלבד זאת הועלו שמותיהם של רב מגדל העמק יצחק דוד גרוסמן, וכן של הרב נתן שוהם מאזור השרון. כך בין השוקלים להתמודד יש ארבעה בנים של רבנים ראשיים לשעבר, וייתכן שיצטרף אליהם הרב שמואל אליהו מצפת, בנו של הרב מרדכי אליהו, שכבר ניסה את כוחו בהתמודדות על התפקיד ב-2003.

לפי החוק, כהונתם בת עשר השנים של הרבנים עמאר ומצגר תסתיים באמצע אפריל. בחודשים האחרונים ניסו נאמני הרב עמאר לשנות את החוק כך שיאפשר לרב ראשי מכהן לשוב ולהתמודד בבחירות לכהונה נוספת של עשור. אלא שסיכוייו של "חוק עמאר", שיזם ח"כ אלי אפללו (קדימה) שפרש בינתיים מהכנסת, לעבור אינם ברורים בשלב זה. לעומת הרב עמאר, הרב מצגר כבר הודיע כי הוא אינו מעוניין בכהונה נוספת.

ב-2003 ניצח הרב מצגר על חודם של קולות בודדים את הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן. אריאל מכהן כנשיא ארגון צהר, אבל כעת זוהי הפעם הראשונה שצהר מתמודד בבחירות כארגון ואף קיבל תרומות לצורך ניהול הקמפיין הנלווה. צהר הוקם ב-1997 כדי לערוך טקסי נישואין לזוגות חילוניים שנרתעים מהממסד הדתי והחרדי, ו"מיזם הנישואין" הוא עדיין פרויקט הדגל שלו. הפרויקט גרם בשנה האחרונה להתנגשות בין הארגון למשרד הדתות ולרבנות, שרבני הארגון כפופים להם באופן רשמי. הארגון יצא מהעימותים כשידו על העליונה: הותר לו לרשום זוגות לנישואין באופן אוטונומי וכן להנפיק תעודות נישואין. כך מאות רבני צהר מורשים כעת לערוך חופות.

המועמד המסתמן, הרב סתיוצילום: גיל כהן מגן

המרוץ לרבנות הראשית נפתח בעת שדרמה נרשמת במרוץ אחר, המטלטל את הפוליטיקה הדתית והחרדית. השר לשירותי דת יעקב מרגי הודיע השבוע כי בדעתו לעכב את ההליכים לבחירת שני הרבנים הראשיים לעיר ירושלים, בעקבות הוראה של הרב עובדיה יוסף. העילה לדחייה היא הסתבכות קשה של ש"ס בניסיונותיה להביא לבחירת הרב יצחק יוסף, בן נוסף של הרב עובדיה, לתפקיד הרב הספרדי של העיר. הניסיונות להביא לבחירתו נמשכים שנים ודווקא כעת, כשהמטרה נראית בהישג יד, בש"ס חוששים כי הגוף הבוחר שהוקם יכריע נגדה. ברקע קיים דיל עם ראש העיר ניר ברקת ועם סיעת המפד"ל, שכחלק ממנו אמור להיבחר יוסף לרב הספרדי והרב אריה שטרן לתפקיד הרב האשכנזי. בש"ס חוששים כי הגוף הבוחר, שמחציתו מורכבת מנציגי 24 בתי כנסת בעיר, יוכל להביא לבחירתו של מועמד ספרדי אחר במקומו של הרב יצחק יוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ